Peníze, které v evropském MMA nejsou zvykem. Oktagon pokračuje s milionovým turnajem

Tipsport Gamechanger skončil vítězstvím Bojana Veličkoviće, Oktagon ale už teď láká na jeho druhý ročník s dvojnásobnou dotací.

Filip HouskaFilip Houska

bojan

Foto: OKTAGON MMA

Bojan Veličković, vítěz Tipsport Gamechangeru

0Zobrazit komentáře

V pražské O2 areně se v pátek opět zápasilo ve velkém stylu. Tentokrát však hlavním tahákem poslední letošní karty organizace Oktagon nebyl Karlos Vémola, jenž schytal knockout hned v prvním kole, ale zápas tvrdých hochů z Balkánu. Ten byl zároveň finále turnaje, díky němuž se tým okolo Ondřeje Novotného a Pavola Nerudy dostal ještě hlouběji do celoevropské scény. Vítěz si odnesl peníze, které na starém kontinentu nejsou vůbec běžné.

Letos v březnu odstartoval Oktagon turnaj, do kterého nalákal šestnáct zápasníků MMA z Evropy, aby mezi sebou poměřili síly. Bojovalo se ve vyřazovacím formátu a vítězové kol postupně šplhali po pyramidě až do finále, podobně jako například ve fotbalových šampionátech. Něco takového ve smíšeném bojovém umění nebývá zvykem.

I proto o Oktagonu začala psát zahraniční média, čehož chtěli promotéři mimo jiné docílit. „První ročník měl obrovský dosah a úspěch a otevřel nám dveře v mnoha evropských zemích, které se teď zajímají i o prodej vysílacích práv. Namátkově zmíním Řecko, Srbsko nebo skandinávské státy,“ uvádí spoluzakladatel Oktagonu Ondřej Novotný k turnaji nazvaném Tipsport Gamechanger.

Jeho důležitým bodem se stal i prize pool, objem peněz, který si zápasníci mezi sebou rozdělí. Oktagon operoval s částkou jednoho milionu eur (28 milionů korun), přičemž vítězi finále, Srbu Bojanu Veličkovićovi, bylo z koláče ukrojeno 300 tisíc eur (7,4 milionu korun). Taková jednorázová suma je na poměry evropských turnajů v MMA nevídaná.

Výplaty jsou na globální scéně profesionálního smíšeného bojového umění obecně velkým tématem. Podle některých expertů nejsou zápasníci oceňováni tak, jak by si zasloužili vzhledem k tomu, co podstupují. Především Dana White z amerického UFC je s tím často konfrontován. Oktagon – ostatně stejně jako UFC – výši výplat nezveřejňuje.

Pro všech šestnáct zápasníků, kteří se tohoto turnaje zúčastnili, se tak jednalo o životní příležitost. Dobře to věděl i Tipsport, hlavní partner v pátek ukončeného evropského šampionátu, který mu necelé tři desítky milionů korun poskytl. Berounská sázkovka podporuje Oktagon už delší dobu a sama vidí, jak na akci Češi v posledních letech slyší.

Jak uvádí Forbes, téměř pětina letošních sázek spojených se všemi zápasy Oktagonu směřovala na tento projekt i přesto, že nabídl „pouhých“ jednadvacet střetů. Dohromady pak v tomto roce Češi prosázeli na bojových sportech rekordních přibližně 600 milionů korun. O atraktivitě MMA pro české i slovenské publikum svědčí i vyprodané haly ve velkých městech.

Oktagon pochopitelně zpomalovat nehodlá a už teď má naplánované turnaje minimálně do března, do toho postupně řeší galavečer v Edenu, fotbalovém stadionu pražské Slavie, který má kapacitu okolo devatenácti tisíc míst. Po úspěchu pyramidového turnaje se navíc připravuje i jeho další ročník.

V březnu vypukne v Ostravě nanovo, ale s několika rozdíly. Zatímco první ročník se týkal zápasníků v takzvané welterové váze, příští rok se uskuteční v lehké váze – a rovnou de facto s dvojnásobnou částkou. Bojovníci, mezi kterými bude i Ronald Paradeiser, Vladimír Lengál, Konrad Dyrschka či Mateusz Legierski, budou soupeřit opět o jeden milion eur. Ta samá částka ale nově půjde i fanouškům, kteří o ně budou hrát.

„Můžeme prozradit, že chceme, abyste se sledováním turnajů bavili, byli neustále ve hře, mohli si sáhnout na zajímavé ceny a možná na konci zažít podobně dramatické finále, kterým projdou bojovníci v kleci,“ říká manažer brandu v Tipsportu Martin Filip. Už v letošním ročníku mohli fanoušci rozhodovat o „lucky loserech“, poražených zápasnících, které svými hlasy mohli vrátit do hry.

Oktagon zveřejnil základní harmonogram turnaje s tím, že první část proběhne v ostravské Ostravar Aréně 2. března. Před ní organizace uspořádá ještě galavečer v anglickém Newcastlu a německém Oberhausenu. V úvodní části je v plánu osm základních zápasů a jeden rezervní, čtvrtfinále se budou konat během dvou turnajů, semifinále a finále v jednom.

Poměrně netradiční také je, že by se Oktagon mohl vydat cestou takzvaného otevřeného bodování, kdy by divákům bylo promítáno, jak rozhodčí bodují jednotlivá kola zápasu. Právě bodování ze strany sudích je věc, která je v bojových sportech mnohdy kritizována. První nástřel proběhl právě v pátek.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym