Odložené platby vládnou kontinentu. Švédská Klarna nabrala obří investici a je nejhodnotnějším evropským fintechem
Švédský fintechový startup Klarna u nás není až tak známý, což je dáno hlavně tím, že čeští uživatelé jej zatím využívat nemohou. Ve velké části západního světa ale Klarna válí a díky poslednímu investičnímu kolu, v němž na další rozvoj získala ohromných 650 milionů dolarů, se skandinávský startup vyšvihl vysoko nad Revolut a vydobyl si pozici nejhodnotnějšího evropského fintechu. Klarna má nyní valuaci 10,6 miliardy dolarů, Revolut okolo 5,5 miliardy.
Ačkoli je Klarna v Česku spíše neznámá, její princip nikoli. Švédský jednorožec se totiž zaměřuje na odložené platby a způsob, kterým funguje, u nás již delší dobu razí úspěšné Twisto či Mall Pay. Přístup „nakup teď, zaplať později“ se i v tuzemsku postupně dostává do obliby a jedná se o platební metodu, která má ambici výrazně proměnit e-commerce. Nahrazuje totiž lidmi stále velmi oblíbenou, ale e-shopy nenáviděnou dobírku.
Teď ale zpět do Švédska. Poslední investiční kolo, které Klarnu tolik vyšvihlo, je zajímavé nejen rekordní výší investovaného kapitálu, ale i silou a zvučností zapojených investorů. Kolo bylo vedeno investory ze Silver Lake Partners a své prostředky fintechu poskytly také singapurský fond GIC a fondy BlackRock či HMI Capital.
To, jaký potenciál v Klarně a odložených platbách investoři vidí, popsal pro CNBC výkonný ředitel Silver Lake Partners Jonathan Durham: „Klarna je jednou z nejslibnějších a nejdisruptivnějších finančních firem světa, která redefinuje zážitek z nákupu v rámci e-commerce pro miliony zákazníků i prodejců, a to v době, kdy e-commerce celosvětově roste a rychle se přesouvá na mobilní zařízení.“
Klarna tak investory patrně láká i svým rychlým růstem napříč celým světem. Aktuálně skandinávské odložené platby měsíčně využívá až 12 milionů lidí, přičemž denně aplikace zaznamenává 55 tisíc nových stažení. Firma uvádí, že se jedná o třikrát rychlejší růst, než jakým se může pochlubit nejbližší konkurence.