Pavel bude muset odolat pokušení Prstenu moci, říká právník Kysela. Má být hlavně strážcem pravidel
Odborník na ústavní právo Jan Kysela tvrdí, že volby byly až příliš velká show na to, jak symbolické pravomoci u nás prezident má.
Vnímání českého prezidenta bylo poslední dekádu definované především osobou, která tento post zastávala. Ale jak už se začíná ukazovat i v praxi, výkon nejvyšší státnické funkce může mít i u nás mnoho podob. Vnímá to i právník Jan Kysela a zasazuje se o to, aby prezidentské pravomoci byli přesněji definované. Vyhnout se tak podle něj můžeme excesům na všechny strany.
Kysela je jedním z největších českých odborníků na ústavní právo. V souvislosti s prezidentskou volbou rozebíral v médiích i hesla z horké fáze kampaně, v níž Andrej Babiš strašil vyhlášením válečného stavu a Jaroslav Bašta odvoláním vlády – jakkoliv přinejmenším to druhé ve svých exkluzivních pravomocích prezident v Česku nemá.
Ve výsledku ale považuje debatu o konkrétních zákonech svazujících nejvyššího ústavního činitele vlastně za druhořadou. „Klíčová role prezidenta je v tom, aby spojoval, integroval a dodával naději. To nevyčtete v článku 63 Ústavy. Náš prezident se jen v omezené míře promítne do toho, jak se vám žije. Může mít ale význam symbolický,“ říká Jan Kysela v podcastu Čestmíra Strakatého, který si můžete pustit v přehrávači níže.
Právě symboličnost budoucího prezidenta je ale podle profesora Kysely něco, co možná budeme snášet hůře, než se si teď přiznáváme. Miloš Zeman byl totiž poměrně aktivistický prezident, na něhož si přinejmenším část společnosti přivykla. Petr Pavel se tak bude muset vypořádat i s názorem té částí svých podporovatelů, kteří by po něm možná chtěli taktéž testování hranic ústavnosti, jen v opačném gardu.
„Nebudeme teď asi konfrontováni každý měsíc s otázkou, zda prezident dělá či nedělá něco protiústavního. To ale neznamená, že se do té situace Petr Pavel nemůže dostat,“ varuje vedoucí katedry politologie a sociologie na Právnické fakultě UK. Zmiňuje třeba případ, kdy Petr Pavel v jedné z předvolebních debat řekl, že by nechtěl jmenovat ministrem Tomia Okamuru, což by podle Kysely byla přesně taková hraniční situace. Přesto, že by se nejspíš mnoha jeho podporovatelům takový postoj líbil.
Po letech, kdy si současný prezident vykládal své pravomoci svérázně, tak není na škodu si připomenout, kde vlastně spočívá jádro jeho funkce. V Česku má specifické postavení kvůli přílepku v podobě přímé volby. Jeho legitimita se dá podle Kysely přirovnat třeba k Prstenu moci z Pána prstenů, jehož pokušení musí čelit Galadriel.