Paříž omezí krátkodobé pronájmy přes Airbnb turistickou daní a limitem doby pronájmu

airbnb
0Zobrazit komentáře

Už delší dobu se spekuluje o tom, zda by měly být krátkodobé pronájmy, především ve formě Airbnb, regulované nebo ne. Problémem totiž je, že je velká část bytů, především v centrech, pronajímána krátkodobě turistům a jejich cena rapidně roste, protože jednoduše další k dispozici nejsou. Stejně tak se ostatní stávající obyvatelé bytů bojí o svoji bezpečnost, protože ne nutně věří, že ověřovací proces Airbnb může 100% vyloučit potencionálně nebezpečné lidi.

Teď přichází první taková regulace i na Paříž, největší samostatné město v rámci Airbnb a druhý největší trh na světě, když se město ve středu oficiálně rozhodlo zavést nutnost registrovat svoji nemovitost ke krátkodobému pronájmu. To pro vlastníky znamená odvod turistické taxy a zároveň nemožnost překročit 120 dní v roce pro krátkodobý pronájem.

uber

Přečtěte si takéUberu se podařilo za poslední rok uskutečnit přes 3 miliardy jízd, celkově již přes 5 miliardUberu se podařilo za poslední rok uskutečnit přes 3 miliardy jízd, celkově již přes 5 miliard

Pro turisty to bude jednoduše znamenat zvýšení cen, stejně jako v případě daně z obsazenosti, kterou zavedlo například San Francisco, Los Angeles nebo New York a zkomplikovalo tak mírně byznys jednomu z nejhodnotnějších startupů. V Paříži nové změny postihnou přibližně 65 tisíc nemovitostí, které jsou na platformě a všichni majitelé tak musí učinit do začátku prosince.

airbnb

Platforma Airbnb na rezervaci krátkodobých ubytování a zážitků

Lobby za změnu zákona přišlo především ze strany hotelů, které berou s ohledem na své náklady, Airbnb jako nekalou konkurenci, která jim ukrajuje značnou část příjmů, informuje Reuters.

Čtvrtá největší směnárna kryptoměn, Bithumb, byla hacknuta. Škody jdou do milionů dolarů

bithumbx
0Zobrazit komentáře

Podle objemu transakcí momentálně nejdominantnějších kryptoměn, Bitcoinu a Ethereum, je jihokorejský Bithumb čtvrtou největší směnárnou světa, měnící denně na 13 tisíc bitcoinů v hodnotě 36 milionů dolarů. Teď se ovšem potýká s hackerským útokem, který poškodil desítky tisíc uživatelů, stovkám z nich navíc z účtů zmizelo celkově přes 2 miliardy wonů, tedy asi 1,74 milionů dolarů.

Server oznámil útok v předchozích dnech a zmiňuje, že se týkal přesně 31 800 uživatelů, kteří představují přibližně 3 procenta z celkového počtu. Hackeři se dle serveru MK dostali k osobním informacím, jenž obsahovaly celá jména, telefonní čísla nebo e-mailové adresy. To vše kvůli úniku dat z jednoho z osobních počítačů zaměstnanců.

imacpro

Přečtěte si takéApple představil nadupaný 18jádrový iMac Pro, 10,5palcový iPad a zcela nový produktApple představil nadupaný 18jádrový iMac Pro, 10,5palcový iPad a zcela nový produkt

Bithumb se ke ztrátě dat okamžitě přiznal, ale zároveň dodal, že hackeři se nikdy nedostali přímo na server a do peněženek. Ztráta u stovek uživatelů tak byla způsobena mnoha různými způsoby – například tak, že hackeři využili nasbíraných dat, obvolávali uživatele jako údajní zaměstnanci Bithumbu a ptali se na jednorázová hesla, která jim dovolila přístup do peněženky s možností přeposlání kryptoměn.

bithumb

studyfi

Přečtěte si takéNebaví vás učení? Kámoši z fitka vytvořili appku, jež vám pomůžeNebaví vás se zdlouhavě učit? Přátelé z fitka vytvořili aplikaci, která má pomoct. A umí i podcasty

Směnárna navíc dodala, že se bude újmu uživatelům snažit v co nejvyšší možné míře nahradit. Všem 31 800 poškozeným nabídne 100 tisíc wonů, tedy přibližně 870 dolarů jako kompenzaci, u těch, kteří ztratili své prostředky pak zváží další postup po potvrzení finálních částek. I tak se ale očekává, že přibližně stovka uživatelů na Bithumb podá hromadnou žalobu.

Kvůli nulové regulaci kryptoměn je ovšem velmi složité rozhodnout, zda je směnárna napřímo zodpovědná za případnou škodu a musí ji hradit či nikoliv. Bithumb je mimo jiné také největší směnárnou Ethereum, držící přibližně 25% celosvětový podíl.