Olejářský gigant OMV přetváří pomocí unikátní technologie plastový odpad v syntetickou ropu
Rakouské OMV je jednou z největších společností v Evropě. Založena byla roku 1956 a jejím primárním zaměřením je zpracování ropy a výroba pohonných hmot. V současné době zaměstnává více než 20 tisíc zaměstnanců a její čerpací stanice nalezneme v deseti zemích světa včetně České republiky. I přesto, že se OMV pohybuje v oblasti petrochemického průmyslu, který rozhodně nemůžeme označit za ekologický, hledá způsoby, jak by i tak mohlo být více šetrné k přírodním zdrojům.
Jednou z cest je jeho metoda ReOil, jež je tzv. cirkulárním ekonomickým řešením, které si OMV patentovalo v Evropě, USA, Rusku, Číně, Japonsku a dalších zemích světa. Od roku 2011 se OMV zabývá možností zpracování plastového odpadu. Roku 2013 zahájilo zkušební provoz ve své rafinérii v rakouském Schwechatu, ve které společnost zpracovávala okolo 5 kilogramů plastového odpadu za hodinu a přetvářela ho na syntetickou ropu.
V roce 2018 bylo do provozu uvedeno nové zařízení, které kapacitu zpracovávaného odpadu navýšilo z 5 kilogramů na 100 kilogramů za hodinu. Z tohoto množství odpadu je společnost schopna získat zemní plyn a 100 litrů syntetické ropy, která je dále zpracovávána pro výrobu paliva či opětovnou výrobu plastů. Tím přispívá k naplnění cílů udržitelného rozvoje, které stanovilo generální shromáždění OSN v roce 2015.
„Tato technologie nám umožňuje využít jeden barel ropy vícekrát. To znamená, že se spálí méně plastů ve spalovnách a tím snížíme emise skleníkových plynů. Metoda ReOil tedy pomáhá naplnit cíle OMV v oblasti trvalé udržitelnosti, které se týkají emisní efektivity z hlediska cyklu CO2,“ říká Manfred Leitner, člen představenstva OMV pro oblast Downstream.
Celý proces recyklace plastů probíhá při teplotách nad 300 stupňů Celsia, při kterých se štěpí uhlovodíkové řetězce plastů, které metoda ReOil přeměňuje zpět na jednoduché uhlovodíky. Pochopitelně nás zajímalo, odkud OMV takový plast bere a zda je potřeba ho před štěpením speciálně upravovat, ale v tomto případně o žádnou velkou vědu nejde. „Jedná se o klasický spotřební plast získaný v rámci třídění komunálního odpadu, který je před zahájením štěpení potřeba pouze vyčistit a nadrtit,“ prozradil pro CzechCrunch marketingový manažer OMV Michal Janda.
Zajímavý je taktéž výsledek, protože OMV během této metody získává kromě klasické syntetické ropy také ještě malé množství uhlí, které následně rovněž zpracovává. Samotná syntetická ropa je zcela bez příměsí síry, má vyšší obsah vodíku a celkově je kvalitnější než klasická ropa, z níž se plast běžně vyrábí. I proto lze ze syntetické ropy vyrábět v podstatě jakýkoliv produkt jako z klasické ropy, a to ve stejné kvalitě. Vypadá to tedy, že OMV nalezlo způsob, jak skutečně kvalitně recyklovat plastový odpad bez produkce jiných odpadních látek či snižování kvality výsledného produktu.
Celé zařízení je momentálně stále ve zkušebním režimu, ale je již plně zařazeno do provozu rafinerie. Navíc vývojáři OMV pracují na jeho příští generaci, která opět navýší kapacitu zpracovaného odpadu. Do celého projektu OMV investovala 10 milionů eur (přibližně 260 milionů korun), z čehož 10 % pokryla Rakouská společnost pro financování výzkumů. Kromě toho společnost plánuje do roku 2025 investovat 500 milionů eur (přibližně 13 miliard korun) do inovativních energetických řešení.
„Díky investicím zaměřeným na budoucnost je rafinerie Schwechat úspěšná už šedesát let. Otevření inovativního provozu ReOil umožní OMV pokračovat po této úspěšné cestě a posílí pozici Rakouska z hlediska obchodního a investičního významu,“ říká Margarete Schramböcková, rakouská ministryně hospodářství.