Pandemie byla zásadní milník pro školství i startup Edhance. Na digitalizaci výuky mu teď posílají miliony Dědek a Janeček

Peter BrejčákPeter Brejčák

janecek-dedek

Foto: Archiv KJ a MD

Investoři Karel Janeček a Michal Dědek

0Zobrazit komentáře

Spojit zkušené lektory, atraktivní technologie i přípravu výukových programů, které ve školních osnovách nemívají dostatečný prostor, a pomoci tak modernizovat výuku ve školách nejen v České republice. Takový je cíl tuzemského startupu Edhance, jenž školám přináší vzdělávací obsah ve formě multiplatformní aplikace s virtuálním prostředím, která slouží ke správě výuky a obsahuje také škálu různých výukových materiálů.

Samotní učitelé si tak díky Edhance rozšiřují své digitální kompetence, na druhé straně se studenti seznamují s předměty v oboru STEM – tedy s matematikou, fyzikou, chemií a informatikou, ale také se základy finanční a mediální gramotnosti, zásadami zdravé životosprávy a s možnostmi budoucího uplatnění na pracovním trhu.

„Pandemické uzavření škol a přechod na kombinovanou výuku vnímáme jako zásadní milník pro změnu přístupu pedagogů k technologiím a digitalizaci. Školy a pedagogy tato potřeba zpočátku zaskočila a museli se rychle adaptovat na nové nástroje. Nyní však zjišťujeme, že si již osvojili obsluhu ‚potrubí‘, které je spojuje s žáky. Ale stále do něj chybí kvalitní digitální vzdělávací obsah, který žáky bude bavit a přinese i výsledky. A právě s tím jim platforma Edhance pomáhá,“ popisuje Lukáš Rejchrt, spoluzakladatel Edhance.

Startup nyní navíc získává další podporu investorů. Andělský investor Michal Dědek, respektive jeho skupina SFG Holding, do Edhance posílá 1,3 milionu korun, další 3,2 milionu pak přidává Karel Janeček známý jako spoluzakladatel společnosti RSJ. Celkem již firma od investorů získala 15 milionů korun, dalšími 22 miliony byla podpořena skrz dotace a jiné programy včetně prestižního Impact EdTech, za kterým stojí Evropská komise.

edhance-rejchrt-popluhar

Foto: Edhance

Pavel Popluhar a Lukáš Rejchrt, zakladatelé startupu Edhance

„Investice od Michala Dědka a Karla Janečka nám dovolí dále rozvíjet portfolio platformy Edhance, prostředky využijeme zejména na vývoj nových výukových materiálů v balíčku STEM. Kromě toho ale budeme dále rozšiřovat a zkvalitňovat funkce aplikace, například budeme pracovat na implementaci prvků umělé inteligence pro personalizované učení,“ říká Lukáš Rejchrt.

V příštím roce se pak startup chystá spustit nový program na vzdělávání učitelů v digitální gramotnosti, pilotáž platformy na zahraničních trzích a také personální růst. V tuzemsku si zatím Edhance vyzkoušelo 400 škol, aktuálně z toho registruje 128 platících. Další využívají bezplatné programy nebo jsou ve zkušební fázi. Celkem platforma eviduje 700 aktivních učitelů a téměř 10 tisíc registrovaných žáků.

Edhance přitom na trh vstupovalo v únoru loňského roku, tedy jen několik týdnů před začátkem globální pandemie, která v Česku uzavřela školy. Z tohoto důvodu se zdržela komercionalizace produktu, ředitelé škol museli rychle měnit a řídit provoz distanční i prezenční výuky a neměli tak kapacitu věnovat se případné integraci technologické novinky.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Koncem posledního školního roku, kdy se školy začínaly otevírat, však už platforma rychle rostla – v dubnu dosáhla tržeb 165 tisíc korun a v červnu už 650 tisíc korun, což jsou také poslední komunikovaná čísla startupu. Zatím se drží v plánované ztrátě, v rámci českého trhu se chce do černých čísel dostat během příštího roku. Nyní se však opět musí poprat s měnící se situací ve školství.

„Nestabilitu a neustále skoky od prezenční, kombinované nebo čistě online výuky vnímáme jako negativní faktor. Učitelé takto tráví více času různými přípravami než samotnou výukou a opět je to demotivuje v objevování další řešení, byť takové, které by jim mohlo od jejich starostí pomoci. Tento faktor se samozřejmě odráží na zájmu o náš produkt, ale o to více klademe důraz na péči o zákazníky a vzdělávání učitelů v oblasti digitální gramotnosti,“ popisuje pro CzechCrunch Rejchrt.

„Zvláště v dnešní turbulentní době, kdy se neustále nepředvídatelně střídá online, kombinovaná a prezenční výuka, přemýšlím nad tím, jak se budou moje děti za pár let vzdělávat. Za takových podmínek je pro učitele těžké zajistit dětem konzistentně kvalitní výuku. A já věřím tomu, že Edhance dává učitelům do ruky nástroj, který jim v této situaci může výrazně pomoci,“ říká investor Michal Dědek, který historicky podpořil například startupy ETW, Sens, NutritionPro nebo Buildiro.

„Vzdělávání a budoucnost dětí jsou pro mě největší priorita. Projekt, který má dobrý potenciál ve zlepšení vzdělání, je pro mě zajímavý. Přeji Edhance celosvětový úspěch,“ dodává Karel Janeček, matematik a investor.

