Opravili dům v městských hradbách. Moderní styl spojili s historií i tajemstvím objeveným na stropech

V hradbách jednoho z českých měst stojí dům, ve kterém vzniklo netradiční bydlení propojující původní historické prvky se současným designem.

dum-v-hradbach11

Foto: Martin Zeman

Interiér domu v hradbách

0Zobrazit komentáře

Nemusíte vlastnit zámek nebo hrad, abyste žili v kusu dávné historie. Stačí mít unikátní dům, který je součástí pozůstatků městských hradeb. Přesně takovou nemovitost získala rodina v jednom z nejmenovaných českých měst a přetvořila ji na dokonalou symbiózu historie a moderních požadavků na bydlení. Objevte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Zadání pro architekty bylo jasné již od počátku. Rodina si přála zachovat co nejvíce z původního charakteru domu, ale zároveň v něm vytvořit takové prostředí, které co nejvíce vychází vstříc současným nárokům na komfortní bydlení.

Úkol svěřili architektům Radce Valové a Petru Vlachovi ze studia OOOOX, kteří se jej zhostili ve velkém stylu. Prostory domu co nejvíce otevřeli a přivedli do nich moderní prvky, jako je podlahové vytápění, originální osvětlení i současný design. Historické trámy a kamenné zdivo tak doplňuje bílý nábytek, kovové prvky a moderní umělecká díla.

Vstupní patro nabízí společenskou část domu s rozsáhlým obývacím pokojem. Najdeme zde také pokoj pro hosty a samostatnou jídelnu s velkým kulatým stolem. Do něj byly vygravírovány důležité rodinné souřadnice, které osvětluje rozvětvený lustr. Kuchyň dostala také atypickou linku s ocelovými dvířky, která pracuje i s obloukem klenby. Doplňuje ji středový ostrůvek z masivu, který pokrývá nerezová pracovní deska.

Spodní část domu je nejstarší z celého objektu. Zdi z kamene tu mají na šířku téměř 1 metr, což přináší zajímavé struktury, ale i problémy. Tak silné kamenné zdi totiž zákonitě znamenají vlhkost, kvůli které byly osekány, aby mělo kamenivo dostatečný přísun vzduchu. Na některých místech bylo zdivo doplněno o omítky s hladkým i hrubým povrchem. K orámování zdí byla použita voskovaná ocel, což do interiéru přináší další zajímavé povrchy.

Celý interiér je odvětrávaný rekuperací, jejíž vedení bylo ukryto do zdí a výdechy jsou maskováné historizujícími mřížkami. Pod podlahou tvořenou šedou dlažbou skládanou do rybinového vzoru se nachází tzv. iglú systém, tedy plastové segmenty, které zde umožňují proudění vzduchu. Obvody stěny jsou opatřeny drenáží a odvětrávaný je i nábytek.

Vytápění prostor bylo řešeno tepelným čerpadlem s již zmíněným podlahovým topením. Tento systém doplňuje krbová vložka v obývacím pokoji, která je jedním z moderních prvků pod historickou klenbou.

V patře se nachází druhý, o něco menší obývací pokoj, koupelna a ložnice, přičemž další ložnice je v podkroví pod odhaleným krovem. I patro nabízí řadu historických prvků od dřevěných konstrukcí a původní kartáčované podlahy až po zrekonstruovaná kachlová kamna, která obklopuje cihlová dlažba.

Zcela unikátní jsou restaurované původní malby na trámovém stropu. Původně byly překryty bílým nátěrem, majitelé je však opět přivedli k životu a nechali nepřímo osvětlit, čímž v interiéru vzniká zajímavá světelná atmosféra. Díky všem těmto úpravám tak život v hradbách skutečně trochu připomíná život na hradě či zámku, ovšem s veškerým luxusem moderní doby.