Pavel bude muset odolat pokušení Prstenu moci, říká právník Kysela. Má být hlavně strážcem pravidel

Odborník na ústavní právo Jan Kysela tvrdí, že volby byly až příliš velká show na to, jak symbolické pravomoci u nás prezident má.

kysela1

Foto: Čestmír Strakatý

Ústavní právník Jan Kysela byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého

0Zobrazit komentáře

Vnímání českého prezidenta bylo poslední dekádu definované především osobou, která tento post zastávala. Ale jak už se začíná ukazovat i v praxi, výkon nejvyšší státnické funkce může mít i u nás mnoho podob. Vnímá to i právník Jan Kysela a zasazuje se o to, aby prezidentské pravomoci byli přesněji definované. Vyhnout se tak podle něj můžeme excesům na všechny strany.

Kysela je jedním z největších českých odborníků na ústavní právo. V souvislosti s prezidentskou volbou rozebíral v médiích i hesla z horké fáze kampaně, v níž Andrej Babiš strašil vyhlášením válečného stavu a Jaroslav Bašta odvoláním vlády – jakkoliv přinejmenším to druhé ve svých exkluzivních pravomocích prezident v Česku nemá.

Ve výsledku ale považuje debatu o konkrétních zákonech svazujících nejvyššího ústavního činitele vlastně za druhořadou. „Klíčová role prezidenta je v tom, aby spojoval, integroval a dodával naději. To nevyčtete v článku 63 Ústavy. Náš prezident se jen v omezené míře promítne do toho, jak se vám žije. Může mít ale význam symbolický,“ říká Jan Kysela v podcastu Čestmíra Strakatého, který si můžete pustit v přehrávači níže.

Právě symboličnost budoucího prezidenta je ale podle profesora Kysely něco, co možná budeme snášet hůře, než se si teď přiznáváme. Miloš Zeman byl totiž poměrně aktivistický prezident, na něhož si přinejmenším část společnosti přivykla. Petr Pavel se tak bude muset vypořádat i s názorem té částí svých podporovatelů, kteří by po něm možná chtěli taktéž testování hranic ústavnosti, jen v opačném gardu.

„Nebudeme teď asi konfrontováni každý měsíc s otázkou, zda prezident dělá či nedělá něco protiústavního. To ale neznamená, že se do té situace Petr Pavel nemůže dostat,“ varuje vedoucí katedry politologie a sociologie na Právnické fakultě UK. Zmiňuje třeba případ, kdy Petr Pavel v jedné z předvolebních debat řekl, že by nechtěl jmenovat ministrem Tomia Okamuru, což by podle Kysely byla přesně taková hraniční situace. Přesto, že by se nejspíš mnoha jeho podporovatelům takový postoj líbil.

Po letech, kdy si současný prezident vykládal své pravomoci svérázně, tak není na škodu si připomenout, kde vlastně spočívá jádro jeho funkce. V Česku má specifické postavení kvůli přílepku v podobě přímé volby. Jeho legitimita se dá podle Kysely přirovnat třeba k Prstenu moci z Pána prstenů, jehož pokušení musí čelit Galadriel.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Chcete-li být dobrý, ústavní prezident, musíte odolat lákadlu v podobě Prstenu moci, že za vámi stojí 3,3 milionu voličů. Máte být chápán jako strážce pravidel, který bdí nad tím, aby celý systém fungoval,“ vysvětluje právník problematičnost přímé volby a legitimity, kterou dala prezidentovi. Sám není jejím příznivcem, protože se jí neuzpůsobily pravomoci dalších státních aktérů.

Olej do volebního ohně ovšem podle něj přilila třeba i média tím, jakou show z prezidentské volby udělala. Možná právě v důsledku mylné představy, že prezidentská volba musí být volbou podobně výstředního aktéra, jakým byl Miloš Zeman. „Bylo by ideální, kdyby v té volbě za pět let společnost neviděla nic tak fatálního. Záleží na tom, jestli všichni kandidáti budou tak nějak představitelní v té roli, nebo jestli mezi nimi bude nějaký Sauron,“ pokračuje Kysela s další analogií z Pána prstenů v podobě hlavní záporné postavy trilogie.

Zpátky k symbolickému prezidentovi. Nebo posun k Francii?

Přispět ke střídmějšímu pohledu na prezidentskou funkci by podle ústavního právníka mohlo třeba přesnější vymezení kompetencí prezidenta a zároveň snížení hranice pro jeho možné žalování – v současnosti se na stíhání hlavy státu musí shodnout tři pětiny poslanců i senátorů. De facto je tak prezident sotva postižitelný a záleží do značné míry na tom, jak si náplň své funkce vyloží.

Kdyby byl stát hodinový strojek, prezident by v Kyselově výkladu byl olej, který zajišťuje, že hodiny dobře běží. „Problém je, když přijde hlava státu, která nemá olejničku, ale plné hrsti písku, hází ho do hodin a líbí se mu, jak se zadrhly. Veškerá pozornost se pak nezdravě upírá na něj a sleduje se, jestli písek přihodí, nebo přikápne olej,“ zmiňuje další analogii.

