Ostravští Soulmates Ventures chtějí nastartovat zelené startupy. Investovat plánují přes 300 milionů korun
Zakladatelé Soulmates Ventures Hynek Sochor a Václav Gregor
Těžký průmysl, horníci nebo černé uhlí. Ostrava bývala ocelovým srdcem republiky, ale unikátní industriální areál v Dolních Vítkovicích je dnes už jen vzpomínkou na hornickou minulost a ve třetím největším tuzemském městě naopak vznikají projekty, které míří do zelenější budoucnosti a k lepším životům nás všech. Patří mezi ně i Soulmates Ventures.
„Akcelerujeme odvážné projekty pro budování udržitelné budoucnosti,“ stojí na webu Soulmates Ventures. Když se s Hynkem Sochorem, duchovním otcem celého projektu, a Václavem Gregorem, který ho vede z pozice CEO, bavíme, co se za touto frází vlastně ukrývá, odhaluje se ekosystém, který sahá daleko za hranice Ostravy.
„Chceme vytvořit prostředí, které bude zrychlovat environmentální inovace a pomůže vznikat novým zeleným startupům, jež je budou zavádět do praxe,“ vysvětluje hlavní myšlenku Hynek Sochor. V Soulmates původně začali jen s investičním akcelerátorem, kde chtěli začínající startupy vystřelit na trh a pomoci jim k dalším investicím, ale nakonec zjistili, že jen to nestačí.
Technologie, co ovlivňují kvalitu našich životů
Pro začátek je však důležité říct, co vlastně ty zelené startupy jsou. V Soulmates Ventures se rozhodli zaměřit na osm hlavních oblastí, v nichž vidí smysl a sami s nimi mají nějaké zkušenosti. Jde o vzduch, energii, vodu, mobilitu, potraviny a zemědělství, vzdělání, zdravotnictví a cirkulární ekonomiku, přičemž všechny lze propojit jedním tématem – a tím je udržitelnost.
„Udržitelnost jsme si vybrali, protože už podle nás nejde byznys dělat jinak. Problémů je na světě spoustu a ti, kdo je vyřeší, budou opět podnikatelé. V těchto osmi oblastech máme společně s desítkami našich expertů, s nimiž spolupracujeme, velké zkušenosti i expertízu a chceme takovým projektům pomoci,“ říká Václav Gregor.
V zásadě jde o firmy, jejichž produkty či technologie přímo ovlivňují kvalitu našeho života nebo rovnou celé planety. Může jít o startup, který měří naše ovzduší, vyvíjí nový bezemisní dopravní prostředek, ale klidně i o revoluční medicínský gadget nebo převratnou novinku pro studenty, protože i vzdělávání a jeho dopad na udržitelnější fungování je neoddiskutovatelný.
Udržitelnost je velké téma. Do iniciativ, které mají pomoci životnímu prostředí nebo udělat naše aktivity méně špinavými, se pouští stále více jedinců a startupů a je to jedině dobře. Zároveň ale mnoho z nich pro samou podstatu svého snažení zapomíná na to, že dobrou myšlenku je třeba podpořit také fungujícím byznys plánem. A právě to jsou dvě klíčové ingredience, které musíte mít, když se chcete dostat do akcelerátoru Soulmates Ventures.
„Chceme v projektech spojovat profit s udržitelností, jedno bez druhého nemá význam.“
„Firma musí mít dobře fungující produkt s užitnou vlastností, ale také chceme budovat byznys, takže musí být škálovatelná. Chceme v projektech spojovat profit s udržitelností, jedno bez druhého nemá význam,“ zdůrazňuje Václav Gregor s tím, že sice můžete doma v garáži vyrábět bambusová brčka, ale žádný velký byznys a nakonec ani dopad z toho patrně nikdy nebude.
Sochor s Gregorem mají s velkým podnikáním dostatek vlastních zkušeností, které nyní chtějí předávat dalším. Šestačtyřicetiletý Sochor podnikal už od útlého věku, a když ve 30 letech hodnota jeho aktiv překročila 20 milionů dolarů, svou technologickou firmu prodal, aby jich posléze zase několik založil a věnoval se dál technologiím, marketingu i kreativě. K přírodě má blízko i proto, že dlouhé roky úspěšně působil v rybníkářském byznysu.