Olympiáda bojuje o mladé diváky. Servíruje jim video s populární zpěvačkou a láká do Paříže influencery

Letní olympijské hry se snaží cílit na generaci Z, která sport sleduje jinak – často třeba v krátkých sestřizích místo živých přenosů.

sabrina

Zdroj: Olympics / Sabrina Carpenter/ CzechCrunch

Pařížská olympiáda láká mladé diváky i s pomocí popové zpěvačky Sabriny Carpenter

0Zobrazit komentáře

Nadcházející olympijské hry se snaží přitáhnout mladé publikum. Vysílací práva jsou zdrojem obrovských příjmů, přitom průzkumy ukazují, že jen menšina mladých se dívá na sport prostřednictvím živých přenosů. Jak tedy oslovit generaci Z? S téměř polovinou světové populace, která má v plánu se na sportovní událost roku dívat, se organizátoři snaží přijít s novými, moderními způsoby: do Paříže si pozvali řadu influencerů a na pomoc povolali i popovou hvězdu Sabrinu Carpenter.

Sledování sportovního dění se postupně přesouvá na internet a sociální sítě. Na olympijské hry v Tokiu se dívaly v roce 2021 tři miliardy lidí napříč televizemi i internetem. Zlomily ale jeden rekord: na digitálních platformách, které patří oficiálním vysílatelům, měla videa dohromady 28 miliard zhlédnutí. To je o 139 procent více než na předchozích letních hrách v Riu v roce 2016. Během nadcházejících her v Paříži, které začnou už za méně než dva týdny, číslo nejspíše znovu vzroste. A není se čemu divit.

Loňský výzkum společnosti YouGov totiž odhalil, že jen 31 procent fanoušků ve věku 18-24 let sleduje živé sportovní přenosy, kdežto u lidí starších 55 let je to 75 procent – a dá se předpokládat, že u náctiletých bude rozdíl ještě větší. Mladší diváci dávají přednost sestřihům s nejdůležitějšími momenty a komunikaci se sportovci prostřednictvím sociálních sítí. Velká část z nich se také věnuje svým preferovaným sportům prostřednictvím videoher.

Mezinárodní olympijský výbor se proto snaží zaujmout mladé diváky nejrůznějšími způsoby. Například skrz atraktivní obsah, a tak do programu her letos opět přidává populární sporty jako skateboarding, surfing, sportovní lezení, breakdance nebo basketbal 3×3. Ty mají za cíl reflektovat zájmy generace Z, která je i podle samotného výboru více městsky založená a inkluzivnější.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Mladá generace má podle zprávy YouGov také v oblibě sportovní obsah zaměřený na životní styl. I proto se do Paříže sjedou influenceři, kteří mají svým sledujícím poskytnout exkluzivní pohled do zákulisí a soukromí sportovců, soutěží i dalšího programu. Jednou z nich bude jednatřicetiletá americká modelka Haley Kalil, která natáčí na sítích vtipná videa a která má na svém Instagramu 5,7 milionu sledujících. Ta se do centra olympijského dění podívá díky mediální společnosti NBCUniversal. Své spřízněné tvůrce přiveze na letošní olympiádu ale také firma Meta, vlastník Facebooku a Instagramu, nebo Overtime, mediální společnost zaměřená na sportovní fanoušky z generace Z.

„Od sportovců přes jídlo až po různé oslavy nabídnou tvůrci obsahu svým fanouškům jedinečný a poutavý pohled na letošní letní celosvětové setkání v Paříži,“ zdůvodnil krok Gary Zenkel, šéf divize americké televize NBC zaměřené na vysílání z olympijských her.

Dalším důkazem o snahách zaujmout mladé publikum je i nová oficiální upoutávka na hry, ve které vystupuje známá zpěvačka Sabrina Carpenter, autorka letošního hitu Espresso. Právě ten hraje ve videu v pozadí, zatímco si popová hvězda povídá s virtuálním ptákem a rozplývá se nad blížící se olympiádou.

https://www.youtube.com/watch?v=jKJwmx7amBI

Méně sporných ofsajdů? Do českého fotbalu konečně míří kalibrovaná čára, o které se roky mluvilo

Vedle kalibrované čáry přichází do Change ligy i nové VAR centrum a více kamer. Vše zajišťuje společnost O2 spolu s Ligovou fotbalovou asociací (LFA).

Filip HouskaFilip Houska

ofsajdova-cara-fifa

Foto: FIFA

Pohled na to, jak funguje ofsajdová čára v praxi

0Zobrazit komentáře

Dlouho se o ní mluvilo, protože by konečně mohla zpřesnit posuzování sporných ofsajdových situací. Dokonce se i testovala, zkouška ale selhala na nedostatečné technologii. Pak se zjistilo, že by stála desítky milionů korun, což je suma, nad kterou Ligová fotbalová asociace (LFA) musela dost přemýšlet. Nyní ovšem kalibrovaná ofsajdová čára do nejvyšší české soutěže přichází – a zajišťovat ji bude společnost O2, která do nového ročníku vstupuje hned s několika novinkami, jež by legitimitu ligy mohly o něco zvednout.

Doteď se v české nejvyšší soutěži, která se po změně hlavního partnera nově jmenuje Change liga, používalo k posuzování ofsajdů něco, co kalibrovanou čáru jen připomínalo. Nešlo o finální řešení a linie, které by postavení mimo hru určovaly, nebyly technicky přesné. V pátečním utkání mezi pražskou Spartou a Pardubicemi, které novou sezónu zahájí, se ale technologie kalibrované ofsajdové čáry po letech debat integruje přímo do přenosů.

Fanoušci českého fotbalu mohou děkovat především telekomunikačního obrovi O2, který jako hlavní vysílatel ligy kalibrovanou čáru pro zpřesnění sporných ofsajdů zafinancuje a zjednoduší práci videorozhodčím. Change liga tak dostane obdobnou technologii, kterou dosud využívala například anglická Premier League. Ta se jí nicméně zbavuje a od nové sezóny přejde na takzvaný poloautomatický, údajně nejpřesnější možný systém, který byl k vidění na letošním Euru.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nepůjde však jen o kalibrovanou čáru – s novou sezónou O2 otevírá i speciální VAR centrum na pražské Brumlovce. Od pátku tak sudí nebudou muset být s technikou přítomni na stadionu, ale získají specializované pracoviště. V něm budou mít mimo jiné k dispozici i více kamer, minimálně osm, v případě atraktivnějších duelů bude jejich počet zvýšen na čtrnáct. Podle výkonného ředitele O2 TV Sport Marka Kindernaye mají tyto novinky „posílit důvěru diváků i partnerů a rozhodčím pomoci s přesnějším vyhodnocováním“.

„Museli jsme vybrat místo, které je zabezpečené, dostupné a má odpovídající internetovou konektivitu,“ dodává Rostislav Suslo z O2 TV Production, která za vybudováním centra pro videorozhodčí stojí. Při plném zatížení mají k dispozici pětadvacet zobrazovacích jednotek. Pět vysoce výkonných serverů disponuje kapacitou čtyřiceti signálů v jeden moment,“ upřesňuje.

Novinky si pochvalují i rozhodčí. Jeden z nich, Karel Rouček, v rozhovoru pro Livesport zmínil, že kalibrovaná čára se stane „velkým pomocníkem“. „Věřím, že teď s novou technologií všechny sporné situace vymizí, posune to produkt fotbalu a jedině to vítáme,“ dodal.

o2-var

Foto: O2

Videorozhodčí ve VAR centru