Odboráři i školy v pondělí stávkují a protestují proti krokům vlády. Proč se neozvali dřív? ptá se Fiala
V řadě firem, škol i na úřadech je dnes stávka. Odbory protestují proti podobě vládního konsolidačního balíčku či důchodové reformy.
V Česku začal odborářský den protestů proti krokům vlády. V řadě firem, škol či úřadů se uskuteční stávka. Tisíce odborářů a odborářek pak dorazí do Prahy na protestní pochod a demonstraci. Předáci nechtěli dosud zveřejnit, kolik lidí se do stávek zapojí. Premiér Petr Fiala (ODS) minulý týden řekl, že stávku považuje za neodůvodněnou. V předvečer protestů pak uvedl, že jsou za ní politické ambice odborářských vůdců. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl, že kabinet je připraven s odboráři dál jednat.
Odbory protestují proti podobě vládního konsolidačního balíčku i důchodové reformy, nenavyšování platů ve veřejném sektoru, drahým energiím, vysoké inflaci či nedostatku peněz na školství. Stěžují si, že s nimi vláda nehledá kompromis. Členové kabinetu naopak opakují, že s odboráři jednají.
Stát bude většina škol i Škodovka
Stávku vyhlásilo deset odborových svazů. Vedle školských odborů a svazu KOVO jsou to odbory úřednické, dřevařské, zdravotnické, dopravní, kultury, knihoven, potravinářů a vysokoškolský svaz. Další svazy je podporují. Na protestech spolupracuje Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) s Asociací samostatných odborů (ASO). ČMKOS jako největší centrála v zemi zastřešuje 31 svazů, které mají dohromady zhruba 270 tisíc členů. ASO má dvanáct organizací se zhruba 110 tisíci odboráři. Ke členům patří vlivné železničářské a lékařské odbory.
Podle školských odborů se chystá do celodenní stávky zapojit asi 70 procent škol. Na dvě hodiny se má přerušit práce ve všech závodech automobilky Škoda Auto, a to od 13 do 15 hodin. Podle předsedy svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře chtějí celý den stávkovat úředníci některých úřadů práce či sociální správy, v části úřadů bude hodinová stávka přes poledne a část se připojí symbolicky.