Ostrava má obrovský rozvojový potenciál. Může být i dvojkou v Česku, říká architekt Josef Pleskot
Architekt má k městům, kde pracuje, vztah jako lékař ke svému pacientovi, říká Pleskot. Sám se propsal do podoby Ostravy a Litomyšle.
Za svoji práci získal několik ocenění a řadí se mezi ty, kdo pozvedli současnou českou architekturu nejvíce. Především se však propsal do podoby několika českých měst. Josef Pleskot už dlouhé roky dotváří obraz Ostravy a jejích Dolních Vítkovic. Předtím se podílel na podobě Litomyšle.
„Poprvé jsem byl v Ostravě jako malý kluk, když jsme s tatínkem jeli na návštěvu k příbuzným na severní Moravu. Přestupovali jsme v noci na hlavním nádraží a pamatuju si, že jsem těma dětskýma očima viděl jen světla nad Ostravou. Rudé záře, plameny. Pro mě jako pro kluka od jihočeských rybníků to byl velký zážitek,“ vypráví Pleskot v novém díle našeho podcastu Město, který si můžete poslechnout v přehrávači níže nebo na Spotify, Apple Podcastech, Google Podcastech či na YouTube.
Architekt revitalizoval areál Dolních Vítkovic, v nich divadlo Gong, Svět techniky, Bolt Tower, stojí za klubem Heligonka nebo za Zemědělským muzeem. Před nedávnem také navrhl lávku, která má propojit centrum s dolní oblastí. „Celá ta oblast je naprosto originální, a to pro celou Českou republiku. Vítkovice jsou velmi důležité i proto, že větší industriální památku nenajdete široko daleko u nás ani za hranicemi,“ líčí Pleskot.
Do roku 2031 nebo 2032 má centrum Ostravy s Dolními Vítkovicemi propojit také velká městská třída, po které budou moci jezdit tramvaje i auta, počítá se s alejemi i chodníky pro pěší. Vzniknout by tu měla celá nová čtvrť až pro sedm tisíc lidí. „Jsem přesvědčen, že Ostrava se odpíchla od svého dna. Konec industriální éry ji nepotopil a našla svoji identitu. Myslím, že v budoucnu má dokonce šanci být nejen třetím, ale klidně druhým největším městem v Česku. Má obrovský rozvojový potenciál,“ míní architekt.
Podobně se Pleskot před lety podílel také na identitě města Litomyšl. Je podle něj úplně jiná než Ostrava, zvláštně usazená v kontextu české historie. Město na hranici Čech a Moravy je už dlouho považováno za nejlepší příklad, jak pracovat s architekturou.