Oteplováním by mohly být ohroženy až dvě miliardy lidí. Část z nich by mohla zamířit do Evropy
Stěžejním údajem v debatě o změně klimatu je 1,5 stupně. Vědci poprvé ukázali, co přesně by to takové zvýšení teploty udělalo se světem.
Od konference o klimatu v Paříži, která proběhla v roce 2015, se v souvislosti s oteplením planety mluví především o jednom údaji. Tím je 1,5 stupně. Právě to je maximum, o které by se podle Pařížské dohody mělo zemské podnebí oteplit ve srovnání s dobou před průmyslovou revolucí. Tuto hodnotu si je ale celkem těžké představit. Vědci z Exeterské univerzity proto nyní ukázali, co přesně by takové oteplení znamenalo a jaké oblasti na Zemi by se staly neobyvatelnými.
Pro novou studii je zásadní termín ekologická nika. Jde o místo, kde jsou takové podmínky, aby tam mohla fungovat životaschopná populace. Obecně platí, že v místě, kde je průměrná teplota 29 stupňů Celsia a více, jsou lidé vystavení takovému horku, že už je pro ně nebezpečné. V současnosti v takových podmínkách žije asi 60 milionů lidí. Pro srovnání – v Česku se průměrná roční teplota podle dat Českého hydrometeorologického ústavu pohybuje mezi 5,5 až devíti stupni Celsia.
Globální změna klimatu bude ekologickou niku, tedy místo s příjemným klimatem, podstatně měnit. Na mapě, kterou Exeterská univerzita zveřejnila, se při oteplení o 1,5 stupně stane špatně obyvatelnou saharská Afrika, jižní část Arabského poloostrova, východní část Indie, drobná část severní Austrálie i severu Jižní Ameriky.
https://twitter.com/UniofExeter/status/1660671382651383811
Vtip je ovšem v tom, že dosažení oteplení jen o 1,5 stupně se nyní už zdá nereálné. Současné akční plány stačí na to, aby se planeta oteplila o 2,7 stupně. A to už dělá na mapě podstatný rozdíl. Místem, kde je průměrná roční teplota 29 stupňů a víc, se najednou stává celý sever Austrálie včetně Oceánie, dále jihovýchodní Asie, v podstatě celá Indie, víc než polovina Arabského poloostrova, celý sever Afriky a také polovina Jižní Ameriky.
Podle vědců by tedy oteplení o 2,7 stupně znamenalo, že nebezpečnému horku by byly vystaveny dvě miliardy lidí, což by mohlo znamenat migraci až jedné miliardy obyvatel, kteří by se rozhodli přestěhovat do chladnějších míst. Mezi lokalitami s příjemným klimatem by přitom zůstal jih Afriky, Evropa, východní část Kanady a Spojených států a východní část Ruska, Mongolska a Číny. I tady by ale docházelo k častějším vlnám veder a sucha.
Při oteplení o 1,5 stupně by se počet lidí, kteří by žili v nepříznivém prostředí, snížil o celých osmdesát procent a nový domov by tak mělo tendenci vyhledat jen 400 milionů lidí. Nová studie ukazuje, že pokud by šlo všechno tak, jako teď, pak by v roce 2100 byla v důsledku změny klimatu nebezpečně vysokým teplotám vystavena víc než pětina obyvatelstva.