Pátý nejbohatší muž světa chystá malou jadernou elektrárnu kvůli AI čipům. Postaví ji dřív než Češi?

Larry Ellison má plán, kde vzít elektřinu pro svá datová centra plná AI čipů: postaví vlastní malé modulární reaktory. Už má prý i pozemek a povolení.

Luboš KrečLuboš Kreč

navrh-bez-nazvu-9

Foto: Depocitphotos / Canva Pro

Larry Ellison věří jaderné energii

0Zobrazit komentáře

Larry Ellison, zakladatel společnosti Oracle, je velmi umanutý muž – možná ne tak jako Elon Musk, kterému mimochodem půjčil na nákup Twitteru, ale docela dost. Ostatně ne náhodou je v žebříčcích nejbohatších lidí světa podle Forbesu i Bloombergu v první pětce. Přestože je mu 80 let a má tolik peněz, že by mohl jeden rok financovat kompletní provoz českého státu, pořád je hodně aktivní v byznysu. Tento týden dokonce vystoupil před analytiky při ohlášení kvartálních výsledků společnosti, kterou založil a jejímž je technologickým ředitelem. A u toho oznámil bombu. Jadernou bombu.

Což o to, Oraclu se podobně jako dalším výpočetním kolosům dařilo ve druhém čtvrtletí roku 2024 skvěle: příjmy byly o osm procent vyšší než loni a dosáhly 13 miliard dolarů, přičemž zisk činil tři miliardy. Akcie reagovaly růstem o více než deset procent. A vlastně by se tomu asi nevěnovala moc velká pozornost – Oracle je specialistou na databáze, už dávno vsadil na využití cloudu a umělé inteligence, a tak podává stabilně velmi dobré ekonomické výkony.

Jenže tento mítink s analytiky z Wall Street byl trochu jiný. „Dovolte mi říct něco, co bude znít bizarně. Jasně, řeknete si, že on mluví pořád o nějakých bizarnostech… To už teda asi musí být opravdu bizár,“ rozesmál podle serveru CNBC Ellison investiční experty. A ještě předtím je ujistil, že spotřeba energie je v datacentrech kvůli výpočetním nárokům umělé inteligence „šílená“.

A tak jeho týmy začaly pracovat na unikátním projektu, který, pokud by uspěl, může zásadním způsobem pomoct rozvoji energetiky nejen v Oraclu, ale v podstatě v celém světě: na datacentru, které bude pohánět elektřina z malých modulárních reaktorů. Už dnes staví Oracle výpočetní huby, které mají příkon 800 megawatt (to je pro srovnání roční spotřeba zhruba 250 rodinných domů). Ovšem v přípravě je i gigawattové centrum plné GPU čipů od Nvidie a právě pro něj chce Oracle postavit jadernou elektrárnu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Už máme i pozemek a stavební povolení pro tři malé reaktory,“ dodal Ellison, aniž by upřesnil, o jakou lokalitu jde. Je zjevné, že s ohledem na byrokracii, dlouhé lhůty a zamrzlé povolovací procesy to určitě nebude v Česku, nejspíš ani v Evropě, ale velmi pravděpodobně na Ellisonově domácí půdě, tedy v USA.

Může se to zdát napoprvé jako fantasmagorie, ale při bližším pohledu už tolik ne. O tom, že výpočetní výkon, který pro svou práci potřebuje umělá inteligence, bude znamenat extrémní nápor na energetickou infrastrukturu, už se mluví nějakou dobu. Procesory od Nvidie i jejích konkurentů, které pohání jazykové modely typu ChatGPT, jsou násobně „hladovější“ než klasické počítače.

