Osmnáct chodů a zen. Chceme mezi stovku nejlepších restaurací světa, říkají majitelé Levitate
Restaurace Levitate se letos přestěhovala do hotelu Prezident, její pilíře, tedy bezmezná kreativita a michelinské ambice, zůstaly stejné.
V roce 2017 se v centru Prahy otevřela restaurace Levitate, která i přes svou nenápadnost a malé rozměry rozvířila vody českého gastronomického rybníčku. Stál za ní ambiciózní šéfkuchař Christian Chu, jenž chtěl vytvořit koncept vycházející ze spojení nové vlny evropské kuchyně s japonskou kulinařinou. V průběhu let se podnik dostal do hledáčku milovníků nevšedních pokrmů a jako jediný v Česku získal od společnosti Michelin označení Creative Cuisine. Letos se restaurace přestěhovala do nových prostor na břehu Vltavy lemovaných zenovou zahradou. A Chu v hotelu Prezident začal novou kapitolu.
Dalo by se říct, že Christian Chu začal sbírat zkušenosti v kuchyni už v šesti letech. Pocházel totiž z chudých poměrů a jeho rodiče ve Vietnamu pracovali celý den v továrně, takže když přišel tehdy malý Chu ze školy domů, musel uvařit alespoň rýži, vejce a zeleninu. „Takhle jsem se začal učit základy, a když jsme se v mých deseti letech přestěhovali do Česka, rodiče si tady otevřeli bistro, kde jsem jim pomáhal,“ vzpomíná.
V bistru, které se nacházelo ve Svitavách, se zaměřovali na mix asijské kuchyně – od Vietnamu přes Čínu až po Thajsko. A v kuchyni Chu zůstal i po tom, co se v sedmnácti přestěhoval do Prahy. Začal sbírat zkušenosti ve vytříbených podnicích, jako je SaSazu, Soho nebo restaurace hotelu Mandarin Oriental. A postupně začal přicházet na to, jakým směrem ho to nejvíce táhne.
„Chtěl jsem si otevřít vlastní podnik. Věděl jsem, že bych chtěl něco menšího, co ale bude vynikat svou kvalitou. A řekl jsem si, že bych chtěl být v tom, co dělám, nejlepší v zemi. Tehdy jsem hodně sledoval dánskou restauraci Noma, zaujala mě filosofie, se kterou tam k jídlu přistupují. Zároveň jsem zbožňoval japonskou kuchyni, kde hraje roli preciznost a důraz na kvalitu surovin,“ vypráví Chu.
Mladý kulinářský nadšenec říká, že začal vnímat podobnost mezi nordickou kuchyní s důrazem na lokálnost, fermentaci a jiné typy uchování potravin a na to vytáhnout co nejvíce ze surovin, které jsou lidem mnohdy dobře známé, a zmíněnou japonskou precizností. Dávalo mu smysl spojit oba přístupy dohromady a vytvořit z nich něco nového. A tak vznikla restaurace Levitate, která se před šesti lety vyloupla ve Štěpánské ulici.
Zápal Christiana Chu sdílí i jeho společník a zároveň druhý majitel Levitate Miroslav Šole, který v oblasti gastronomie působí celý svůj profesní život. Pracoval u největší cateringové firmy světa Compass Group, kde byl členem představenstva pro Evropu a Japonsko, dodává ale, že má z minulosti zkušenosti také s kuchařinou a dělal také číšníka. Právě kreativní kulinařina, které se věnuje Christian Chu, mu je v posledních letech ale nejbližší.
„Creative cuisine je zvláštní kategorie, které se věnuje málokdo. Já sám ji považuji za něco na úrovni designu, architektury a umění. Navíc je naprosto nepřenositelná, takže to, co Christian vytvoří, nikdo nemůže napodobit, pokrmy vznikají jen tady. Nechceme vařit podle tradičních receptur, chceme neustále objevovat. Levitate byla vždy nastavená tak, že i její menu se neustále obměňovalo,“ vysvětluje Šole.
Nové možnosti v novém zázemí
Kreativní řádění si ale žádalo větší prostor – jak fyzický, tak mentální. A prostory ve Štěpánské byly podle slov obou majitelů přece jen poněkud stísněné. Podobná zpětná vazba přicházela i od stálých hostů. Chu ani Šole se totiž netajili a stále netají tím, že by chtěli pro Levitate získat michelinskou hvězdu, přesněji tedy hvězdy. A podle některých názorů by na takové ocení v původním zázemí nedosáhli.