Oslavte svátek strachem. Hororový Kabinet kuriozit Guillerma del Tora se na Netflixu otevřel dokořán

Mimozemská hrůza. Pekelní démoni. H. P. Lovecraft. Příšery a prapodivnosti. Osm epizod plných strachu. Máte na dnešek lepší plán?

Michal MančařMichal Mančař

guillermo-del-toro-kabinet-kuriozit

Foto: Netflix

Máte dost odvahy k otevření Kabinetu kuriozit?

0Zobrazit komentáře

Užíváte si volna? Těší vás babí léto? Už naplňujete pěkné plány na prodloužený víkend? Starosti a obavy ve sváteční pátek jste nejspíš hodili za hlavu. Ale přitom byste se měli začít bát. Jen kousek od vás číhá nepopsatelná hrůza. Je doslova na dosah. Stačí jen pár kliknutí na Netflixu a vstoupíte do strašlivého Kabinetu kuriozit Guillerma del Tora.

Osmadvacátého října si v Česku sice připomínáme den vzniku samostatného československého státu, sváteční je toto datum ale i pro fanoušky hororové podívané. Na Netflixu se odemkly i poslední dvířka Kabinetu kuriozit Guillerma del Tora. Úvodní epizody děsivého díla mohli nedočkaví diváci zhlédnout už v předchozích dnech, až dnes je ale k dispozici kompletní osmička plná rozmanitého teroru.

Kabinet kuriozit je totiž antologií, tedy příběhově nesourodou sbírkou epizod, jimiž se však jako krvavá stopa za vražednou zbraní táhne společná linka nervydrásajícího hororu. V jednom díle vás tak vyděsí démonické zlo, v dalším krvežíznivý mimozemský parazit. Rozličné zdroje hrůzy jsou výsledkem podobně rozsáhlého seznamu tvůrců, jejich jména musí ve filmových fanoušcích budit strach. Tedy ne ve smyslu obav z kvality seriálu, ale ten správný strach, který umí vyvolat kvalitní horory.

Nejcennější zárukou znepokojivého zabrnkání na nervy je samozřejmě samotný Guillermo del Toro, režisér Faunova labyrintu nebo Hellboye a milovník všeho prapodivného a příšerného. Sám se podílel na scénáři dvou epizod série a všech osm začíná jeho předmluvou. K atmosféře některých dílů přispívají i kvalitní zdrojové dílo – pro dva příběhy byly námětem povídky mistra nevyslovitelného kosmického děsu H. P. Lovecrafta – a zvučná jména autorského týmu.

Režie se ujala například Jennifer Kentová, jež stojí za hrůzným Babadookem. Nebo Vincenzo Natali, který stvořil ikonickou devadesátkovou brutalitu Kostka nebo genetický horor Splice. Ale také Catherine Hardwicková, jejíž Stmívání sice úplně není etalonem hrůzostrašnosti (i když, jak se to vezme…), ale na své epizodě spolupracovala s Mikou Watkinsovou, jednou ze scenáristek příjemně nepříjemného a extrémně zábavného Černého zrcadla.

Do Kabinetu kuriozit se nicméně zatoulaly zajímavé osobnosti i z jiných žánrů, mezi režiséry se objeví třeba Guillermo Navarro, jenž pracoval na Narcos. Scenáristicky se zase zapojil David S. Goyer známý z Nolanovy trilogie o Batmanovi nebo Regina Corradová, která psala pro western Deadwood. A v rozmanitých zkušenostech nebo talentu nezaostává ani herecké obsazení.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Rupert Grint se tak ukáže v trochu jiné roli než coby Ron Weasley z Harryho Pottera, Andrew Lincoln zase uplatní hororové zkušenosti získané jako Rick Grimes z Živých mrtvých, F. Murraye Abrahama budou na rozdíl od Amadea, kde ho stíhaly noční můry způsobené Mozartem, trápit ty vyvolané nadpřirozenem. Sofii Boutellovou znáte třeba z Kingsmana, znalce Hvězdné brány zase potěší David Hewlett, fanoušky Prstenů moci pak Ismael Cruz Córdova. A nechybí ani původní osmdesátkový RoboCop Peter Weller.

Silné osobnosti před kamerou i za ní jsou tak spolu s osmi různými důvody ke strachu – od bytostí mimozemských až po ty pekelné – nesmírně lákavou nabídkou ke zhlédnutí antologie. Zbývá jen překonat strach. Budete si užívat sladké nevědomosti pátečního svátku, nebo se odvážíte nahlédnout do Kabinetu kuriozit Guillerma del Tora?

CzechCrunch Jobs