Peter Jackson vs. paneláky. Režisér Pána prstenů uchránil zátoku před developerem, ale i stovkami bytů
Fran Walshová a Peter Jackson koupili pozemky, kde měly vzniknout „sovětské paneláky“, a promění je na rekreační a kulturní oblast.
Nevzhledné panelové domy, které znetvoří půvab klidné zátoky – nebo zmařená šance přispět k řešení bytové krize? Režisér Peter Jackson se v kontroverzní kauze nové výstavby na Novém Zélandu přiklonil na první stranu. Spolu se svou manželkou vykoupil pozemky nedaleko Wellingtonu, kde chtěli developeři postavit stovky nových domů. Jenže kromě Jacksona čelili také odporu místních obyvatel včetně původních Maorů.
Na rodném Novém Zélandu patří Peter Jackson k významným osobnostem, dosáhl na nejvyšší stupně hollywoodské slávy (nejen) s Pánem prstenů. Filmy na motivy fantasy děl spisovatele J. R. R. Tolkiena posílily cestovní ruch, v letech následujících po premiéře prvního snímku se počet cestovatelů navýšil o desítky procent. Dokonce i deset let od úvodního dílu každý patnáctý turista uváděl Pána prstenů jako velký důvod návštěvy. Poslední dobou se nicméně Jackson ve své domovině angažoval v mnohem menším měřítku.
Už několik let uznávaný režisér brojí proti nové výstavbě v malebné zátoce Shelly Bay u novozélandského hlavního města Wellingtonu. Záměry developerů hovořily o nové obytné i komerční zóně s nižší uhlíkovou stopou za téměř sedm miliard korun, příští rok se měly začít naplňovat. Nyní je jim ale konec. Pozemek někdejší ponorkové či letecké základny totiž koupili právě Jackson spolu se svou ženou Fran Walshovou.
„Je to oblast s velkým kulturním i historickým významem. Chceme začít se zalesňováním a obnovou krajiny, abychom Shelly Bay vrátili do původního stavu,“ okomentoval obchod za nezveřejněnou částku Jackson. Ve svých plánech má pár proměnu místa na oblast pro rekreaci a kulturní účely. Právě umělcům lokalita po uzavření základny často sloužila, sám Jackson dokonce místo využil při natáčení King Konga.
Nový development byl kontroverzní prakticky od prvního představení firmou The Wellington Company před devíti lety. Čelil protestům od místní komunity, odsoudili ho i zástupci maorských domorodých obyvatel. Ti dokonce areál na dva roky obsadili. Přesto se však krok Walshové a Jacksona nesetkal s univerzálně pozitivním přijetím. Nový Zéland totiž bojuje s nedostatkem bydlení, vysokými cenami nemovitostí i nájmy.
„Mrzí mě, že končí projekt, který mohl přinést dostupnější bydlení,“ uvedla starostka Wellingtonu Tory Whanauová. „Ale proměna na rekreační oblast je také obrovsky pozitivní zprávou,“ dodala. Opoziční politici volili ostřejší slova o „zhoršení bytové krize Wellingtonu“. Nové byty a domy v Shelly Bay nicméně primárně neměly představovat dosažitelnější bydlení. Jen pět procent jich bylo označených coby dostupné.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsVedení města mimochodem nebylo účastníkem vyjednávání o koupi pozemků, Whanauová nicméně uvedla, že s Walshovou, Jacksonem i místními Maory se v následujících týdnech sejde a prodiskutují budoucnost zátoky. Jackson se na stranu odpůrců výstavby postavil krátce po jejím oznámení. V roce 2019 na sociálních sítích zveřejnil e-mailovou konverzaci s tehdejším vedením města.
„Radnice dělá všechno pro to, aby pomohla soukromé firmě, která plánuje na nádherné pobřeží Wellingtonu naflákat paneláky sovětského střihu,“ zmínil tehdy. Od vyhroceného postoje se nicméně časem došlo k dohodě. „Zrušení projektu pro nás znamená změnu plánů, ale umožní nám věnovat více energie pro mě osobně důležitějším snahám o výstavbu dostupného bydlení. Peterovi a Fran zcela upřímně přeji hodně štěstí v naplňování jejich plánů,“ uvedl šéf developerské společnosti Ian Cassels.