Pepsi byla první západní značkou, která se prosadila v Sovětském svazu. Za limonádu dostávala vodku i válečné lodě
Sovětský svaz platil za Pepsi vodkou i válečným loďstvem
Po váhavém otálení v Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu končí i firmy jako Coca-Cola, Starbucks, McDonald’s či Pepsi, synonyma západu a jeho konzumního stylu života. Zatímco první tři jmenované firmy se do Ruska dostaly až po konci sovětské éry, Pepsi se stala vůbec prvním kapitalistickým produktem dostupným i v Sovětském svazu. Za svou sladkou komoditu ale Američané od Rusů nedostávali bezcenné rubly, ale to nejlepší, co měli tehdy Sověti na skladě – tedy vodku, ale i válečné loďstvo s torpédoborci a ponorkami.
Přestože Pepsi oficiálně vstoupila na sovětský trh až v roce 1972, vzájemná historie se začala psát již v roce 1959, kdy generální tajemník sovětské komunistické strany a vůdce celého bloku Nikita Chruščov okusil chuť Západu. Stalo se tak v době mírného uvolnění tvrdého moskevského režimu, takzvaného „tání“. To odstartovalo v roce 1956 na 20. sjezdu Komunistické strany Sovětského svazu, kde Chruščov nahlas odsoudil dobu svého předchůdce Josifa Stalina.
V této době začaly povolovat ledy i mezi Moskvou a New Yorkem, což umožnilo uspořádání vzájemných výstav, které přivezly do New Yorku to nejlepší ze sovětské kultury. To nejzajímavější z americké kultury bylo zase vystaveno v Moskvě.
Amerika jako opravdová
Do moskevského parku Sokolniki byly tehdy přivezeny americké vozy, umělecká díla nebo západní móda. Vyrostl v něm dokonce i celý vzorový dům, který si mohl dovolit každý pracující Američan. Nechyběly zde ani stánky společností jako Disney, výrobce papírových kelímků Dixie Cup, technologické firmy IBM a se svým syceným nápojem byla přítomna také Pepsi, byť její vedení účast na výstavě neschvalovalo.
Přesto se tehdejší šéf mezinárodní divize Pepsi Donald M. Kendall rozhodl do Sovětského svazu odcestovat. A aby vedení dokázal, že toto rozhodnutí stálo za to, domluvil se s tehdejším americkým viceprezidentem Richardem Nixonem, kterého do Moskvy na jednání s tamními představiteli vyslal prezident Dwight Eisenhower, že Chruščova k jeho stánku dovede a sovětský vůdce Pepsi ochutná.
Z momentu ochutnávky se dochovala fotografie, na které je Chruščov usrkávající z papírového kelímku pod Nixonovým drobnohledem. V popředí je také vidět Donald Kendall, kterak rozlévá druhou várku nápoje s blaženým výrazem. Možná totiž už v ten moment tušil, co bude následovat.
Fotografie mu umožnila stoupat výš v hierarchii vedení PepsiCo a šest let po pořízení snímku usednul do křesla jejího generálního ředitele. Na Sovětský svaz přitom nezapomněl a v roce 1972 se mu podařilo produkt na tamní trh dostat. Po Pepsi, která byla Sovětům doručována v podobě sirupu, který si následně sami ředili a stáčeli třeba v Bukurešti, byla velká poptávka a odbyt narůstal. Byl tu však jeden problém – jak Sověti za Pepsi zaplatí.
Vodka a lodě, platidlo tvrdší než rubl
Sovětské rubly měly v té době na mezinárodní scéně mizivou hodnotu a zákony navíc zakazovaly měnu vyvážet do zahraničí. Proto se Pepsi se Sovětským svazem dohodla na výměnném obchodu. Za svůj lepkavý sirup dostávala vodku Stoličnaja, kterou distribuovala ve Spojených státech.