Penta se usadila ve Vysočanech. Plánuje tu blok, který má navázat na éru, kdy se tu pražila káva

Penta vsadí u metra Českomoravská na prémiový standard a také bohatou občanskou vybavenost. Ceny bytů tu začínají pod pěti miliony.

Eliška NováEliška Nová

mokka-9

Foto: Penta Real Estate

Mocca Rezidence

0Zobrazit komentáře

V roce 1922 se tu pražila káva Julius Meinl – a právě na tuto historii má nyní navázat nový blok budov ve Vysočanech, který staví Penta Real Estate. V pražské rozvojové čtvrti už bohatě buduje konkurence, Penta se ale uchýlila do zastavěné části kolem stanice metra Českomoravská a chce tu obnovit dřívější blok s byty v prémiové kvalitě.

Skanska tu staví bytové domy ve čtvrti pojmenované podle Emila Kolbena, kolem metra Českomoravská chystá byty také Central Group, podél Kolbenovy pak například YIT. Penta se rozhodla pro výstavbu blíž k centru, blok má vzniknout na rohu Vysočanské a Drahobejlovy, tedy kousek od metra a kousek od městského parku.

„Vysočany se mění z někdejší průmyslové čtvrti na jedno z nejlepších míst k životu v širším centru Prahy a my se na této proměně chceme podílet,“ říká k tomu ředitel Penta Real Estate David Musil. Projekt dostal jméno navazující právě na někdejší historii – jmenuje se Mocca Rezidence.

Společnost si pro něj vybrala architektonické studio ADNS, které se inspirovalo původní architekturou někdejší pražírny a navrhlo sem cihlově červenou zástavbu. Uvnitř bude prostor až pro 290 bytů v dispozicích od 1+kk až po pět místností s kuchyňským koutem, všechny by měly mít balkon, lodžii či terasu.

Penta tu vsadí na prémiový styl. To znamená, že v bytových domech by se měly objevit materiály od předních výrobců keramiky, velkoformátových obkladů, dlažby a koupelnových baterií. Počítá se rovněž s dřevěnými okny s izolačními trojskly, třívrstvou dřevěnou podlahou, podlahovým topením, rekuperací i klimatizací.

Byty ale budou atraktivní i díky vnitrobloku, který by měl s rozlohou 2 300 metrů čtverečních fungovat v podstatě jako park. Plánují se tu lavičky, stromy, odpočinkové zóny nebo altán. V projektu je zahrnutý rovněž cvičební sál na jógu a fitness, kočárkárna, prostor na mytí kol a dílna na drobné opravy. Je tu také garážové stání.

Mocca Rezidence chce navíc těžit z toho, co už tu je. To znamená nejen metro a tramvaj, ale také O2 arena, obchodní dům či poliklinika. Park Podviní, do kterého budou mít někteří výhled, zase nabízí různá sportoviště. Pro vybrané potřeby to pak obyvatelé nebudou mít daleko, počítá se totiž rovněž s obchodními jednotkami v parteru.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vzpomenout by měly právě na dobu, kdy se tu pražila káva, která pak rozvoněla celou čtvrť. To znamená, že místo pro kavárnu by mělo být zaručeno. Ostatně po jednotlivých druzích kávy budou pojmenované i jednotlivé budovy v bloku. Kromě černého moku se tu ale kdysi vyráběly také marmelády a sušenky.

Firma Marka Dospivy ještě před představením projektu pustila do prodeje polovinu z plánovaných bytů. Zájem je prý velký. Ceny za nejmenší byty začínají pod pěti miliony, ten nejdražší vyjde okolo dvaceti. Jejich dokončení je naplánováno na první kvartál roku 2027.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox

Praha 7 už není rozdělená vejpůl. Spojuje ji základ budoucí ulice pojmenované po Nicholasi Wintonovi

Spojení, na které se léta čekalo, už existuje. V budoucnu se promění v plnohodnotnou ulici, která povede přes nově vzniklou čtvrť Bubny.

Eliška NováEliška Nová

stezka-praha-7-8

Foto: Facebook Hany Třeštíkové

Nové spojení v Praze 7 je základem budoucí ulice Nicholase Wintona

0Zobrazit komentáře

Na konci devatenáctého století už se na východním svahu pražské Letné začaly stavět domy. Holešovice, respektive jejich základ, ale datují svůj původ dávno před tím. V současnosti to jsou dvě čtvrti, které se spojily pod hlavičkou městské části Praha 7 a až doteď mezi nimi neexistovalo přímé spojení, oddělují je totiž koleje. Nyní je tu ale nově asfaltka s podchodem – základ budoucí ulice.

Na spojení obou čtvrtí jejich obyvatelé čekají už víc než sto let. Asfaltka je čtyři metry široká, vede od křižovatky Bubenské a Veletržní ke křižovatce Argentinské a Dělnické. Je to vlastně malá stavba, v angličtině by se jí přesto říkalo game changer – něco, co zásadně promění své okolí. V případě Holešovic a Letné to znamená, že lidé nemusí nachodit kilometry, aby se dostaly z jedné čtvrti do druhé. Jak už popsal starosta městské části Jan Čižinský, po nové stezce to pěšky trvá tři minuty, na kole pouhou minutu.

„Místo nebylo průchozí od doby, kdy tu vznikly koleje a velká opravna železničních vozů. O zbudování průchodu přes Bubny jsme dlouho velmi stáli a v minulosti jsme opakovaně hledali řešení. Výrazně totiž zjednoduší a zlepší život lidí, kteří v městské části Praha 7 bydlí,“ říká pro CzechCrunch Čižinský. Opravna železničních vozů byla jednou ze dvou největších v Rakousku-Uhersku. Jedna byla v Praze, druhá ve Vídni.

Nová cesta – a také průchod pod kolejemi – tu nyní vznikla díky modernizaci železnice v rámci budoucí trasy na letiště. Obyvatelé pak navíc dostanou jednu železniční zastávku na Výstavišti.

Asfaltka, která nyní slouží jen pěším a cyklistům, by se každopádně měla časem ještě proměnit, a to v rámci nové zástavby. Ta by měla vzniknout na brownfieldu za chystanou Vltavskou filharmonií, kde se plánuje nová čtvrť Bubny. „Nejprve půjde o čtyřmetrovou cestu, časem to bude plnohodnotná ulice se stromořadím, chodníky a veřejnou dopravou,“ dodává starosta.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nová ulice má být pojmenována po Nicholasi Wintonovi, Britovi, který před vypuknutím druhé světové války zachránil stovky židovských dětí před koncentračním táborem, protože jim zajistil odjezd vlakem z Prahy do Spojeného království. Wintona současná stezka připomíná už nyní, respektive nově vzniklý průchod, který se navíc nachází před budoucím Památníkem ticha na bývalém nádraží Bubny. Odtud odjížděly transporty do koncentračních táborů.

V průchodu se nyní nachází mural, který Wintonovy zásluhy připomíná. Na svědomí ho má umělkyně Toy Box, která ho vypracovala pro Prahu 7. „Rozhodla se pracovat s optimistickými svítivými barvami evokujícími dobro, které Nicholas Winton vykonal v dobách temného zla. Zároveň chtěla, aby mural promlouval především k dětem a pomohl jim tak pochopit, kdo Nicholas Winton byl a co vykonal,“ říká místostarostka městské části Hana Třeštíková.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox