Pandemický rok přál videohrám. Obchod Xzone.cz hlásí rekordní výsledky, vyrostl o třetinu na 112 milionů

Michal MančařMichal Mančař

martin-schovanec-xzone

Foto: Archiv MS

Zakladatel a spolumajitel herního obchodu Xzone Martin Schovanec

0Zobrazit komentáře

Jak a kde jste trávili čas, když se loni s jistou mírou nadsázky zavíral celý svět? Pro nemalé procento lidí je odpověď na tuto otázku poměrně jasná, jak dokazují výsledky českého herního obchodu Xzone. Lidé se totiž při nemožnosti využít venkovní zábavu rádi usadili doma k počítači nebo herní konzoli a dlouhé chvíle zahnali s nově pořízenou videohrou.

Když v dubnu Xzone ohlašovalo předběžné výsledky, počítalo s tržbami ve výši 111 milionů korun, finální verdikt je ještě o jeden milion lepší. Obrat přesahující 112 milionů korun bez DPH za fiskální rok 2020/21 ukončený k poslednímu březnu znamená třicetiprocentní meziroční nárůst, videoherní prodejce navíc vykázal zisk 554 tisíc korun před zdaněním.

Podle vyjádření firmy jsou loňské tržby novým rekordem. Předloni sice společnost provozující obchody Xzone.cz a GameExpres.sk tuto metu překonala s obratem 113,9 milionu korun, avšak nově počítá byznys v Česku a na Slovensku zvlášť. Hlavní důvod úspěšného uplynulého období je pak nasnadě, omezení způsobená pandemickou situací nahrávala domácí zábavě. Pomohlo však i vydání významných titulů, jako je druhý díl The Last of Us nebo sci-fi akce Cyberpunk 2077.

„Do hospodářských čísel se kompletně zapsal covid se všemi efekty, které na fungování firmy měl. Očekávaně se zvedl zájem o online obchod a na druhé straně přiškrtil naše prodejny,“ komentuje výsledky Martin Schovanec, zakladatel a spolumajitel Xzone. Už dříve přitom zmínil, že nejsilnějším segmentem byly za loňský rok hry pro konzoli PlayStation 4 následované tituly na PC.

prodejna-xzone-brno-interier

Foto: Xzone.cz

Merch k počítačovým hrám prostě patří. A pro Xzone tvoří výraznou část portfolia

„Za to, že jsme toto turbulentní období nejen přečkali, ale dokonce dosáhli rekordních čísel za 20 let fungování, vděčíme hlavně loajálním zákazníkům, kteří rychle změnili způsob nakupování a našim kolegům, protože dokázali vše ustát a přizpůsobit se nové situaci,“ dodává Schovanec, jenž stojí v čele Xzone už dvacet let.

Kromě videoher pro PC, PlayStation, Xbox i Switch nabízí tradiční prodejce i samotné konzole nebo hardwarové doplňky pro počítače, stolní hry, sběratelské předměty a rozmanitý merchandising včetně oblečení. Dle očekávání tvoří hlavní objem prodejů herní tituly, nicméně tato situace se možná už brzy změní.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„V tržbách hry stále dominují vůči ostatním segmentům jako merchandise nebo příslušenství a konzole, ale v provozní ziskovosti už merch hrám výrazně konkuruje a počítáme, že tento rok už nám bude generovat více než hry,“ řekl Schovanec v nedávném rozhovoru pro CzechCrunch.

Xzone kromě v posledních měsících vytíženějšího e-shopu provozuje také kamenné prodejny v Praze, Brně i Ostravě a už delší dobu je dvojkou na českém trhu za řetězcem JRC. Ten v současnosti mění majitele, od Michala Šnobra síť více než třiceti obchodů kupuje skupina Smarty Petra Syrůčka v rámci své strategie zaměřené na retail.

O tom, že složitá situace uplynulých měsíců nahrávala videohernímu byznysu, svědčí kromě prodejců také výsledky samotných vývojářských studií. Herní tvůrci také zažili rekordní rok a dosáhli na tržby 5,32 miliardy korun. Více než miliardou se na impozantní částce podílelo největší české studio Bohemia Interactive, tvůrci populární vojenské simulace Arma.

