Penta a J&T mění Bratislavu. Po čtvrti mrakodrapů centrum města rozšíří i na druhou stranu Dunaje

Developeři chtějí v dosud nezastavěné lokalitě nacházející se na petržalské straně Dunaje vybudovat novou čtvrť.

Peter BrejčákPeter Brejčák

southbank-hl-min

Foto: Penta Real Estate

Bratislavský projekt Southbank z pohledu nad Mostem Apollo

0Zobrazit komentáře

Zatímco z centra Prahy se stal nadneseně řešeno skanzen, střed Bratislavy v posledních letech prošel obřím stavebním boomem, který dal vzniknout celé moderní čtvrti s výškovými budovami v pěší vzdálenosti od historické části města. Tamní developeři již několik let zároveň chystají velké změny i na druhé straně Dunaje, kde plánují vytvořit nové a navazující centrum.

Dunaj svou velikostí funguje jako bariéra uprostřed Bratislavy, která odděluje největší slovenské sídliště Petržalka s více než sto tisíci obyvateli od ostatních částí. Ze strany od centra na řeku navazuje poměrně velké urbanisticky neuchopené území, za kterým se ještě nachází dálnice, což tuto bariéru přirozeného pohybu zvyšuje ještě víc.

Developer Penta Real Estate se aktuálně blíží první výstavbě na dosud poměrně nedotčené ploše nacházející se mezi Starým a Přístavním mostem, se kterou chce začít v závěru roku 2026. Podle vyjádření v nejbližších týdnech plánuje podat dokumentaci pro posouzení vlivů na životní prostředí pro projekt Southbank, jenž svým názvem odkazuje na jižní, tedy petržalskou stranu Dunaje.

Na území v roce 2022 Penta vyhlásila architektonicko-urbanistickou soutěž, jejím vítězem se staly zahraniční ateliéry Snøhetta a Studio Egret West ve spolupráci s lokálním ateliérem gro architekti. Na základě návrhu má projekt do lokality přinést 900 bytů a 85 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch.

Návrh v rámci řešeného území pracuje s veřejnými prostory a dává vzniku pěti funkčním„těžištím“ – hernímu, oddechovému, lesnímu, kulturnímu a sportovnímu. Pozemky Southbanku se přitom nachází v blízkosti území Bratislavské luhy, jehož součástí je i chráněný areál Soví les, podle vyjádření do nich Penta nezasahuje. „Projekt je od nich oddělený protipovodňovou hrází a trvalými trávnými porosty,“ píše společnost.

Parkování s kapacitou přibližně 3 500 míst má být převážně umístěné v podzemních garážích, což má na povrchu uvolnit prostor pro veřejnost i zeleň. Občanská vybavenost má mít v převážné míře podobu retailových provozů v parteru budov. Výstavba samotného projektu má být rozdělena do etap a celková realizace počítá s harmonogramem na deset let, pokud dojde ke schválení potřebných změn.

„Původní územní plán je téměř dvacet let starý a jeho změna je nezbytná pro vytvoření kompaktního a pěšky průchodného takzvaného patnáctiminutového města. Nevyužití volných ploch v centru města vytlačuje výstavbu na okraj Bratislavy na předměstí, což je v rozporu s efektivním využitím infrastruktury města, motivuje k využívání individuální automobilové dopravy namísto veřejné a je v rozporu s klimatickými a ekologickými cíli,“ lobbuje za změny Juraj Nevolník, výkonný ředitel slovenské Penta Real Estate.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Projekt Southbak zároveň přímo sousedí s návrhem další nové čtvrti Nové Lido od developera J&T Real Estate. Jak uvedl slovenský Denník N, Penta avizovala, že chce s druhým developerem spolupracovat.

„Budeme se společně podílet na vynucených investicích a zejména na dopravním propojení s infrastrukturou. Projekty budou určitě respektovat sousední zástavbu. Jsme v kontaktu s kolegy z JTRE a koordinujeme jednotlivé kroky tak, aby v území vznikla co nejkvalitnější zástavba,“ cituje deník Pentu.

Byt na Smíchově je jako chata v centru města. Má hliněné omítky, voní dřevem a ignoruje ruch ulice

Přestože se nachází uvnitř industriálně působícího objektu, byt ve smíchovském Neugrafu nabízí náruč plnou přírody, klidu a světla.

iva-hajkova-studio-smichov-natural-apartment-kubicek-studio-01-min

Foto: Kubicek.Studio

Byt na Smíchově je chatou uprostřed města

0Zobrazit komentáře

Neugraf je nový projekt moderního městského domu na Smíchově, který svým industriálním pojetím odkazuje na historickou budovu bývalé tiskárny, která se v ulici Grafická nacházela. Přestože z ulice může objekt vyvolávat pocit neútulnosti, jeden z jeho bytů jí má na rozdávání. Pro inspiraci si odskočil mimo hranice městské džungle. Objevte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Dům Neugraf pracuje s velkými betonovými plochami, tmavými rámy oken a kovovými prvky. Na první pohled jeho šedá fasáda evokuje dojem tvrdosti, hrubosti a vyvolává pocit, že podobné musí být i bydlení uvnitř. Tomu nahrávají i okolní smíchovské kancelářské budovy. I díky nim je okolní životní tempo vysoké – jenže jeden z bytů Neugrafu se rozhodl, že se naopak stane oázou klidu.

Byt příznačně nazvaný Nechata nabízí náruč plnou přírody, světla a zpomalení. Přesto místo, na kterém se nachází, sem tam připomíná. „Naším úkolem bylo vytvořit příjemný, klidný prostor s přírodními materiály, přívětivé prostředí domova. Výhled z velkého francouzského do střech a fasád starých činžovních domů, stromů a nebe poskytuje relaxující nadhled nad každodenním ruchem v ulicích,“ popisuje svůj úkol autorka návrhu Iva Hájková z Iva Hájková Studio.

Byt se vyznačuje lehkostí a jemností, které do interiéru vnáší především množství použitého dřeva. To se objevuje na podlahách i stropech i terase. Doplňují jej hliněné omítky, které dovnitř vnáší další naturální element, nechybí však ani šeď betonu.

Byt jde cestou minimalismu. Některé stěny byly ponechány v čistě bílé barvě, se kterou pracuje i kuchyňská linka a další vestavěný nábytek. V kontrastu s tím jsou pak některé prvky v černém provedení – třeba knihovna, lustr či pracovní stůl –, které do prostoru plného přírodních materiálů dodávají i trochu industriální surovosti.

Ta se však projevuje i na dalších detailech. Například keramická světla vyráběná na míru mají nedokonalý tvar, kamenné desce kuchyňského ostrůvku byla ponechána štípaná hrana a hliněná omítka nabízí nesourodost díky skvrnám na povrchu.