Pán prstenů pánem televize. První řada seriálu podle Tolkienovy předlohy vyjde Amazon až na 465 milionů dolarů

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

gandalf

Foto: HBO

Gandalf, jeden z pěti čarodějů Středozemě

0Zobrazit komentáře

V posledních letech už nežijeme jen ve vrcholné době televize, ale rovnou v době epické televize. Seriály jako Hra o trůny, Zaklínač nebo The Mandalorian nabízejí mnohdy skoro stejně velkolepou podívanou jako filmové blockbustery. Nyní se ovšem zdá, že chystaný seriál Amazonu ze světa Pána prstenů to pozvedne na úplně novou úroveň. Jeden díl by totiž mohl mít stejný rozpočet, jaký mají seriály pro celou sezónu.

Částka se má dostat až na 465 milionů dolarů jen za první z plánovaných pěti řad seriálu. Novozélandskému rádiu RNZ to řekl ministr ekonomického rozvoje a turismu země Stuart Nash. „Je to opravdu fantastické. Bude to největší televizní seriál, co kdy vznikl,“ dodal. I když je už dlouho jasné, že přivést Pána prstenů na televizní obrazovky v odpovídajícím měřítku bude velmi nákladné, v přepočtu zhruba 10 miliard korun za jednu řadu působí dost neuvěřitelně.

Celá filmová trilogie Pána prstenů od Petera Jacksona má pro srovnání oficiální rozpočet 281 milionů dolarů. I když k dvacet let starému údaji připočteme inflaci, chystaný projekt Amazonu má pořád výrazně navrch. První dva filmy Avengers dohromady vyšly na 470 milionů. Podobná je situace také v televizi. Před pár lety navíc svět ohromilo HBO, když za poslední šestidílnou řadu Hry o trůny zaplatilo 90 milionů dolarů, tedy průměrně 15 milionů za jednu epizodu.

THE HOBBIT: THE DESOLATION OF SMAUG

Foto: HBO

Mlžné hory, jak se objevily ve trilogii Hobit

Při detailnějším rozpočítání a srovnání se přesto ukáže, že rozpočet seriálového Pána prstenů, byť jistě bezprecedentní, není až tak vzdálen dnešním standardům „epické televize“. Náklady na první řadu totiž zahrnují mnoho prvků jako výpravu, kostýmy a rekvizity, které se budou používat také v těch následujících. Úvodní sezóna pak má mít 20 epizod, což by vzhledem k rozpočtu znamenalo kolem 23 milionů dolarů za díl.

To je pořád obrovské číslo, z Pána prstenů ale automaticky nečiní zdaleka nejdražší seriál všech dob. The Pacific, desetidílná válečná minisérie HBO z roku 2010, vyšla na celkově 200 milionů dolarů (v průměru 20 milionů za díl bez započtení inflace). O titul nejnákladnějších televizních projektů se mohou snadno utkat i díla Disneyho. Už v roce 2019 se poprvé objevily zprávy, že studio je ochotné tvůrcům seriálů ze světa Avengers poskytnout až 25 milionů na epizodu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Přesto si seriál Amazonu bezpochyby zajistí status dosud nejdražší jedné řady seriálu. Po započtení 250 milionů, které firma zaplatila správě Tolkienova majetku za autorská práva a za náklady na reklamu, nebude mít Pán prstenů nejmenší problém stát se prvním televizním projektem s celkovou cenovkou přes miliardu dolarů. Z hlediska rozpočtu tak bezezbytku odpovídá epické škále svého námětu i jeho kulturnímu dědictví.

Tisíce let před trilogií

O čem ale vlastně seriál má být? Předně samozřejmě nepůjde o jakoukoliv formu remaku, nýbrž o zpracování dosud nepokrytého Druhého věku Středozemě. Podle oficiální synopse se tak má hlavní dějová linie odehrávat pár tisíc let před Jacksonovou filmovou trilogií i Hobitem. „Diváci se budou moci vydat zpět do éry, kdy se ustanovila velká moc, království vzkvétala a padala. A celý svět ohrožoval největší zloduch, jaký kdy vyplynul z Tolkienova pera,“ píše Amazon.

Řeč je o Sauronovi, jeho pánu Morgothovi a událostech, které jsou nastíněny v prologu filmového Pána prstenů. Vrátit se tak mají některé známé postavy elfů či čarodějů. Přibude i plno nových. Známé informace o projektu jsme shrnuli už loni, v posledních několika měsících se však objevily zprávy o dvaceti dalších hercích, jež se ve Středozemi objeví. Jsou mezi nimi například Cynthia Addai-Robinsonová, Maxim Baldry, Peter Mullan, Augustus Prew, Sara Zwangobani a další.

hobbit-battle-of-five-armies-elvish-king-thranduil

Foto: HBO

Elfský král Thranduil

Kromě opětovného shledání s některými postavami navštívíme i známá místa, byť nejspíš v jiné, o tisíce let mladší formě. Seriál Pán prstenů by se měl odehrávat například v Mlžných horách, Númenoru nebo elfském království Lindonu. Značná část natáčení probíhá jak na Novém Zélandu, tak přímo v kulisách vytvořených pro Jacksonovy filmy.

Původně se plánovalo, že první řada Pána prstenů od Amazonu na obrazovky dorazí letos, stejně jako všude jinde i na ostrovní zemi dorazila koronavirová pandemie. Produkce se tedy musela počátkem roku 2020 pozastavit. Magazín The Hollywood Reporter ale loni v prosinci konečně potvrdil pokračující natáčení. Momentálně žádné oficiální datum premiéry není známé.