Nejdražší hra na světě. Italský instalatér Mario přeskočil dva dny trvající rekord Zeldy, vydražil se za 34 milionů

Michal MančařMichal Mančař

Nejdražší hra světa – Super Mario 64 pro konzoli Nintendo 64

0Zobrazit komentáře

Když se v dubnu prodala cartridge 36 let staré hry Super Mario Bros. za více než 14 milionů korun, byl to důkaz nestárnoucího odkazu titulu od Nintenda i možná až těžko pochopitelné sběratelské mánie. Vždyť skákačka s podsaditým instalatérem Mariem v hlavní roli znásobila do té doby platný rekord nejdražší videohry historie rovnou čtyřikrát. Jenže stačilo čtvrt roku, aby se částka označující nejcennější hru na světě posunula hned dvakrát během tří dnů. A dokonce na více než dvojnásobnou hodnotu.

Rekordní cenu prvního titulu série Super Mario nejprve překonala další doslova legendární hra od Nintenda. The Legend of Zelda je skutečně kultovní spíš u japonsky a anglicky mluvících hráčů, nicméně dala vzniknout veleúspěšné značce fantasy dobrodružství, kterých od vydání prvního dílu v roce 1986 vyšlo v různých podobách ještě šestadvacet. A to na všech zařízeních Nintenda od Game Boye až po současný Switch.

Desítky milionů prodaných kopií za tři a půl dekády existence Zeldy však strčil do kapsy prodej nedávný. Aukční síň Heritage Auctions totiž v pátek vydražila cartridge s původní hrou pro konzoli Nintendo Entertainment System za 870 tisíc dolarů, tedy přes 18,8 milionu korun. Jenže na pozici nejdražší videohry v dějinách se The Legend of Zelda ohřála jen dva dny.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

O superrychlé pokoření nového rekordu se ještě v neděli opět postaral italský instalatér, a to za téměř dvojnásobnou částku oproti Zeldě. Za hru Super Mario 64 zájemce (taktéž při dražbě přes Heritage Auctions) zaplatil dechberoucí sumu 1,56 milionu dolarů. Cenovku ve výši přibližně 33,8 milionu korun nicméně získala hra stejně ikonická, jako byl nedávno vydražený praotec slavného rodu Super Mario Bros.

Super Mario 64 byl totiž po vydání na konzoli Nintendo 64 roce 1996 prvním dílem série, který se z dvojrozměrného zobrazení podíval do 3D světa. A stejně jako jeho o jedenáct let starší předchůdce byl vlajkovým titulem, jenž vystřelil popularitu své konzole vzhůru a určil směr, kterým se plošinové skákačky následující roky ubíraly. Fenomenální úspěch podtrhlo bezmála 12 milionů prodaných kusů a prvenství v žebříčku nejprodávanějších her na Nintendo 64.

Zapečetěná kopie The Legend of Zelda, první ze série slavných fantasy her

Kromě kultovního statusu Super Mario 64 dosáhl na historickou hodnotu i díky naprosto prvotřídnímu stavu samotné cartridge zapečetěné v ochranném obalu. Na škále Wata, jež označuje fyzický stav sběratelských videoher, získal zcela mimořádných 9,8 bodu z deseti. Desítka by přitom znamenala prakticky zbrusu novou kopii.

„Co vůbec říct, abychom vše vystihli tak dokonale, jak si to tato hra zaslouží? Její význam a postavení v herní historii jsou naprosto jedinečné. A stav této kopie je přímo dechberoucí,“ říká výstižně popis hry na Heritage Auctions. Pro srovnání, zmiňovaná Zelda dosáhla na devět a předchozí Mario na 9,6 bodu.

Do závratných výšin však nelétají pouze ceny za samotné videohry. Začátkem loňského roku se například do dražby dostala unikátní konzole Nintendo PlayStation. Ta vznikla v 90. letech během ojedinělé a velmi rychle ukončené spolupráci gigantů Nintenda a Sony. Bez nadsázky jedinečný kus videoherní historie se vydražil za osm milionů korun.