Pecky pro PlayStation i PC. Sony ukázalo nový God of War, marvelovky i remake Uncharted a Knights of the Old Republic

Michal MančařMichal Mančař

god_of_war_boxed

Foto: Sony

God of War: Ragnarök slibuje konec světa, ale i fantastickou zábavu

0Zobrazit komentáře

Nebývá to pravidlem, ale jedna z nejdůležitějších videoherních událostí roku skutečně dostála svému jménu. Prezentace PlayStation Showcase 2021 potvrdila spekulace o novém God of War, ukázala premiéru herního Wolverina a předvedla řadu strhujících trailerů, které stojí za zhlédnutí. A byť je celá akce Sony logicky zaměřená na hry pro konzoli PlayStation, radost šíří i na jiné platformy.

PlayStation Showcase si tentokrát kromě představení těch největších konzolových novinek připravilo i několik velice příznivých zpráv pro ty, kdo dávají přednost klasickému počítači. Anebo těm fanouškům PlayStationu, kteří na next-gen verzi své oblíbené konzole kvůli její stále nízké dostupnosti ještě pořád čekají.

Vedle uvedení trailerů na pokračování mytologické akce God of War a adrenalinových závodů Gran Turismo prezentace nalákala například na marvelovské superhrdiny v podobě druhého dílu Spider-Mana i zbrusu nové hry s Wolverinem v hlavní roli. Navíc se během včerejší události objevily i upoutávky na remaster akční adventury Uncharted a remake klasického RPG Star Wars: Knights of the Old Republic. A oba zmiňované tituly zamíří také na PC.

Návrat legendy ze světa Star Wars

Novinkami nabitý PlayStation Showcase 2021 neodstartoval dechberoucím pohledem na nejnovější hit pro PlayStation 5, ale vydal se o osmnáct let zpět. Tedy vlastně ještě dál, do dávných dob v jedné předaleké galaxii… Dnes už RPG klasika Star Wars: Knights of the Old Republic vyšla v roce 2003 exkluzivně na Xbox, teď se ale dočká zmodernizované předělávky pro PlayStation. A podobně jako u originálu si užije nějakou chvíli pouze na této konzoli, ale už je potvrzené vydání remaku i na PC.

Hra vás zavede před původní i prequelovou trilogii a nabídne vám jedno z nejoceňovanějších děl svého žánru a současně jeden z nejlepších příběhů z legendami nabitého univerza George Lucase. „Čelíme nejmocnějším ze Sithů za několik generací,“ uvádí hlas v temnotách. A pak světelný meč odhalí víc – a vykouzlí husí kůži i vědoucí úsměv na tváři každého fanouška Star Wars. Doporučení redakce: Vůbec nic si o KotORu předem nečtěte.

https://www.youtube.com/watch?v=lL-RfE-ioJ8

Nový God of War přinese soumrak bohů

O pokračování God of War se v uplynulých měsících silně spekulovalo, prezentace Sony pak zákulisní šuškání potvrdila s razancí ledového obra. Poté, co si hlavní hrdina Kratos vyřídil účty se starověkým řeckým panteonem v prvních dílech série, se v roce 2018 dočkal hry využívající neméně lákavé kulisy severské mytologie. K už tak úspěšnému jménu tím přibyl dost možná ten nejlépe hodnocený díl.

God of War: Ragnarök na předchozí titul naváže a svým názvem dává jasně najevo, že teď půjde o samotný konec světa, soumrak bohů, souboj mezi božskými Ásy a démonickými jotuny, o Ragnarök. I proto to bude poslední díl zasazený do chladného severu. Také tentokrát hlavnímu hrdinovi bude sekundovat jeho syn Atreus a trailer láká nejen na jejich pohnuté rodinné osudy, ale především na mix epického příběhu a ještě epičtější akce. A dokonce přijde i Thór.

Dva Spider-Mani a jeden Wolverine

Bůh hromu by coby jeden z komiksových Avengers teoreticky mohl přijít i do dalšího odhaleného pokračování, kterým je Marvel’s Spider-Man 2 od Insomniac Games. Ale místo něj se do ulic New Yorku – či snad lépe na stěny, lampy, střechy a všechna další možná místa, přes která se pavoučí hrdina může na svých sítích zhoupnout – vydají dva Spider-Manové, Peter Parker a Miles Morales.

Ti se se společně postaví Venomovi, mimochodem právě tomu Venomovi, se kterým se chystá i filmové pokračování s podtitulem Carnage přichází. Byť tedy herní trailer dává tušit, že symbiont v těle Toma Hardyho bude zřejmě sympatičtějším antihrdinou a ne zubatým záporákem ze hry plánované na přespříští rok.

