Pasivní dřevostavba se zelenou střechou. I takhle může v Brně vypadat mateřská škola
Vedení mateřské školy Ibsenka v Brně se rozhodlo postavit svou novou budovu udržitelně. Výsledek zaujal i v soutěži o nejlepší dřevostavby.
Architekti ze studia EM3 Dřevostavby navrhli novou budovu pro mateřskou školu Ibsenka v Brně, která slouží jako útočiště pro děti s handicapem. Podařilo se jim propojit funkčnost s udržitelností, objekt přitom díky hravému pojetí na první pohled působí jako místo, kde tráví čas právě děti.
„Zadání znělo jasně. Pro školkové děti s handicapem vytvořit funkční, a hlavně co nejpříjemnější prostředí, které jim otevře okolní svět, přírodu a život venku,“ uvádějí svůj návrh architekti ze studia EM3 Dřevostavby. Právě dřevostavba je podle nich v případě realizace objektu pro malé děti jasnou volbou.
Dřevo je totiž podle Jitky a Romana Musilových, kteří stojí za vznikem studia EM3 Dřevostavby, bezpečný, udržitelný a zejména všestranně využitelný materiál. Dřevostavba má také nespornou výhodu v energetické efektivitě – vytápění trvá mnohem kratší dobu, v případě většího prostoru mateřské školy je tak spotřeba energie mnohem nižší.
V návrhu se proto počítá jak s využitím dřeva na fasádě a konstrukčním systému, tak uvnitř samotné budovy. Důležitým prvkem bude také zelená střecha, která bude efektivně zadržovat srážkovou vodu a při jejím odpařování vytvoří v okolí stavby příjemné klima.