Pentagon odhalil, jak to bylo s natáčením Top Gunu a co nedovolil Cruisovi v kokpitu stíhačky F-18

Za hodinu v F-18 chtěla armáda přes 11 tisíc dolarů. Tom Cruise letěl minimálně dvanáctkrát, většina záběrů je ale z českého bitevníku L-39.

Luboš KrečLuboš Kreč

top-gun-tom-cruise

Foto: CinemArt

Tom Cruise ve filmu Top Gun: Maverick

0Zobrazit komentáře

V propagačních materiálech ke snímku Top Gun: Maverick, který právě vstoupil do kin, se píše, že Tom Cruise se kvůli roli vojenského pilota naučil létat se stíhačkou. Americké ministerstvo obrany, které zveřejnilo detaily své spolupráce na filmu, to nepopřelo. Ale přidalo důležitý detail – herec v legendárním stroji F/A-18 Super Hornet skutečně létal, jen se nesměl ničeho dotknout.

Interní pravidla amerického ministerstva obrany hovoří jasně: nikdo jiný než vojáci nesmí ovládat jakékoli sofistikovanější armádní vybavení. A to stíhačka, kterou koncern Boeing prodává zhruba za 70 milionů dolarů, nepochybně je. Jenže Tom Cruise, producent a hlavní hrdina snímku Top Gun: Maverick, trval na tom, že herci musí ve stíhačkách létat, aby byly záběry autentické.

Řešení se našlo a Pentagon na něm nakonec vydělal. Štábu dal k dispozici několik stíhaček a za každou letovou hodinu účtoval studiu Paramount 11 374 dolarů, tedy zhruba čtvrt milionu korun. Jenže u toho byla podmínka, a to že Cruise ani nikdo další se ve vzduchu nedotkne žádného ovládacího zařízení. „Prošli pouze kurzem, jak se katapultovat v případě nehody. A jak pak přežít na moři,“ dodal pro agenturu Bloomberg Glen Roberts, který má na starost multimediální aktivity Pentagonu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Natáčení probíhalo primárně v roce 2018. To byl i důvod, proč ve filmu létají výhradně F/A-18, ačkoli americké námořnictvo už dnes víc používá modernější stíhačky F-35, jejichž výrobcem je Lockheed Martin, nikoli Boeing. Pětatřicítky jsou ale jednomístná letadla, zatímco starší osmnáctky jsou dvoumístné, takže šlo zařídit, aby v nich s armádním pilotem vždy do vzduchu zamířil i někdo z civilů.

I nadále ale platí, že většina bojových a leteckých záběrů ve dvojce Top Gunu vznikla skutečně ve vzduchu. Jen to nebylo v kokpitu dvoumotorového F/A-18 Super Hornet, ale ve speciálně upravené kabině českého vojenského letounu L-39. Právě s ním se Cruise údajně naučil létat. Na palubě americké stíhačky ale byl i tak dost často, podle ministerstva obrany vzlétl jako spolucestující aspoň dvanáctkrát.

Glen Roberts zároveň odhalil některé další detaily. Víme tak, že natáčení proběhlo v srpnu 2018 na letadlové lodi USS Abraham Lincoln souběžně s tréninkovými manévry. Nebo že armáda dala filmařům k dispozici i prostory v námořní základně v kalifornském Lemoore. Zároveň potvrdil, že Pentagon dostal předem ke schválení scénář, což je povinnost kdykoli někdo žádá o pomoc s natáčením. A souhlasili s ním, ačkoli se nedá říct, že by neměli výhrady.

„Skuteční piloti z Top Gunu, což je elitní škola, nejsou namyšlení porušovatelé pravidel, jak je zachycuje film. Ve skutečnosti by takoví lidé u námořního letectva nemohli nikdy existovat,“ pousmál se pro Bloomberg Roberts s tím, že reální piloti jsou letečtí fanatici, kteří tráví hodiny v učebnách a intenzivním tréninkem na základně Fallon v Nevadě, kde skutečná škola pro elitní piloty přezdívaná TOPGUN sídlí.

Top Gun: Maverick

Přečtěte si takéMůj svět byl na dvě hodiny zase v pořádku, zachránil ho Tom CruiseMůj svět byl na dvě hodiny zase v pořádku. Zachránil ho stejně jako zamlada Tom Cruise a Top Gun

A proč tedy Pentagon souhlasil se scénářem a vyšel Cruisovi vstříc? „Film nemusí být zamilovaným dopisem pro armádu. Musí ale dostát její integritě,“ vysvětlil Glen Roberts. V roce 1986, když vznikl první Top Gun, který americká armáda také oficiálně podpořila, to zafungovalo i opačně. Prudce stoupl zájem o vstup do námořnictva a jeho zástupci měli dokonce informační stánky postavené ve vybraných kinech.

Top Gun: Maverick vstoupil do kin po celém světě tento týden a očekává se, že půjde o jeden z nejúspěšnějších snímků letošního roku, jen v USA a Kanadě by při premiérovém víkendu měl z prodeje lístků utržit hodně přes 100 milionů dolarů. První díl z roku 1986 utržil bezmála 390 milionů dolarů při rozpočtu 15 milionů a patří k nejziskovějším snímkům všech dob. Rozpočet aktuálního pokračování je desetkrát vyšší.

Každý pátek vám ukážeme nové filmy, seriály a tipy, co sledovat nejen o víkendu.

