Oscary českého designu pro rok 2023 jsou rozdány. Absolutním vítězem je designér Jan Plecháč
O vítězích a vítězkách osmi kategorií cen Czech Grand Design je rozhodnuto. Porota ocenila ekologickou stavebnici, interaktivní učebnice i nadčasový šperk.
Ve Stavovském divadle se v neděli večer předávaly ceny osmnáctého ročníku Czech Grand Design za rok 2023. Absolutním vítězem, tedy Grand designérem roku 2023, se stal Jan Plecháč, umělecký ředitel karlovarské sklárny Moser. Akademie designu ČR, složená z 62 významných osobností z řad českých i zahraničních kurátorů, galeristů, šéfredaktorů, novinářů a teoretiků designu ale ocenila i celou řadu dalších tvůrců. Ceny se udělovaly v osmi kategoriích a vítězové převzali v rámci kreativního galavečera trofeje v podobě osobního lapače nápadů a snů, který navrhli loňští Grand designéři ze studia Lexová&Smetana.
Jan Plecháč si vítězství vysloužil díky váze Abyss, vázám Harmonic a kolekci váz a nápojového skla Duše lesa, které navrhl pro sklárnu Moser. „Designér Jan Plecháč se své role uměleckého ředitele firmy Moser, jímž se stal v roce 2022, chopil s pokorou k tradici firmy a k materiálu skla, jímž je dlouhodobě fascinován, s respektem k řemeslu a zároveň s entuziasmem jemu vlastním, se smyslem pro citlivou inovaci a originální design,“ poznamenala za Akademii designu ČR kurátorka, historička designu a umění Tereza Bruthansová.
Na Plecháčův úspěch navázala i samotná sklárna Moser, která zvítězila v kategorii Výrobce roku. Podle členky poroty Michaely Kádnerové se sklárně za více než sto šedesát let její existence podařilo stát se symbolem stability a vysoké kvality. Zároveň není značkou jen pro konzervativnější zákazníky, ale nejen díky Janu Plecháčovi se ji daří posouvat i k současné mladé generaci.
V kategorii Módní designér roku zvítězil slovenský návrhář žijící v Praze Boris Král’, který se v kolekci Salon de Nuit a při návrhu róby pro herečku Danielu Kolářovou vrátil ke svým dětským snům, ponořil se do svých skic ze střední školy a na své retro múzy se podíval aktuálním pohledem. Designérkou šperku se stala Klára Marie Bliss s kolekcí Banshee, kterou porota označila za nový talent evropské módní scény.
„Přirozená, až surová, přesto o Banshee nelze vyslovit nic jiného, než že se jedná o delikátní módní záležitost. Takovou, jež není závislá na čase a trendech jej lemujících, takovou, jež není prvoplánově líbivá a vkusu ani běžným komerčním požadavkům se nepodbízí. Ačkoli Bliss vystudovala oděvní a kostýmní design, její tvorba nepatří do kategorií ani kolonek,“ objasnila výhru novinářka a členka odborné poroty Akademie designu ČR Andrea Běhounková.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsV kategorii Grafický designér roku uspěla vzdělávací platforma Vividbooks Víta Škopa. Jeho digitální učebnice pomáhají učitelům fyziky, chemie a matematiky s výukou na základních školách. Daří se jim propojovat svět online s tím reálným a žákům přináší znalosti hravou formou. Titul Fotograf/ka roku pak obhájilo z roku 2020 duo Shotby.us, za nímž stojí Lenka Glisníková a Karolína Matušková.
Svými ilustracemi pak porotu nejvíce zaujala Magdalena Rutová, která si odnesla titul Ilustrátorka roku. Cenu si vysloužila díky dětským knihám Já, chobotnice, Čavargoš / Tulák a Rajčaťáci a Banáni. „Práce Magdaleny Rutové je originální jak v českém, tak evropském kontextu – je netuctová, živá i sebevědomá, a přitom srozumitelná jak dětskému, tak dospělému publiku,“ pochválila Tereza Horváthová, členka odborné poroty Akademie designu ČR a nakladatelka.
V kategorii Objev roku letos uspěla originální stavebnice Totemo designérky Adriany Koldy. Stavebnice podporuje spontánní hru, rozvíjí představivost i jemnou motoriku u dětí i dospělých. Nadto má i zajímavě pojaté tvary a nabízí bezpočet možností skládání prostorových obrazů a soch. Projekt od začátku klade také důraz na ekologii a udržitelnost, spojky stavebnice jsou tak vytištěny na 3D tiskárně z recyklovaných PET lahví, stavební dílky jsou vyrobeny z dřevěné překližky potištěné ekologickými barvami.
Významné ocenění mimo kategorie je každý rok udělováno také jedné osobnosti za mimořádnou tvůrčí a pedagogickou činnost nebo přínos v teorii designu. Do Síně slávy českého designu byl pro rok 2023 Akademií designu ČR uveden – in memoriam – designér Jiří Jiroutek (1928–2023) za sérii nábytku U-450, ve které propojil československý styl proslavený na Expu 58, bruselský styl a dostupnost.
„Jiří Jiroutek byl a je hvězda, přestože je jeho jméno známé mimo oblast designu jen málokomu. Neprávem. Stihl totiž proměnit podobu české domácnosti k lepšímu i v nesnadných podmínkách socialistického režimu. O tom se může dnešním designérům jen zdát,“ doplnila Michaela Kádnerová, kurátorka Moravské galerie v Brně a členka odborné poroty Akademie designu ČR. Cenu převzal Jiroutkův prasynovec Antonio Carlini.