Oxford Circus už nebude oázou ruchu. Centrum Londýna se stane zelenější a vyjde vstříc chodcům

oxford-circus-1

Foto: Westminster City Council

Nová podoba Oxford Circus v Londýně

0Zobrazit komentáře

Oxford Circus patří dlouhodobě mezi nejrušnější ulice v Londýně a kromě rozličných dopravních prostředků jsou tam na denním pořádku i hluk a nepořádek. To vše se má do konce roku ale změnit. Westminsterská Městská rada ve spolu s firmou Crown Estate oznámila záměr vybudovat nejprve okolo Oxford Circus zóny pro pěší a později i vylepšit kvalitu ovzduší výraznějším osázením veřejných prostor zelení.

Pěší zóna na křižovatce s Regent Street by měla mít podobu dvou samostatných půlkruhových náměstí oddělených silnicí s omezeným provozem s tím, že se dokončí během letošního roku. Předcházet jí ale bude půlroční zkušební doba, během níž bude uzavřena ani ne kilometrová oblast od Oxford Circus po Great Portland Street. Pokud tyto uzávěry nepřinesou žádné komplikace, budou v nezměněné podobě zakomponovány do finální fáze projektu.

V průběhu zkušební doby naplánované od června do listopadu mají místní obyvatelé, provozovatelé taxi služeb či majitelé kanceláří možnost poskytnout zpětnou vazbu, na níž bude při zpracování finálního plánu brán ohled. Konečná podoba celého náměstí tedy zatím není pevně stanovena a rozhodne o ní soutěž pořádaná Královským institutem britských architektů. Na rekonstrukci Oxford Circus vyčlenila Městská rada 150 milionů liber (bezmála 4,5 miliardy korun).

oxford-circus-2

Foto: Westminster City Council

Nový Oxford Circus bude lépe uzpůsoben chodcům

O rekonstrukci jedné z nejpopulárnějších nákupních ulic se mluví od 80. let, ale opravdovým hybným motorem byla až změna návyků spojená s pandemií koronaviru. Mnoho lidí totiž začalo více vyhledávat pobyt v parcích, požadovat více zeleně v centrech měst a také roste počet lidí jezdících hlavně na kole. I tyto tendence tedy mají být zakomponovány do finální podoby náměstí, které se Londýňané dočkají snad již na jaře roku 2022.

„Oxford Circus čelí permanentnímu přetížení lidmi i dopravními prostředky, což není udržitelné a vyžaduje to změnu. Vzhledem k pandemii a plánované výstavbě nové linky metra se objevila potřeba a příležitost toto místo přebudovat,“ říká vedoucí westminsterské městské rady Rachael Robathan s tím, že rekonstrukce by mohla zlepšit bezpečnost i přístupnost celého náměstí a také vytvořit ikonické místo v srdci Londýna.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Plánovaná rekonstrukce v centru Londýna je tak po udržitelné čtvrti v Bangkoku a zeleném ostrově v New Yorku dalším příkladem toho, jak se velká města na kvalitu ovzduší i udržitelnost zaměřují. Zásadní krok v této oblasti podnikla také Paříž, jejíž radní navrhují omezit vjezd automobilů do centra města. Tyto regulace začnou s největší pravděpodobností platit již od roku 2022.

Lidé na home office trpí nedostatkem socializace. Flexibilní pronájmy to řeší, říká Lubomír Šilhavý z WorkLounge

Filip HouskaFilip Houska

worklounge-7Speciál

Foto: WorkLounge

Coworkingové centrum WorkLounge v pražském Karlíně

0Zobrazit komentáře

Sdílená pracoviště, kde si firmy i freelanceři za měsíční poplatek pronajímají kancelářský prostor s potřebným vybavením, mají dnes svou nezastupitelnou roli. Ví to i Lubomír Šilhavý, jenž se v kancelářském byznysu pohybuje přes dvacet let a založil coworking WorkLounge, v rámci něhož prezentuje trend takzvaných flexi offices. Pro náš kancelářský speciál objasňuje, jak se budou kanceláře v budoucnu vyvíjet.

