Pětikoruna za příbor, dvanáct korun za kelímek. Německé město zavádí daň za jednorázové obaly jídla a nápojů

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

disposable-cup2

Foto: Kelly Sikkema

Tübingen zavádí daň za jednorázové obaly jídla a nápojů

0Zobrazit komentáře

V devadesátitisícovém městě Tübingen na jihozápadě Německa začala od 1. ledna letošního roku platit nová daň na jednorázové obaly, do nichž se balí jídla a nápoje s sebou. Starosta Boris Palmer ze strany Zelených tím chce efektivněji bojovat proti odpadům. Tübingen by měl být prvním německým městem, které zvláštní daň na jednorázové obaly potravin a nápojů určených k okamžitě spotřebě zavádí. V praxi to bude znamenat, že prodejce odvede daň například za přiložený příbor nebo plastový kelímek.

Za předpokladu, že prodejci promítnou novou daň do svých koncových cen, tak od prvního ledna zákazníci, kteří si v restauraci, kavárně, obchodech s občerstvením či potravinami, pekárně, řeznictví nebo na čerpací stanici kupují jídlo a nápoje s sebou, připlatí několik desítek centů. Za přiložený příbor či napichovátko to bude 20 centů (pět korun) a za kelímek či tácek dalších 50 centů (zhruba 13 korun). Poplatky se sčítají, ale za jeden nákup může daň činit nejvýše 1,5 eura (38 korun).

O zavedení daně za jednorázové obaly se v Tübingenu diskutuje dlouho. Boris Palmer, který je starostou města už od roku 2007, totiž opakovaně poukazoval na to, že koše ve městě jsou přeplněné kvůli obalům potravin rychlého občerstvení. Původně se počítalo s daní už v roce 2020, kvůli pandemii ale město radikální krok odložilo. Nyní už Palmer čekat déle nechce.

„Rostoucí znečištění města odhozenými obaly z jídel a nápojů s sebou se stalo nevzhledným a ekologicky zatěžujícím problémem,“ vysvětluje město důvod daně s tím, že kvůli rostoucím nákladům na úklid chybí peníze na důležitější projekty. Daň by měla podpořit investice do opakovaně použitelných obalů. Na ně město přispívá. Podniky, které opakovaně použitelné nádobí pro jídlo s sebou koupí, mohou dostat bonus až 500 eur (zhruba 12 400 korun) a dalších až 1 000 eur (24 900 korun) na nákup myčky.

recup

Foto: Recup

V Tübingenu podporují opakovaně využitelné obaly pro jídlo i nápoje

Již nyní v Tübingenu funguje několik desítek restaurací či kaváren, kde je možné dostat jídlo do zálohovaných vratných nádob. Například do kelímků systému Recup si lze nápoj koupit ve více než třech desítkách tamních podniků. Jeden takový kelímek podle výrobce nahradí za dobu své životnosti zhruba tisícovku těch jednorázových. Koupit si jídlo do vratného obalu je možné i bez zálohy. Takové řešení nabízí společnost Vytal, která v Tübingenu služby rovněž poskytuje. Zákazník se ale musí zaregistrovat přes QR kód a nádobí do 14 dní vrátit.

Claudia Patzwahlová, která v Tübingenu zavádění daně z obalů řídí, v rozhovoru s televizí SWR vysvětlila, že poplatkům budou podléhat především jednorázové předměty podávané k teplým jídlům a nápojům k okamžité spotřebě. „Kornouty na hranolky, ale také sáčky na pečivo, pokud v nich bude teplý pokrm. Tak zní definice,“ řekla.

Pokud si někdo v Tübingenu 1. ledna koupí teplou pizzu, tak za její obal zaplatí poplatek. Pokud ale bude pizza studená a určena k pozdější spotřebě, daň se obalu netýká. Výjimkou ale bude, pokud i ke studenému jídlu prodavač přibalí třeba jednorázový příbor. „Když u studeného salátu bude vidlička, bude to podléhat dani, protože se vychází z toho, že takovéto jídlo je k okamžité spotřebě,“ dodala Patzwahlová.

Ne všem se ale nápad města líbí. Na správní soud se kvůli tomu obrátila tübingenská pobočka McDonald’s, podle níž je opatření nepřiměřené. Poukazuje především na to, že není možné, aby každé město zavádělo takto odlišná opatření. Kdy se soud bude případu věnovat, známo zatím není. Prozatím je tak v Tübingenu nutné od 1. ledna při nákupu třeba kávy do papírového kelímku počítat s poplatkem za jednorázový obal.

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym