Pavel poprvé rozdal vyznamenání. Dočkali se Schwarzenberg, Kubišová, sestra Mašínů i Jiří Bartoška

Medaile si odneslo více než šest desítek lidí včetně hudebníka Vladimíra Mišíka, který ji v minulosti odmítl převzít z rukou Pavlova předchůdce.

Luboš KrečLuboš Kreč

pp-hrad

Foto: Hrad/koláž CzechCrunch

Prezident Petr Pavel

0Zobrazit komentáře

Po sedmi měsících a dvaceti dnech ve funkci udělil prezident Petr Pavel poprvé státní vyznamenání. Na rozdíl od minulých let, kdy o nich rozhodoval Miloš Zeman se svými spolupracovníky, ceremonii tentokrát neprovázely žádné kontroverze. Medaile si odneslo více než šest desítek lidí včetně exministra zahraničí Karla Schwarzenberga, hudebníka Vladimíra Mišíka, který ji v minulosti odmítl převzít z rukou Pavlova předchůdce, bývalého premiéra Petra Pitharta, šéfa karlovarského festivalu Jiřího Bartošky nebo horolezce Radka Jaroše.

Nejvyšším státním vyznamenáním je Řád Bílého lva, druhým je Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident uděluje také medaile Za hrdinství a Za zásluhy. Řád Bílého lva obdrželi bývalý předseda vlády a Senátu Petr Pithart, donedávna předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a také Karel Schwarzenberg. Ten si vyznamenání nemohl ve Vladislavském sále Pražského hradu převzít osobně kvůli pobytu v nemocnici, zastoupil ho syn Jan.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka prezident udělil katolickému knězi a filozofovi Tomáši Halíkovi či Zdeně Mašínové, sestře členů odbojové skupiny bratří Mašínů, které se v souladu se svými dřívějšími vyjádřeními rozhodl nevyznamenat. Řád TGM první třídy obdrželi také zpěvačka Marta Kubišová, in memoriam filozof Jan Sokol, spisovatel a bývalý politik Milan Uhde a lidskoprávní a politická aktivistka a signatářka Charty 77 Jarmila Stibicová.

Oceněna byla řada osobností ze světa kultury a vědy. Například dokumentaristka Olga Sommerová, cimrmanovský herec a básník Miloň Čepelka, prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška, astrofyzik Jiří Grygar, operní pěvkyně Magdalena Kožená či herci Petr Kostka a Viktor Preiss. Vyznamenání se dočkal také výtvarník Petr Sís.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Češi mají podle hlavy státu mnoho důvodů ke zdravému sebevědomí, ač mají možná i kvůli složité novodobé historii někdy tendence se podceňovat, nevěřit ve vlastní schopnosti a ztrácet naději v lepší budoucnost.

„K pozitivnímu pohledu do budoucnosti nepřispívá válka, kterou proti Ukrajině vede Rusko, ani islamistický teror, na který musí reagovat Izrael. My však dnes máme to nejpevnější bezpečnostní ukotvení, jaké jsme kdy v naší historii měli,“ řekl Pavel. Nelze ale podle něj spoléhat jen na vnější záruky spojenců, bezpečnost musí Česko posilovat zejména vlastními silami.

Kuriozitou z projevu Petra Pavla, která rezonovala na sociálních sítích, byla prezidentova parafráze z filmového Batmana. Zmínil citaci Batmanova pomocníka Alfréda, který říkal, že člověk padá, aby znovu povstal. A to je prý i výzva a naděje pro českou společnost, která čelí hrozbám populismu a demokracie v ní stále není dostatečně zakořeněná jako na Západě.

S přispěním ČTK.

Rozsáhlá izraelská pozemní operace v Gaze. Akce začala už v noci masivním ostřelováním

Americké zdroje naznačují, že by mohlo jít o začátek velké pozemní invaze. Izrael se však zatím tomuto slovu vyhýbá.

Kouř stoupá v Gaze po izraelském útoku

0Zobrazit komentáře

Izraelské jednotky jsou v Gaze, potvrdil mluvčí izraelské armády Daniel Hagari. Podle něj „vstoupily do Pásma Gazy a rozšířily pozemní operaci, které se účastní pěchota, obrněné a ženijní síly a také dělostřelectvo“. Jde už tedy o začátek kompletní pozemní invaze, jak například naznačily dva nejmenované americké zdroje televizi CBS News? Izrael se zatím tomuto slovu vyhýbá. Jisté ale je, že už v noci na sobotu napětí zesílilo.

V noci letadla Izraelských obranných sil (IDF) podle mluvčího zasáhla 150 pozemních cílů. Podle reportérů na místě od té doby ostřelování pokračuje. Na kontrolním stanovišti u hranic je například tým americké televize CNN. Některé výbuchy jsou tak silné, že jejich dopad je fyzicky cítit, informuje stanice. Operace pokračuje směrem od severu.

Sami obyvatelé Gazy, kde vedle teroristů z organizace Hamás, kteří před třemi týdny zaútočili na Izrael, žijí i civilisté, mluví o zatím nejintenzivnějším ostřelování za poslední dobu. Ráno se shromáždili v nemocnici v centru. Stanice CNN zachytila několik přikrytých těl, místní lékař mluví o nejméně 22 obětech. Ministerstvo zdravotnictví v Gaze, ovládané Hamásem, mluví o celkově 7 703 palestinských obětech v Gaze. Čísla za páteční noc ale neuvedlo.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zasažena byla ovšem i telekomunikace – poslední větší internetový poskytovatel v Pásmu Gazy hlásí poškození svých zařízení. Problémy jsou i s telefonním spojením. V sobotu ráno popsal reportér britské stanice BBC, který je na jihu Pásma Gazy, situaci jako totální chaos. Řidiči sanitek totiž také nemají funkční telefony, a tak často vyjíždějí jen podle toho, odkud slyší výbuch.

Mluvčí izraelské armády řekl, že jejím cílem je eliminovat teroristickou skupinu Hamás a také zachránit rukojmí, která Hamás 7. října unesl. Podle posledních údajů jich je 229 – mezi nimi i děti nebo cizinci. Během tohoto útoku teroristé zavraždili podle izraelských zdrojů 1 400 lidí, často velmi brutálním způsobem.

zahora

Přečtěte si takéIzraelce zajímala drahota, ne Palestinci. To se na dekády změníIzraelce zajímala drahota, ne Palestinci. To se na dekády změní, nastoupí nenávist, říká znalec regionu