Připouští ale i variantu, že by pozice prezidenta mohla naopak získávat fakticky stále větší vliv a nezůstali bychom tak u její pouhé symbolické funkce. Česko by se tak mohlo více posunout například k francouzskému či americkému systému, kde má prezident větší vliv na dennodenní život. Spojená by s tím ale musela být i proměna fungování politických stran. „Vytvářejí se nám běžně stranické bloky, které jsou provládní a opoziční. Ale třeba ve Francii provládní znamená proprezidentský. U nás to takto propojené není, ale to neznamená, že by nemohlo být,“ uzavírá Kysela.

Celý podcast Čestmíra Strakatého si můžete poslechnout na platformě Herohero.

Královna úklidu a zarovnaných šuplíků Marie Kondo otočila: Se třemi dětmi to nejde, mám doma svinčík

Japonská ikona prodala miliony knih o tom, jak uklízet a mít z toho radost. Dokonce nabízí speciální kurzy pro kondo-konzultantky.

Luboš KrečLuboš Kreč

kondo

Foto: KonMari Media

Marie Kondo, japonská guru uklízení, už na pořádek tolik nedá

0Zobrazit komentáře

Tisíce, vlastně miliony žen po celém světě učila, jak mít radost z uklízení a především, jak a proč udržovat domov vycíděný, i když všude kolem pobíhají děti. Sama na tom vydělala miliony dolarů. Teď se ale Marie Kondo dopustila největšího hříchu – přiznala, že s třemi potomky to nejde a že jí už nevadí, když má doma nepořádek.

Kanadská režisérka a scenáristka Sarah Polley to vyjádřila přesně: „Marie Kondo dluží oficiální omluvu nám všem, které přiměla, abychom skládali oblečení do maličkých obálek, i když jsme měli tři děti.“ Bylo to samozřejmě řečeno s nadsázkou, ale osten pichlavosti je zřejmý a pochopitelný.

Marie Kondo prodala za posledních deset let po celém světě přes 11 milionů výtisků svých knih, ve kterých radí, jak uklízet a mít z toho radost. To je ostatně (nebo snad bývala?) její mantra – při úklidu je třeba u každé věci, jež vám padne do ruky, posoudit, zda ve vás probouzí vášeň a radost, a pokud ne, prostě ji vyhoďte. Její nejznámější kniha se v češtině jmenuje Zázračný úklid a vyšla tu v roce 2020.

Ještě víc než knihy její slávu ale umocnil Netflix, pro který v roce 2019 natočila seriál, v němž chodila do rodin neschopných si doma uklidit a pomáhala jim – ano, je to tak – uklidit. Hned první díl show se mimochodem jmenoval Uklízení s dětmi. Zvláště během covidu popularita Marie Kondo vystřelila, protože lidé zavření doma náhle viděli v radách drobné Japonky spásné řešení svinčíku kolem sebe.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kondo, která se svým manželem a manažerem v jedné osobě Takumim Kawaharou založila před několika lety společnost KonMari a kromě knih prodávají organizéry do šuplíků, krabičky, podložky nebo nádobky a také za poplatek školí profesionální kondo-konzultantky (třídenní webový kurz stojí 250 dolarů), nicméně porodila v roce 2021 třetí dítě. Ke dvěma holčičkám přibyl chlapeček.

Následně její veřejná aktivita trochu ochabla a nyní hodila mezi své následovatelky a obdivovatelky něco jako atomovou bombu. „Až dosud jsem byla profesionál na uklízení a snažila jsem se mít i doma uklizeno za všech okolností. Teď jsem to svým způsobem vzdala a je to dobře. Uvědomila jsem si, že je důležitější, abych trávila čas s dětmi,“ prohlásila podle deníku Washington Post osmatřicetiletá Kondo při online semináři.

knmari

Foto: KonMari Media

Marie Kondo

A ještě dodala: „Máme teď doma nepořádek, ale způsob, jakým spolu trávíme čas, je pro mě mnohem důležitější.“ Samozřejmě je otázkou, co v případě Marie Kondo znamená nepořádek. Význam toho slova může mít olbřímí rozptyl – od ne zcela v ose vyrovnaných triček ve skříni až po ťápoty na zemi, nesetřený prach a povalující se papíry všude kolem. Jako pravděpodobnější se zdá ta první možnost…

Poté, co Washington Post vydal svoji zprávu, se hlavně na sociálních sítích strhla mela. Někteří Kondo gratulují k prozření, někteří jí vyčítají, že je pokrytec, jiní se jen smějí. Ona sama v jedné ze svých knih napsala: „Uklízet znamená vypořádat se se všemi věcmi ve vašem životě. Tak co potřebuje opravdu dát do kupy?“ Teď to dostává ten pravý smysl – není důležité uklízet police a myslet si, že si tím nějak dáte do pořádku i všechno ostatní, ale je potřeba si přeskládat a přerovnat hodnoty, abyste věděli, co je důležité a co není.