České Disivo pomáhá nastavovat ceny e-shopům. Nyní získává miliony od Heureky a dalších investorů

Peter BrejčákPeter Brejčák

petrblaha-disivo

Foto: Disivo

Petr Bláha, zakladatel a ředitel startupu Disivo

0Zobrazit komentáře

E-shopy běžně sledují prodejnost jednotlivých produktů, své skladové zásoby i data od konkurence, aby si dokázaly nastavit správnou cenovou strategii. Všechny ukazatele se však rychle mění, proto stále častěji využívají nástroje na dynamickou cenotvorbu, která jim pomáhá ceny nastavovat a měnit v reálném čase. Právě takové řešení nabízí český startup Disivo, jenž nyní získal finanční podporu od Heureky a fondu Nation 1, připravuje se na velké investiční kolo a chystá více šlápnout do zahraniční expanze.

„Myslím, že se nám daří přesvědčovat české e-shopy, že je potřeba řešit cenotvorbu profesionálně a brát ji jako přirozenou součást marketingu. S cenami počítanými v Excelu není podle nás možné být dlouhodobě úspěšný. Jsem rád, že se o naší vizi daří přesvědčit i naše investory, tedy Heureku a fond Nation 1,“ říká Petr Bláha, zakladatel a ředitel Disiva.

Investoři do tříleté firmy vložili 2,5 milionu korun, fond Nation 1 už Disivo společně s Martinem Rozhoněm a Kamilem Levinským podpořil loni částkou přibližně deset milionů korun. Prostředky chce nyní startup využít k přípravě na větší investiční kolo, kdy chce nabrat celkem 40 milionů korun.

„Posledního půl roku zažíváme rychlý nárůst poptávky a počtu klientů. Velkou zásluhu na tom mají dva seniorní obchodníci, které jsme nabrali. Rozhodli jsme se proto, že využijeme pozitivní situaci a před větším investičním kolem požádáme partnery o další podporu pro náš růst,“ vysvětluje Bláha.

petr-blaha-ondrej-zadnik-min

Foto: Disivo

Petr Bláha a Ondřej Žádník ze startupu Disivo

„Úspěch Heureka Group spočívá v tom, že věnujeme maximální pozornost všem aspektům online obchodování. Cena a práce s ní je extrémně důležitý parametr. To, že jsme tak blízko u Disiva a využíváme jeho technologie, nám dává nejen konkurenční výhodu, ale i vhled do této problematiky. Pro mě je Disivo jedním z nejnadějnějších e-commerce startupů v Česku,“ popisuje Tomáš Braverman, ředitel Heureka Group, která loni utržila téměř dvě miliardy korun a podle svého šéfa už není jen srovnávač cen.

„Disivo vnímáme jako kvalitní strategický nástroj s potenciálem, který díky zvýšenému zájmu o optimalizaci procesů v e-commerce v současnosti dosahuje velice dobrých výsledků. Právě optimalizací lze u klientů docílit dramatického zvýšení zisku. Předpokládáme, že ani v následujícím roce tomu nebude jinak a jeho rozvoj ještě zrychlí. Ostatně i plánovaná Series A investice má Disivo posunout do Evropy, 40 procent z ní půjde na expanzi,“ říká Petra Končelíková, partnerka ve fondu Nation 1.

Expanze do Evropy

Podle samotného Disiva bývá při větším objemu dat náročné kontrolovat a přizpůsobovat ceny trhu, a proto zefektivnění cenotvorby v e-commerce označuje jako rozhodující faktor pro úspěch obchodu. Dle vyjádření dokáže řešení startupu zvýšit průměrný zisk e-shopů o osm procent.

Disivo vzniklo v roce 2018, aktuálně je nasazené na přibližně třicítce e-shopů, z nichž většina je v České republice a mezi konkrétní jména patří například Pilulka, Okay, Uni-max nebo Grizly. Jednotky klientů firmy jsou pak v Maďarsku a Rumunsku a probíhá příprava na expanzi do dalších zemí v regionu střední a východní Evropy i do německy mluvících států.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V loňském roce startup zaznamenal tržby ve výši 2,2 milionu korun se ztrátou 4,8 milionu, letos očekává navýšení tržeb na více než pět milionů se ztrátou na podobně vysoké úrovni. Tržby podle Petra Bláhy zůstaly během prvních tří kvartálů letoška za očekáváním, v posledním kvartále už ale Disivo zaznamenává silný nárůst, za poslední tři měsíce vyrostlo o 60 procent.

„Tržby zůstaly za očekáváním kombinací několika faktorů. Jedním z důsledků covidového růstu e-commerce v roce 2020 bylo to, že se e-shopy soustředily na dohánění jejich překotného růstu. Více se věnovaly oblastem, jako je například logistika, na optimalizaci se dostalo až později. Zároveň jsme také v prvních třech kvartálech nedokázali dostatečně dobře obchodně vysvětlit, jak moc je cenotvorba pro e-shopy důležitá. To se nám daří až od třetího kvartálu dál,“ říká Bláha.

K lepším výsledkům v posledních měsících pak startupu měl pomoct hlavně nový obchodní tým, marketingová aktivita i zlepšení produktu v oblasti automatizovaných cenových algoritmů. „S poptávkami se nám teď roztrhl pytel. Už jsme se dostali do stavu, kdy si začínáme klienty vybírat a některé musíme odkládat na další měsíce. Hodně nám pomohli i naši dva super seniorní obchodníci, kteří se začali hodně činit,“ dodává Bláha.