Ze stáje Marvelu byl prezentován i další kůň. Tedy ne kůň, ale rosomák. Nového videoherního zpracování taktéž od Insomniac Games se dočká snad nejslavnější z X-Menů, Wolverine, ve stejnojmenném titulu. Adamantiové drápy v kratičkém představení nechybí, chybí však více informací nebo předpokládané datum vydání. Do třetice všeho marvelovského se pak na Showcase ukázali i Guardians of the Galaxy, ačkoliv vyjdou i na Xbox a na PC.

Upíři v Praze, nové Gran Turismo a novinky o GTA

Termín závodu je každopádně známý u Gran Turismo 7. Další díl benzínem vonící série se rozjede už 4. března a opět nabídne simulaci vozů, ze kterých se tají dech nejen kvůli jejich rychlosti, ale především díky fantastické grafice. Sedmé Gran Turismo se bude v takřka fotorealistickém zpracování prohánět v už tradičně rozmanitých prostředích od pouštních okruhů až po trasy obklopené zasněženými horami. Snad nenarazí na (do?) Kratose z God of War.

Že Showcase přinese radost nejenom majitelům PlayStationu, ukázala vedle remaku Knights of the Old Republic i další předělávka. Spojený remaster Uncharted 4: A Thief’s End a rozšíření Uncharted: Lost Legacy (pod kombinovaným názvem Uncharted: Legacy of Thieves Collection) se totiž dočká faceliftu pro PS5 i konverze pro PC. Příběhy dobrodruha Nathana Drakea se tak paradoxně svým posledním dílem poprvé představí i mimo PlayStation.

A zatímco Nathan Drake je akčnější klon Indiany Jonese, spisovatel Alan Wake jako by z hororů známého autora Stephena Kinga vypadl. Právě i Alan Wake se dočká remasteru, který se na PlayStation Showcase ukázal v traileru, byť zamíří na všechny platformy. Prezentace také připomněla příjezd Grand Theft Auto V a GTA Online na PS5 a ukázala divoké souboje a neméně divokou stylizaci asijské akce Ghostwire: Tokyo, přičemž podobný popis sedí i na Project: Eve. Neméně zajímavě pak vypadá i akční RPG Forspoken.

Dokonce došlo i na mírně krvavou českou stopu připomenutím battle royale Bloodhunt, který už před několika dny vyšel na PC zdarma v předběžném přístupu na Steamu. Ale o tom, jak upírská akce zasazená do světa původně stolní hry Vampire: The Masquerade dokázala poměrně autenticky ztvárnit noční Prahu zamořenou krvesaji i jejich lovci, se můžete přesvědčit i v traileru na chystanou verzi pro PS5.

Český vývojář představuje své kosmické dobrodružství Afterglitch. Úchvatný vizuál si bere inspiraci z klasického sci-fi

Michal MančařMichal Mančař

afterglitch_1Insider

Foto: Hangonit

Afterglitch je experimentálním sci-fi zážitkem spíš než klasickou videohrou

0Zobrazit komentáře

Do působivého seznamu českých videoher se již brzy zařadí další přinejmenším na pohled výjimečné dílo. Chystaný kosmický experiment s názvem Afterglitch slibuje silný zážitek při hledání mimozemské civilizace, jenže cesta za vesmírným poznáním bude ve hře od studia Hangonit důležitější než samotný cíl.

Studio Hangonit, jež za připravovanou hrou stojí, tvoří ve skutečnosti jediný člověk. Afterglitch bude další hrou Vladimíra Kudělky, českého výtvarníka a vývojáře, který se už do videoherních vod ponořil v roce 2015 s titulem Rememoried. Ten tehdy zabodoval svým unikátním a uměleckým pojetím a ve stejném roce proměnil nominaci na cenu Česká hra roku v kategorii Umělecký přínos české herní tvorbě.

Kudělka nyní pracuje na experimentálním dobrodružství, které má hráčům nabídnout neméně dechberoucí audiovizuální zážitek. Surrealisticky snový svět světel a stínů ale tentokrát vystřídají kosmické kulisy. Hráči se v Afterglitchi vtělí do role astronauta na průzkumnické pouti napříč dimenzemi, která bude inspirovaná klasickými sci-fi ilustracemi z druhé poloviny minulého století i moderním uměním.