Pro srovnání: americký Forbes spočítal, že jen čipy Nvidie, kterých loni vyrobila 3,8 milionu kusů, za rok spotřebují tolik energie, kolik by stačilo na svícení a topení v 1,3 milionu domácností. Tolik proudu ročně vyprodukuje jaderná elektrárna Temelín. Jde přitom v podstatě o skokový nárůst (boom AI trvá pár let) a na trh postupně chrlí další a další mikroprocesory i Intel či AMD, na technologii sází všechny kolosy od Googlu přes Metu a Apple až po automobilky, takže využití umělé inteligence je pořád ještě na začátku. V nejbližších letech proto jak výroba čipů, tak rozvoj speciálních datacenter vhodných pro strojové učení půjde dramaticky nahoru. A s tím i spotřeba energií.

temelin

Foto: Vadim Mouchkin/Wikipedia Commons

Jaderná elektrárna Temelín

A jaderná energetika by v takovém kontextu mohla být řešením, čím dál častěji se tak hovoří o její renesanci, protože štěpení atomů neplodí emise a dodává elektřinu, na rozdíl od solárů či větrníků, neustále a bez výkyvů. Problém je, že výstavba nukleárních elektráren je extrémně náročná, zdlouhavá a drahá. O malých modulárních reaktorech se už nějakou dobu hovoří jako o možném řešení tohoto rébusu: jejich výkon je do 300 megawatt (velké bloky bývají do tisíce megawatt) a měly by být levnější i rychleji postavené.

Jenže jde o experimentální řešení, žádný plně funkční malý modulární reaktor ještě nikde nestojí. Nejblíž mu jsou v Číně a v Rusku, kde vyšli mimochodem z technického řešení, které pohání jaderné ledoborce. Poměrně blízko plně funkčnímu prototypu jsou i v Japonsku, americká společnost NuScale Power chce mít jeden SMR (zkratka small nuclear reactor) hotový do roku 2030.

I v Česku se s nimi výhledově počítá, společnost ČEZ ve své strategii píše, že první malý modulární reaktor by měl stát v Temelíně a další v prostorách někdejších uhelných elektráren v Tušimicích a Dětmarovicích. Jenže časový rámec je ještě vzdálenější než v případě dostavby Dukovan – ty by podle rozhodnutí vlády měla korejská společnost KHCP začít rozšiřovat v roce 2029 a projekt dokončit v polovině 30. let, to vše s cenovkou 400 miliard. Už nyní ale panují pochyby, zda je takový harmonogram i rozpočet realistický, protože jaderné projekty různě po světě vždy trvají déle a stojí mnohem víc.

hlavinka

Přečtěte si takéČeské vlády promrhaly jaderný kapitál, říká matador HlavinkaŘídil Temelín, zná EU i Rusko. České vlády promrhaly jaderný kapitál, říká matador energetiky Hlavinka

No a ty malé jaderné reaktory? V Česku se jejich vývoji věnuje společnost ÚJV Řež, kterou ovládá ČEZ. A ten na svých stránkách píše: „Hlavním cílem programu SMR Skupiny ČEZ je vybudovat 3 000 MWe instalovaného výkonu v SMR v ČR do konce 40. let. […] Technologický partner, který bude vybrán, musí být především schopen dodat bezpečnou a zároveň konkurenceschopnou technologii v potřebném čase.“

A teď zpátky k Oraclu. Význam toho, že podobně silná a bohatá technologická firma oznámí, že chce stavět jadernou elektrárnu, tkví v tom, že to je silná a bohatá technologická firma. Když měli dobývání vesmíru na starost státní úředníci, moc se to nikam od roku 1969, kdy lidé vstoupili na Měsíc, nevyvinulo, dokud nepřišel Elon Musk se SpaceX. Technologičtí titáni jako Ellison či Musk mají nepochybně mnoho slabin a temných stránek, ale tah na branku se jim a jejich firmám obvykle upřít nedá.

Energetika, a ta jaderná speciálně, byla dosud stranou jejich zájmu. A vlastně obecně mimo zorné pole technologického světa. To by se ale mohlo změnit právě tím, jak extrémně energeticky náročné budou produkty, které Oracle, Google či Microsoft nabízí. Bude pak i v jejich zájmu, aby rozvoj například jaderné energetiky šel dopředu mnohem rychleji, než čeho byl svět dosud svědkem.

Sony představilo nový PlayStation Pro. Má o polovinu rychlejší grafiku než PS5 a vyjde ještě letos

Sony PlayStation 5 Pro dorazí na trh před Vánoci. Japonská společnost si tak nadělí dárek ke třicátým narozeninám oblíbené konzole.