„Flexibilní pronájem je výhodný v tom, že klientům dává dobrý pocit a klid při podpisu smlouvy tím, že mimo jiné minimalizuje jejich rizika související se zodpovědností při dlouhodobém pronájmu. Freelanceři ani firmy pak dále nemusí řešit výdaje spojené s pořizováním nábytku či kancelářského vybavení,“ říká Šilhavý pro CzechCrunch v našem speciálu Kanceláře budoucnosti.

V něm jsme se spojili s předními firmami z oboru a zjišťovali, jaká budoucnost kanceláře čeká, v čem se za posledních několik let zásadně proměnily a jak do celé branže zapadnou trendy jako open space, home office, oddělené pracovní prostory nebo coworking. A právě coworking byl jedním ze stěžejních témat, které jsme řešili s Lubomírem Šilhavým.

kancl-special

Přečtěte si takéCzechCrunch spouští speciál Kanceláře budoucnostiJak se promění kancelářské prostory a co je dnes v kurzu? CzechCrunch spouští speciál Kanceláře budoucnosti

Důležitost coworkingů a rozmach flexi office

Sdílené kancelářské prostory se staly oblíbenými před deseti lety ve Spojených státech, kdy lidé hledali nová prostředí k práci. Vycházelo to hlavně z ekonomické krize, kdy se společnosti bály zaměstnávat mnoho pracovníků, a proto se část z nich vydala na volnou nohu. A protože kavárny a home office příliš nevyhovovaly, hledala se jiná místa.

„Lidé na home office většinou naráželi na nedostatek socializace. To považuji za nesmírně důležitý aspekt spokojeného pracovního života. Potřebují potkávat, mít potřebu se hezky obléct, vyjet do své kanceláře či pracovního prostoru, kde mohou pracovat v klidu, ale zároveň být obklopeni jinými zajímavými lidmi,“ dodává Šilhavý.

Velkou roli v tom hraje i kreativita – když jsou lidé obklopeni dalšími zajímavými osobami, mohou se inspirovat a přicházet s novými nápady. Dnešní coworkingové kanceláře ovšem nemusí znamenat, že se sdílí jeden prostor se všemi ostatními. Dokazuje to i samotný WorkLounge, který Šilhavý založil.

worklounge-5

Foto: WorkLounge

Coworkingový prostor od WorkLounge

„Ve WorkLounge jsme vytvořili hybrid mezi coworkingem a privátními kancelářemi, kde se vlastně každý může najít. Sdílíme recepci, lounge, meeting roomy, konferenční prostory, ale každý náš člen může mít i vlastní kancelář od té nejmenší, takzvané jedničky (kanceláře pro jednoho), až po desetimístné a zároveň čerpat sdílené vybavení okolo,“ popisuje.

Velký potenciál vidí Šilhavý také ve flexibilních pronájmech, které nejsou tak svazující jako dlouhodobé kontrakty. Ty se mohou vyplácet hlavně z pohledu menších startupů, jež rychle rostou (nebo naopak rychle klesají) a musí adekvátně reagovat na změny, které nemusí být u dlouhodobých, tradičních pronájmů snadno proveditelné.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Výhodou je také přesun starostí a odpovědnosti za vlastní kancelářský provoz na profesionální firmy – tím klienti získávají i větší prostor na soustředění se na vlastní činnost, která je pro ně tím podstatným. Když jsem tvořil základní koncept WorkLounge, možnost zrušit smlouvu do jednoho měsíce byla jeden z mých prioritních benefitů,“ doplňuje Šilhavý.

***

Jak ve WorkLounge nahlíží na digitalizaci, proč tradiční společnosti nevyužívají trendu tzv. flexi offices a jak je na tom dnešní kancelářská architektura? Všechna témata, které jsme s Lubomírem Šilhavým probírali, najdete přímo na webu speciálu Kanceláře budoucnosti, kde jsou k dispozici i názory dalších předních firem z oboru.

Kanceláře budoucnosti podporují firmy WorkLounge, Capexus, LD Seating a Premier Interiors.

kancelarsky-special-partneri