Okno do originální duše domu. Venkovský minimalismus u Vlašimi ověnčily neotřelé detaily

Protáhlé domy s prosklenou fasádou jsou u nás v kurzu. To ovšem nahrává stereotypu, který je nutné rozbít originálním nápadem.

dum-kulate-okno5

Foto: Tomáš Souček

Dům plný originality, která se však neprodává na první dobrou

0Zobrazit komentáře

Polánka u Vlašimi je jednou z vesniček, kterých je ve Středočeském kraji nespočet. Jenže tato obec s pár desítkami obyvatel se od ostatních minimálně v jednom ohledu liší – novostavbou spojující tradiční architekturu s novými a neotřelými prvky. Tím nejdominantnějším je velké kruhové okno, které nabízí nahlédnutí do duše domu.

Původně zde stál dům se stodolou. Záměr na jejich rekonstrukci však ztroskotal na kritickém stavu objektů, kvůli kterému musely být srovnány se zemi. Tím vznikl prostor pro novostavbu, jejíž návrh od studia Lenka Míková Architekti využívá některé tradiční archetypy vesnické výstavby, které spojuje s minimalismem i nápaditými detaily.

Na první pohled může stavení vypadat jako jeden z dalších dlouhých domů s výrazně prosklenou fasádou, kterých se v poslední době objevuje všude mnoho. Při bližším zkoumání však začnou na povrch vyplouvat detaily, díky kterým se tento dům od ostatních vzdaluje na míle daleko.

dum-kulate-okno3

Foto: Tomáš Souček

Dům získal díky originálním prvkům duši

Díky jednoduchým protáhlým tvarům dobře zapadá do celkového rázu tradiční středočeské vesnice, čemuž nahrává i téměř totožná orientace jako v případě původní stavby. Co je však úplnou novinkou, je terasa, která se schovala pod sedlovou střechu domu a stala se nedílnou součástí objemu budovy. Přítomnost prostoru beze stěn přímo v domu prozrazuje jen velké kruhové okno umístěné ve štítové stěně.

Samotná obytná část se nachází hlouběji v domě, přesto se rozevírá do zahrady skrze prosklenou stěnu. I uvnitř tak hraje příroda prim, což je dáno minimalisticky pojatým interiérem bohatým na prostor. Kdo zatouží po co možná největším soukromí bez jakéhokoliv obnažení prostoru, může se uchýlit ke krbu s posezením, což je jedno z mála míst spodní části domu, které se choulí v náruči příček.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Naopak vrchní patro domu, které je přístupné po dřevěném schodišti, je soukromí plné. Nabízí zázemí pro spánek, četbu, studium i relax. Mimo ložnic zde našla své místo také koupelna, ve které nechybí přiznané trámoví, které v celém patře rozbíjí monotónní bílé stěny.

A byť je jednoduchost často spojována se stereotypem, v tomto případě se stala nástrojem, jenž pomohl vyniknout nápadu a zasadit novostavbu do středočeské vesnice tak, aby nikterak nenarušila její tvář. Výsledkem je nový dům, který má duši.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

CzechCrunch Jobs