Newsletter Watch | Poslední vydání

Vyšel Obi-Wan Kenobi. A s ním i odhalení dalších Star Wars seriálů včetně prequelu Rogue One

Mandalorian, Boba Fett a Obi-Wan Kenobi jsou jenom začátek televizní franšízy Star Wars.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

obi-wan-kenobi-disney-star-wars-trailer

Reprofoto: Disney/YouTube

Ewan McGregor v minisérii Obi-Wan Kenobi

0Zobrazit komentáře

Když Luke Skywalker, sirotek žijící s tetou a strýcem na převážně prázdné písečné planetě, v zakoupeném droidovi náhodou objeví důležitou zprávu, otevře se před ním zcela nový příběh. Na mezihvězdné dobrodružství a do boje proti zlému Impériu ho v původní trilogii Star Wars vezme jeden z posledních mytických Jediů, stárnoucí Obi-Wan Kenobi. Do doby před tyto události se nyní vrací stejnojmenný seriál Disney+. S premiérou Obi-Wana Kenobiho na obrazovkách přitom studio oznámilo také několik dalších projektů ze světa Star Wars.

Nový příspěvek do kánonu jedné z největších mediálních franšíz všech dob diváky zavádí do doby deset let po událostech Epizody III – Pomsty Sithů. Princezna Padmé zemřela při porodu dvou dětí Anakina Skywalkera (nyní Dartha Vadera) a naprostá většina rytířů Jedi se stala oběťmi hrůzného Rozkazu 66. Vládu nad galaxií násilím převzali temní Sithové.

Obi-Wan se snaží žít tajný, obyčejný život na planetě Tatooine. Není to vůbec jednoduché, protože ulice pravidelně prohledávají inkvizitoři Impéria lovící přeživší Jedie. V našem hrdinovi se proto neustále mísí emoce strachu z černě oděných vrahů, viny kvůli selhání učedníka Anakina a poraženectví kvůli vnímanému konci řádu Jediů.

Tvůrci šestidílné minisérie svůj přístup nedávno připodobnili k filmům jako Joker a Logan: Wolverine v tom, že také Obi-Wan Kenobi je postavený především na charakteru titulní postavy. Samozřejmě to neznamená podobně nihilistický tón nebo krvavou cestu za vykoupením, spíš má jít o zkoumání komplexního hrdiny, které v rámci Star Wars dosud tolik prostoru nedostalo.

obi-wan-kenobi-disney-3

Obi-Wan musí prchat před inkvizitory

Obi-Wan Kenobi na Disney+ dorazil dnes hned se dvěma epizodami, čeští diváci si na oficiální premiéru ale budou muset ještě počkat. Streamovací služba totiž u nás bude spuštěna 14. června. Jelikož ovšem bude nová minisérie vycházet po jednom dílu za týden, její vyvrcholení si půjde oficiální cestou v Česku užít spolu se zbytkem světa.

V posledních dnech mezitím Disney odhalilo hned několik dalších, ve všech případech televizních novinek. V kinech se Star Wars naposledy objevily v roce 2019 se závěrečnou částí nové trilogie a ještě nějakou dobu bude trvat, než tam zavítají znovu. Nové filmy měly jednak výrazně sestupnou tendenci v tržbách, a navíc jak z pohledu fanoušků, tak širšího okruhu diváků představily velice nekonzistentní, předem nepromyšlený příběh.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Televizním zpracováním se nicméně prozatím daří dobře. První hraný seriál z předaleké galaxie The Mandalorian s obřím úspěchem předloni spustil streamovací službu Disney+. Navázal druhou, také velice dobře přijatou řadou. Letos následovala poměrně kritizovaná, ale přesto populární minisérie The Book of Boba Fett o stejnojmenném mezihvězdném kriminálníkovi, budujícím nové společenské uspořádání na planetě Tatooine.

Teď Disney vedle Obi-Wana Kenobiho pracuje také na třech dalších novinkách. Jednou z nich je Andor, odehrávající se pět let před oblíbeným Rogue One: Star Wars Story. Seriál má představit, jak sílil odpor proti vládě Impéria a zformoval Povstaleckou alianci. Tón novinky, která se včera ukázala v prvním traileru, si má brát inspiraci z žánru špionážního thrilleru. Andor vyjde 31. srpna

Pro letošní rok by to ze stáje hraných titulů Lucasfilmu mělo být vše. Rok 2023 v únoru odstartuje třetí řada The Mandalorian, v níž se titulní hrdina konečně vydá na domovskou planetu svého řádu Mandalore. Očekávat můžeme pravděpodobně i další dobrodružství „malého Yody“, respektive příslušníka stejného druhu jménem Grogu.

A co dále? Příští rok by měl vyjít také další spin-off Mandaloriana s názvem Ahsoka, který se zaměří na bojovnici a významnou členku rebelů Ahsoku Tano. Podle včerejšího oznámení dále uvidíme seriál Star Wars: Skeleton Crew, za nímž stojí tvůrci nové trilogie se Spider-Manem. Do hlavní role zatím neznámého příběhu byl obsazen Jude Law. Ani tím pak výčet projektů z předaleké galaxie nekončí. Chystá se rovněž Lando a The Acolyte, odehrávající se sto let před původní filmovou sérií.

Každý pátek vám ukážeme nové filmy, seriály a tipy, co sledovat nejen o víkendu.

Newsletter Watch | Poslední vydání