Je ale téměř jisté, že seriál bude mít alespoň pět řad s potenciálním spin-offem. Showrunnery a hlavními scenáristy jsou bratři J. D. Payne a Patrick McKay (Star Trek: Do neznáma), přičemž Pán prstenů bude pro ně teprve druhým velkým projektem. Zkušenější je režisér prvních dvou dílů J. A. Bayona, známý hlavně díky filmům Sirotčinec a Jurský svět: Zánik říše. Druhým oznámeným režisérem je Wayne Yip s bohatými zkušenostmi z televize.

Zombie v Bílém domě i na vesnici. Kultovní Resident Evil přichází s novými trailery pro seriál a hru

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

netflix-resident-evil-infinite-darkness-2

Foto: Netflix

V CGI seriálu Resident Evil se v hlavních rolích opět potkají Leon a Claire

0Zobrazit komentáře

Přestože má herní série Resident Evil za sebou 25letou historii veleúspěšné hororové franšízy přesahující do mnoha různých médií, televizní seriál ze světa zničeného Umbrellou tady zatím nebyl. Netflix teď ale chystá rovnou dva a k jednomu z nich, anime s názvem Resident Evil: Infinite Darkness, vydal nový trailer. Zároveň vyšla i upoutávka na novou hru a několik informací o rebootu filmové série.

Poslední hra Resident Evil, která nebyla remakem nebo zaměřená na multiplayer, vyšla v roce 2017. Očekávání novinky je tak poměrně velké. Nový trailer na Resident Evil Village by měl hlad po dalším temném dobrodružství (a mozcích samozřejmě) prozatím uspokojit. Ukazuje totiž více z tajemného prostředí vymýcené vesnice a jejího příběhu spojeného s nadvládou zvrácené Lady Dimitrescu.

Hrdina Ethan Winters se sem vydá hledat svou malou dceru, kterou snad unesl Chris Redfield, člen speciální antibioteroristické jednotky OSN a hlavní protagonista dřívějších her Resident Evil. Když Winters dorazí do zdevastované vesnice, brzy zjistí, že je plná vlkodlaků a upírů, zatímco zbytky obyvatel se skrývají v potemnělých zákoutích. Kromě toho padá mnoho zmínek jakési Matky Mirandy, prozatím zahalené tajemstvím.

Resident Evil Village, osmý hlavní díl herní série, má nabídnout vyvážený poměr mezi typickými prvky žánru survival hororu a akčnějšími sekvencemi. V souvislosti s tím představí rozsáhlý otevřený svět a široké možnosti vylepšování schopností hlavní postavy. Ta bude moci například lovit zvířata, podle trendu všeobecného zvyšování RPG prvků získávat zdroje pro své posílení a využívat zcela nový systém upgradování zbraní. Resident Evil Village vychází 7. května na PC, Xbox i PlayStation.

Animovaný seriál Resident Evil: Infinite Darkness naopak vzniká exkluzivně pro Netflix, kam má dorazit někdy v průběhu července. Po více než deseti letech se zde opět shledají oblíbené postavy protiteroristického agenta Leona a Claire Redfield, členky organizace pro ochranu lidských práv TerraSave. Hlavní hrdinové seriálu se v zásadě náhodou potkají v Bílém domě v roce 2006.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Leon při vyšetřování hacku v prezidentské rezidenci objeví zombie, zatímco Claire u dětského uprchlíka ze vzdálené země najde velice zneklidňující obrázek plný brutálního násilí. Je mezi těmito dvěma fenomény spojitost? Netrvá dlouho a před nemrtvými musí prchat i samotná hlava Spojených států. To je ale jen začátek celého příběhu, který více a více přerůstá do smrtelné hrozby pro stovky milionů lidí.

Ve zkratce tedy v novém (a prvním) seriálu Resident Evil půjde o krádeže dokumentů americké vlády, s nimiž mají něco společného zombie, a také šíření viru v mezinárodním měřítku. Podobné indicie samozřejmě na první pohled působí poněkud šíleně (byť v éře Trumpa a pandemie možná tolik ne), v kontextu her i japonské animované tvorby ale nejde o nic zvláštního. Naopak tyto fantasmagorické náměty často přetavují do až překvapivě poutavých příběhů.

Jedním ze základů je přitom audiovizuální estetika, kterou dostali na starost režisér Eiichiro Hasumi a skladatel Yugo Kanno. Pro západního diváka jde nejspíš o zcela neznámá jména, v Japonsku se ovšem jedná o zkušené tvůrce s několika velkými projekty v portfoliu. Jak zmiňuje magazín Deadline, Hasumi pracoval na jedněch z největších akčních filmů, co v asijské zemi vznikly. Kanno pak tvořil hudbu v mnoha různých formátech – od filmu přes televizi po hry až po anime.

„I když je to kompletně počítačem renderované anime, snažil jsem se k práci s kamerou a světlem přistupovat stejně jako u hraných filmů, abych zvýšil atmosféru realismu,“ řekl Hasumi. Podobně uvažoval také tvůrce hudby, který si prý ani pořádně neuvědomoval, že jde o animovaný seriál. Diváci Netflixu se podle Kanna mohou těšit na stejně intenzivní audiovizuální zkušenost, jako znají z mainstreamového Hollywoodu.

Tam se ale má Resident Evil opět vydat také přímo, a to prostřednictvím nového filmu. Chystaný sci-fi zombie horor podle popisu magazínu The Hollywood Reporter zcela opustit linie předchozích snímku s Milou Jovovich a místo toho se vydat ke zdroji umělého viru, do roku 1998 v Raccoon City. Pochopitelně se tak ve filmu objeví i mnoho postav známých z her, jako Chris a Claire Redfieldovi, Jill Valentine nebo Albert Wesker. Nový snímek studia Sony má jít do kin ještě letos.