Petr Borkovec spouští svůj největší projekt: Chceme být nejrychlejší česká banka s milionem klientů

Startuje poradenská Partners Banka, která má velké ambice. Bude jen v mobilní aplikaci a láká úrokem na spořicím účtu přes šest procent.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

partners-borkovec

Foto: Partners

Petr Borkovec, spoluzakladatel a generální ředitel skupiny Partners

0Zobrazit komentáře

V plánech a snech Petra Borkovce byla vlastní banka dlouho. Když o tom občas mluvil, mnoho lidí si nevěřícně klepalo na čelo, protože byli přesvědčeni, že to nikdy nemůže zvládnout. „Tolik jsem to dříve nevnímal, ale zjistil jsem, že skepse byla opravdu výrazně větší, než jsem si myslel. Zejména některé banky si myslely, že to nedáme,“ usmívá se dnes. Jako spolumajitel finančně-poradenské skupiny Partners ve středu oficiálně otevřel dlouho budovanou Partners Banku, která chce rozvířit tuzemské bankovní vody. Sází na poradenství i na mobilní přístup.

Novou banku ve skupině Partners vyvíjeli intenzivně několik posledních let. Zároveň jednali s Českou národní bankou o klíčové bankovní licenci, která jim po několikerém navýšení základního kapitálu na konečné tři miliardy korun byla udělena. Rozjezd Partners Banky kapitálově podpořili i významní čeští podnikatelé. Celkem 18,8 procenta v ní drží dohromady Tomáš Čupr z Rohlíku, Jan Barta, Dušan Šenkypl a spol. z Pale Fire Capital a Reflex Capital Ondřeje Fryce. Zbytek patří Petru Borkovcovi, jeho dlouholetému parťákovi Radimu Lukešovi a tisícovce manažerů, ředitelů a zaměstnanců skupiny Partners.

Společně chtějí vybudovat banku, která by do roku 2030 ráda dosáhla na milník jednoho milionu klientů. „Chceme být nejrychlejší česká banka s milionem klientů,“ hlásí Petr Borkovec, byť přiznává, že papír a prezentace snesou všechno. Jaký bude o nový bankovní dům zájem, se teprve ukáže. V posledních měsících běžela Partners Banka v testovacím provozu, během něhož získala první dva a půl tisíce klientů, kteří provedli transakce za 1,5 miliardy korun a jejichž deposita dosáhla na 200 milionů korun. Letošní rok by chtěli Borkovec a spol. uzavřít na 80 tisících dospělých klientů a deseti miliardách v depozitech.

partners-banka-app

Foto: Partners

Mobilní aplikace Partners Banky

Jde o zdaleka nejambicióznější projekt, do kterého se kdy spoluzakladatel Partners pustil. „Sehnat tři miliardy, dát dohromady celý ansámbl a IT tým, který je schopen postavit úplně novou banku v cloudu a na zelené louce… Je to s velkým odskokem největší projekt, jaký jsme kdy dělali, ale zároveň je to hlavně pokračování naší cesty, kterou jsme měli naplánovanou. Už dávno jsme věděli, že chceme spojit poradenství s bankovnictvím, ale nebyli jsme na to dostatečně vyspělí,“ říká šestačtyřicetiletý finančník.

Teď Čechům nabízí banku, která má být zajímavá právě proto, že spojuje klasické bankovní služby s poradenstvím. Tomu se Partners dlouhé roky věnují a mají síť dvou tisíc poradců. „Koncept poradenského bankovnictví umožňuje propojit moderní technologie s osobním přístupem finančních a bankovních poradců a usnadnit tak finanční řízení klientů a podpořit jejich finanční růst,“ vysvětluje propozici nové banky její šéf Marek Ditz, který strávil pětadvacet let na vysokých pozicích v ČSOB.

Klienti najdou v mobilní aplikaci nejen své běžné či spořicí účty, ale také veškeré informace ke svým financím od úvěrů přes pojištění a spoření až po investice. Budou například upozorněni na blížící se výročí pojistné smlouvy a navíc rovnou dostanou srovnání o aktuální nabídce na trhu. Nové pojištění si pak bude možné sjednat opět přímo v aplikaci, a to klidně v nové pojišťovně. Brzy si budou moci lidé vybrat také svého poradce.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Partners Banka bude fungovat právě pouze v mobilní aplikaci (nebude mít internetové rozhraní), přes kterou si půjde brzy nový účet taktéž založit. V první fázi se do banky vstupuje přes poradenskou síť Partners. V nabídce jsou tři varianty balíčků služeb, které podle Marka Ditze reflektují životní cyklus klientů od jednotlivců přes páry až po rodiny.

V balíčku pro jednoho uživatele budou veškeré služby včetně vedení běžného účtu nebo výběru z bankomatů po celém světě zdarma. Zpoplatněny jsou jen zahraniční platby (nikoliv SEPA platby) fixním poplatkem ve výši 200 korun. Lákadlem pro nové klienty pak má být spořicí účet s vysokým úrokem 6,03 % p.a., který je bez poplatků a bez omezení výše vkladů.

„Úrokovou sazbu na spořicích účtech budeme snižovat na základě kroků ČNB, ale naší filozofií je držet sazby na vrcholu nabídky v Česku, dlouhodobě zejména u placených balíčků. U účtů zdarma budou klienti muset od pátého měsíce u nás provést alespoň pět plateb za měsíc, pokud si budou chtít vysokou sazbu udržet,“ vysvětluje Petr Borkovec. Placené jsou další dva balíčky v nabídce, které jsou pro páry nebo pro rodiny s dětmi.

partners-banka

Foto: Partners

Mobilní aplikace Partners Banky

V balíčku určeném pro dva uživatele, který stojí 49 korun měsíčně, je k dispozici sdílený účet, k němuž mají oba dva uživatelé stejná práva a oba majitelé účtu jsou si rovni. Mají vlastní karty a vedle toho má navíc každý i vlastní běžný účet. „Společný účet nabízí efektivní řešení komplikací v případě nečekaných a těžkých životních situací, jakým může být například smrt jednoho z partnerů. Pár spolu může sdílet také spoření, dále sdílet informace o investicích, pojištění či úvěrech,“ vysvětluje šéf Partners Banky Marek Ditz.

