Paleontologové objevili nový druh roztomilého dinosaura. Měl velikost psa, brnění a běhal po zadních

Jakapil, jak byl dinosaurus pojmenován, boří představy o podobě obrněných dinosaurů. Býložravec běhal jako velociraptor a vážil jako kočka.

jakapil2

Foto: Gabriel Díaz Yantén

Podoba nově objeveného dinosaura

0Zobrazit komentáře

Svět dinosaurů fascinuje lidstvo od dob, kdy začali být tito prehistoričtí tvorové blíže zkoumání a na základě kosterních nálezů byly prováděny první rekonstrukce jejich vzhledu. Člověk tak zjistil, že miliony let před ním kráčeli po Zemi tvorové dosahujících obrovských rozměrů, vybavení ostrými zuby, tesáky a také masivním pancéřováním. Právě to nosili stegosauři, ankylosauři a také Jakapil kaniukura, nově objevený druh dinosaura, který boří představy o podobě obrněných vládců planety.

Mezi nejznámější dinosaury patří tyranosauři či velociraptoři, rození lovci, kteří se živili masem ostatních tvorů. Někteří dinosauři byli pro podobné dravce lehkou kořistí, byli tu však i zástupci skupiny Thyreophora (v překladu nosiči štítů), na které si tito dravci jen tak netroufli. Nejslavnějšími zástupci této skupiny jsou stegosauři s velkými pláty na zádech a ostrými ocasy nebo také ankylosauři, mohutné chodící pevnosti se silným brněním a zkostnatělým zakončením ocasu využívaným jako kyj.

Tito býložravci dodnes představují jedny z nejzajímavějších zástupců dinosaurů a svůj prostor dostali také ve snímku Karla Zemana Cesta do pravěku. Paleontologové však nyní objevili zcela nového člena tyreoforů, který se představám o obrněném dinosaurovi zcela vymyká.

Dinosaurus pojmenovaný Jakapil kaniukura byl dlouhý přibližně 1,5 metru, vážil mezi 4 až 7 kilogramy a běhal po zadních. Místo předních končetin měl pouze malinké ručičky podobné kuřecím křidélkům. Přitom podobně jako jeho příbuzní nosil okolo krku, na zádech a ocasu kostěné pláty, které jej chránily před napadením.

jakapil1

Foto: Nature

Schéma stavby těla dinosaura spolu s nalezenými kosterními pozůstatky

„Krční pancíř tohoto dinosaura je unikátní a chránil tuto citlivou oblast před útoky predátorů. Dochované kosti z paží nám ukazují, že byly drobné, což se u ostatních zástupců skupiny Thyreophora, z nichž naprostá většina byli čtyřnožci, nevyskytuje,“ uvádí Sebastián Apesteguía, paleontolog a autor studie, která tohoto dinosaura světu představila.

Stylem své chůze se tak Jakapil více přibližuje masožravým predátorům známým z filmu Jurský park, přestože byl stále býložravcem. Jeho chrup měl tvar listu a byl uzpůsoben pro rozmělňování rostlinné dřevité hmoty. Měl také unikátní spodní čelist, která byla relativně krátká a ve své spodní části zdobená hřebínkem.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kosterní pozůstatky tohoto tvora byly objeveny v severní Patagonii, po které se proháněl přibližně před 96 miliony let. Je tak vůbec prvním tyreoforem objeveným v Jižní Americe a potvrzuje, že se tito dinosauři vyskytovali na daleko větším geografickém území, než bylo původně předpokládáno.

Vědci na Jakapila nahlížejí jako na chybějící článek mezi ranými zástupci skupiny Thyreophora a dinosaury jako stegosaurus. Jakapil podle zjištění měl navíc stegosaury přežít a setrvat na území dnešní Jižní Ameriky až do druhohorního období křídy, které nastalo po konci jurského období a bylo předvečerem nástupu věku savců.

CzechCrunch Jobs