Penzijní fondy v Británii byly příliš nudné, a tak změnily strategii. Teď ohrožují finanční stabilitu
Britská centrální banka na rozdíl od případu Lehman Brothers nouzově zasáhla a celou situaci stabilizovala. Zdaleka ale není vše vyřešeno.
Pohled na Big Ben v Londýně
Ekonomicky tíživé situaci a ještě méně radostným výhledům do budoucnosti teď čelí de facto všechny státy. Ještě o něco dramatičtější nicméně byly události posledních týdnů ve Velké Británii, kde se dokonce hovoří o potenciální destabilizaci nejen tamního, ale globálního finančního systému. Mohou to za to standardně nudné penzijní fondy, které bojují s rostoucími úrokovými sazbami. Může se opakovat scénář krachu americké banky Lehman Brothers? Britská centrální banka zatím zajistila, že ne.
Ve svém komentáři pro CzechCrunch píše o situaci v britské ekonomice Štěpán Hájek, analytik finančních trhů ve společnosti XTB. Proč se najednou finanční systém rozkolísal, čeho se můžeme obávat a co je potřeba udělat, aby se penzijní fondy opět staly stabilními?
***
Před pár týdny jsme „slavili“ čtrnáct let od krachu americké banky Lehman Brothers, což následně rozblikalo červené kontrolky nad finanční stabilitou po celém světě. Pád banky byl symbolem velké finanční a hospodářské krize, která následovala a způsobily ji mimo jiné rostoucí úrokové sazby. Křehkost celého systému předpovídal málokdo, jelikož pocházela ze stabilního trhu s nemovitostmi. Na jeho krach by si přece nikdo nevsadil.
Podobné paralely poslední týdny najdeme ve Velké Británii. Úrokové sazby znovu rostou a tentokrát to jsou „nudné“ a stabilní penzijní fondy, které svou strategií postavenou na nulové úrokové sazbě začínají ohrožovat britskou, potažmo globální finanční stabilitu. Britská centrální banka však na rozdíl od případu Lehman Brothers nouzově zasáhla a celou situaci stabilizovala. Takže se vlastně nic neděje a můžeme se soustředit na důležitější věci, jako je třeba válka na Ukrajině, ne? Není tomu tak.
Ostrovní centrální banka totiž dala penzijním fondům ultimátum. „Do pátku si dejte svá portfolia do pořádku, nouzová pomoc ten den skončí.“ Co se vlastně ve Velké Británii děje a jak moc velký problém by mohl nastat?