Hangonit, respektive Kudělka, na Afterglitchi pracuje již šest let. Než však našel finální identitu hry, která se vydání dočká už v prosinci, prošel si několika restarty. „Jednotlivé verze hry byly docela dost odlišné. Ta první byla dokonce jen černobílá. K poslednímu restartu například došlo s přicházející hrou Death Stranding od Hidea Kodžimy, která mě naprosto fascinovala. Tehdy jsem si naplno uvědomil, že mi po technické stránce prostě ujíždí vlak,“ říká Kudělka pro CzechCrunch.

afterglitch_5

Foto: Hangonit

Výtvarník a vývojář Vladimír Kudělka tvoří hru Afterglitch

Připomíná tak hru od autora slavné série Metal Gear z předloňského roku, která se navzdory ne zcela obvyklé hratelnosti – na poměry mainstreamového titulu – dočkala i komerčního úspěchu v podobě pěti milionů prodaných kusů a ziskovosti. S obřím projektem od světového studia nelze obě díla srovnávat, nicméně na to, že nevídaný a experimentální přístup dokážou hráči ocenit, sází i Afterglitch.

„Hra je experimentem v tom smyslu, že se snažím dělat téměř vše jinak, než na co je současný hráč zvyklý. Pokud mám být konkrétní, bude se to týkat hlavně prostoru a celkové orientace v něm. Poslední roky je moje vnímání světa tak trochu ovlivněno tématem čtvrtého rozměru,“ říká tvůrce hry. Dokazují to i dosud zveřejněné snímky, na nichž jsou kouzla s prostorem i vizuál vybočující z videoherního standardu okamžitě znát.

Podobně neobvyklý dojem slibovala a po vydání stoprocentně splnila i Kudělkova předchozí hra Rememoried. Spolu s chválou svého audiovizuálního zpracování však před šesti lety sklízela také méně nadšené ohlasy. Snad až příliš totiž sázela na jedinečnou a snovou atmosféru, kterou však doprovázela poněkud pokulhávající hratelnost. Přesto se jí na PC i na konzole prodalo přes 50 tisíc kusů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

U Rememoried mi šlo opravdu převážně o audiovizuální zážitek, při jehož tvorbě jsem gradoval i některé elementy spojené s hratelností. A to až do takové míry, že mohly být pro někoho vskutku frustrující,“ přiznává Kudělka. Afterglitch jsem tedy dokonce začal dělat s úmyslem obyčejnější hry s klasičtější hratelností. A možná by to bylo i komerčně racionálnější,“ vysvětluje výtvarník. Přijde tedy krutý kompromis a ústup od uměleckých ideálů? Kdepak.

No, po měsíci mě takový přístup naprosto přestal bavit,“ dodává vzápětí. „Musel jsem si ujasnit cestu, po které chci vlastně jít. Stále mě tedy láká primárně estetická stránka spojená s hledáním nových mechanik, ale tentokrát snad již s větší pokorou k hernímu médiu,“ naznačuje Kudělka snad přece jen přístupnější, ale o unikátní a experimentální pojetí nikterak neochuzený směr, kterým se s Afterglitchem vydal.

Dokonale to dokazují i doprovodné texty Afterglitche, které poodhalují snad až filozofické jádro hry. „Jsi nikým? Jsi ničím? Jsi bytostí ztracenou v metafyzickém nekonečnu?“ nebo „A osmého dne se čas a prostor zhroutily…“ jsou náznakem toho, že Afterglitch by se mohl inspirovat nejen vizuální stránkou klasického sci-fi, ale i myšlenkami nejnáročnějších literárních děl tohoto žánru. Laciný kompromis a pád do mainstreamu tedy hráče rozhodně nečeká.

O tom vypovídají i další zdroje ovlivňující autora. „Celý proces tvorby u mě odstartovaly obálky sci-fi knížek. Konkrétně ilustrace Zdeňka Buriana k povídce ‚Přátelé z Hadonoše‘, na níž podivná bytost zve přihlížející osoby, aby prošly zvláštní hmotou či stěnou. Od té doby na ten výjev neustále myslím. Následné rešerše mě pak dovedly k obrazu Salvadora Dalího ‚Corpus Hypercubus‘, na němž můžeme pozorovat ukřižování Krista na rozložené hyperkrychli,“ říká Kudělka.

Pokud si v hlavě spojíte tyto dva výjevy, nelze nefilozofovat. Zvláště pokud k tomu třeba obdivujete i aktuální tvorbu režiséra Terrence Malicka stejně jako já,“ uzavírá výtvarník s odkazem na vizionářského filmaře, jenž ve své tvorbě prozkoumává myšlenky smyslu života nebo vzniku a zániku samotného kosmu.

O tom, jak se to Vladimíru Kudělkovi tato nesmírně (či snad vesmírně?) náročná témata povedlo přetvořit ve videoherní zážitek, se budou zájemci moci přesvědčit už 6. prosince. Právě v ten den se Afterglitch vynoří z hyperprostoru a objeví se na Steamu. V příštím roce se pak představí i na konzolích.