Michal MančařMichal Mančař

ps5-2

Foto: Sony

Novější, výkonnější, dražší. Sony představilo nový PlayStation 5 Pro

0Zobrazit komentáře

Nový model herní konzole PlayStation už není jen špatně utajovaným tajemstvím. Japonská technologická firma v úterý oficiálně představila PlayStation 5 Pro, výrazně výkonnější model své páté generace konzolí, na jehož odhalení fanoušci v posledních měsících nedočkavě čekali – a o kterém už dříve unikla většina informací.

Odebírejte newsletter Good Game

Zajímá vás herní průmysl v Česku i ve světě? Přihlaste se k odběru.

Newsletter Good Game | Poslední vydání

Je to takový dárek k nadcházejícím třicetinám. Konzole PlayStation totiž letos v prosinci oslaví právě tři dekády od svého prvního modelu. Nyní Mark Cerny, hlavní architekt herního zařízení, světu představil PlayStation 5 Pro. A i když nemá šestku v názvu, je to zajímavá evoluce. Na trh má zamířit už letos v listopadu s předprodeji startujícími koncem září. Sony uvádí doporučenou cenu 799 eur, na českém trhu 20 290 korun.

Zveřejněné hardwarové parametry PlayStationu 5 Pro vykazují značný nárůst oproti stávajícímu PS5. Především grafický výkon náročné hráče potěší, Pro má být v tomto ohledu o 45 procent rychlejší. Odpadnout by tak podle výrobce měla volba mezi režimem kvality a výkonu. PS5 Pro také zvládá vylepšený ray tracing (až trojnásobně rychlejší oproti PS5) a upscaling poháněný umělou inteligencí.

Novinky nevyužijí jen teprve připravované hry, vylepšení PS 5 Pro se promítnou do výkonu tisícovek starších. Sony zároveň potvrdilo, že vybrané novější tituly (Alan Wake 2, Assassin’s Creed Shadows, Final Fantasy VII Rebirth…) dostanou s příchodem nové konzole aktualizaci, která jim umožní využít schopnosti modelu Pro naplno. Ten se každopádně představí s dvouterabajtovým úložištěm, ovladačem DualSense, ale bez diskové mechaniky, tu je možné připojit jen externě.

V prezentaci svá slova Cerny doplňoval záběry třeba z The Last of Us Part II, Ratchet & Clank: Rift Apart či Marvel’s Spider-Man 2, kde hry v nejvyšších detailech na původním PS5 nejely zcela bez sekání, zatímco na Pro dosahovaly 60 snímků za sekundu i ve vysoké obrazové kvalitě. Případně díky novému hardwaru dokázaly v některých scénách vykreslit lepší detaily. Mírně proměněný je i design. Rozměry zůstávají podobné, jen oblé tvary bílého těla konzole doplňuje výraznější černé žebrování.

Odhalení PS5 Pro potvrdilo většinu očekávaných informací. O novém PlayStationu se totiž tak trochu ví už několik měsíců. Různé úniky a spekulace navíc nedávno prakticky potvrdilo samo Sony, když do grafiky ke 30. výročí své konzole vložilo i vizualizaci právě představeného modelu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Více detailů o PlayStationu 5 Pro – a snad i konzoli samotnou – by mohla ukázat nadcházející Tokio Games Show. Velká videoherní akce se v japonském hlavním městě bude konat od 26. do 29. září. Pro Sony je navíc oznámení nového hardwaru další příznivou zprávou během několika dní. Jen minulý týden totiž na jeho konzole zamířil výjimečný titul Astro Bot, který je sám o sobě vynikající a dokonale vyladěnou skákačkovou zábavou.

Navíc je Astro Bot plný odkazů na všemožné hry pro konzoli od Sony a je pomyslnou oslavou jeho herního univerza. Kromě roztomilého robůtka se tak potkáte s hrdiny herních blockbusterů jako The Last of Us, God of War nebo Ratchet & Clank – a z desítek dalších titulů. I díky tomu výsledek stojí za to. Jak napsala kolegyně Pavlína Nouzová: „Pro Sony je to takový jeho plechový Mario. A je z toho jedna z nejlepších her roku.“

A mimochodem, zajímá vás kromě nového PlayStationu herní průmysl jako takový, a to v Česku i ve světě? Od neoblíbených her Daniela Vávry až po zahraniční expanzi českého obchodu Xzone? Tak si nezapomeňte přihlásit náš herní newsletter Good Game!