Odhoďte pomlázku a vydejte se na výstavu. Máme pro vás tipy, kam můžete o Velikonocích za uměním
Sklo, socha, malba, kresba, grafika či video, umění 19., 20. i aktuálního století. Jaké výstavy jsou v Česku k vidění během Velikonoc?
Dlouho očekávaný, z obou stran prodloužený víkend je tady. Jenže počasí nám vráží kudlu do zad a nízké teploty nás místo do přírody ženou spíš pod peřinu. Volné dny si ale můžete zpestřit alespoň kulturním vyžitím, kterého je nyní spousta. Podívejte se, kam můžete během velikonočních radovánek vyrazit za uměním.
Pleslovy stromy z nebe a Sekalovy sochy – Museum Kampa
V prostorách galerie zaměřené na moderní středoevropské umění začaly 1. dubna hned dvě výstavy – Stromy rostou z nebe a Sekal 100. V prvním případě jde o výstavu českého designéra Ronyho Plesla, který je dlouhodobě fascinován sklem a jeho možnostmi. V rámci loňského benátského bienále umění představil unikátní skleněné plastiky stromů, které vytvořil pomocí přelomové sklářské techniky. Sklo se mu totiž společně se sklářským mistrem Jiřím Šínem podařilo odlít do monumentálních trojrozměrných objektů. A ty jsou nyní k vidění společně s menšími skleněnými kousky právě na Kampě.
Druhá výstava vznikla k příležitosti 100. výročí narození sochaře a malíře Zbyňka Sekala a zaměřuje se na období jeho tvorby od 40. let do roku 1970. Sekalův život zasáhlo již v 18 letech v roce 1941 zajetí nacisty. Tehdy totiž rozdával letáky protinacistické skupiny. Po uvěznění v Praze na Pankráci byl převezen do koncentračního tábora Terezín a následně do Mauthausenu. Hrůzy, které zažil, zaznamenal ve svých dílech a jistá existenciální tíseň se jeho tvorbou nesla po zbytek jeho života.
Legendární Mánes – Národní galerie, Valdštejnská jízdárna
Tvorba jednoho z nejvýznamnějších českých umělců 19. století je od konce března k vidění ve Valdštejnské jízdárně, kde Národní galerie uspořádala výstavu Josef Mánes: Člověk – umělec – legenda. Mánesovo dílo je nesmírně široké. Tvořil intimní portréty i rozsáhlejší žánrové scény, krajinomalby, grafiky a zdobil rovněž veřejný prostor, například reliéfy pro vchodová vrata kostela v Karlíně nebo palác Žofín.
Aktuální výstava představuje stěžejní okruhy jeho tvorby a doplňuje je o srovnávací práce jak jeho českých současníků, tak zahraničních umělců, kteří měli na české umělecké prostředí vliv. Návštěvníci si mohou o umělci udělat ucelený obrázek také díky ukázkám korespondence, dobovým textům a fotografiím, jakož i díky novým objevům, které vzešly z restaurátorského průzkumu Mánesových děl.
Různé rozměry reality – Galerie Rudolfinum
V galerii na břehu Vltavy momentálně běží společná výstava Shifted Realities několika českých i zahraničních umělkyň a umělců. Marwa Arsanios, Ed Atkins, Adéla Babanová, Zach Blas, Paul Maheke, Leslie Thornton v ní prezentují, jak vnímají realitu a její rozvětvenost. Na tu mají totiž stále větší vliv moderní technologie, digitalizace světa, ale také proměny ekosystémů a lidských společenství jako takových. Výstava je tvořena především videi, u každého díla se tak může divák zastavit na delší dobu.