Třetí balíček míří na rodiny a za 99 korun měsíčně vedle stejných výhod jako pro páry nabízí také možnost připojit účty pro děti, které si mohou ve vlastní mobilní aplikaci spořit a také platit vlastní kartou. Rodiče zároveň mají přehled o všech jejich transakcích a rozhodují, jak může dítě kartu používat, jaké má limity a za co může platit. Přímo v aplikaci mohou rodiče taktéž nastavit pravidelné kapesné nebo konkrétní úkoly, na které je navázáno vyplacení odměny.

Sázet bude Partners Banka na rozdíl od mnoha konkurentů, kteří od této strategie upouštějí, také na širokou síť poboček. V Česku jich má díky své poradenské struktuře aktuálně 175 a ročně jich staví dalších pětadvacet. Více jich má z českých bank jen Česká spořitelna, Komerční banka a ČSOB a Petr Borkovec věří, že brzy se stane v tomto ohledu dvojkou na trhu. Výhledově by mezi ty největší hráče pronikl i v počtu klientů. Více než milion jich má dnes v Česku Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, Raiffeisenbank, Moneta, Fio banka a Air Bank.

Mrzení bývalých přátel pokračuje. Chtěl jsi z nás mít odnož Tesly, odpovídá OpenAI na žalobu Muska

Musk startup minulý týden obvinil, že přišel o samostatnost a je pouhou součástí Microsoftu. Miliardář byl u zrodu firmy, ale kvůli neshodám odešel.

Jiří BlatnýJiří Blatný

smutnymusk

Foto: CzechCrunch / Midjourney

Spory mezi Elonem Muskem a OpenAI pokračují (ilustrováno umělou inteligencí)

0Zobrazit komentáře

Když se z pouhého popichování stane právní bitva, ve které létá elektronická komunikace z dávných dob, jde do tuhého. Miliardář Elon Musk minulý týden zažaloval firmu OpenAI a jejího ředitele Sama Altmana za to, že prý neplní původní neziskovou misi a že z nich je už jen oddělení Microsoftu, hlavního investora projektu. Dokazovat to mají e-maily z doby, kdy Musk v OpenAI působil. Startup stojící za populárním textovým generátorem ChatGPT se nyní vytasil s vlastní várkou starých zpráv, které mají dokazovat, že to byl naopak Musk, komu šlo jen o peníze. Podle firmy chtěl z projektu udělat odnož své vlastní Tesly.

V roce 2015 Sam Altman, Elon Musk a spol. zakládali OpenAI. Vznikla tak nezisková laboratoř, která si kladla za cíl vyvinout takzvanou obecnou umělou inteligenci (AGI), která bude prospěšná lidstvu, bez ohledu na finanční zisky. AGI je forma umělé inteligence, která dokáže plnit úkoly na stejné nebo vyšší úrovni jako člověk. K práci na této technologii je ale potřeba velký počítačový výkon, který něco stojí.

Brzy tak v OpenAI došli k závěru, že musí sehnat hodně peněz. Konkrétně „miliardy dolarů ročně, což bylo mnohem víc, než si kdokoli z nás, zejména Elon, myslel, že se nám jako neziskové organizaci podaří získat,“ píší na blogu vedoucí představitelé OpenAI. Podle Muskovy žaloby on sám mezi rokem 2016 a zářím 2020 poslal firmě přes 44 milionů dolarů (asi jednu miliardu korun) a v prvních letech její existence byl jejím největším mecenášem. OpenAI mu titul ve svém příspěvku odpírá, prý od ostatních dárců dostala víc, přes 90 milionů dolarů. Všechna obvinění hodlá vyvrátit u soudu.

V roce 2017 každopádně kvůli potřebě vybrat více peněz začalo vznikat ziskové křídlo organizace a Musk měl údajně několik podmínek: „Chtěl, abychom se buď spojili s Teslou, nebo chtěl mít plnou kontrolu,“ uvádí spoluzakladatel OpenAI Greg Brockman s Altmanem a dalšími, kteří prý svého kolegu odmítli s tím, že by absolutní kontrola jedince popírala hlavní misi společnosti.

A připojili e-mail, ve kterém Musk na začátku roku 2018 navrhoval, aby se OpenAI „připojila k Tesle jako ke své dojné krávě“. Tesla měla podle něj být jedinou cestou, jak by se OpenAI mohla vyrovnat Googlu, který tou dobou hrál v oblasti umělé inteligence prim.

Musk i Altman se shodovali, že jestli má někdo pracovat na vývoji tak mocné technologie, jako je umělá inteligence, neměla by to být jen obří korporace. Mrzení ale vyvrcholilo ten samý rok odchodem Muska z OpenAI. Projektu tehdy dával podle zveřejněného e-mailu nulovou šanci na úspěch a konkurenci Googlu měl v plánu budovat ve své Tesle.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

LILO & STITCH

Přečtěte si takéJe Lilo & Stitch remake, co má smysl? Film porazil i Toma CruiseDávají remaky animáků od Disneyho smysl? Nový film porazil i Toma Cruise a míří k miliardě dolarů

Trh s umělou inteligencí, hlavně tou generativní, ale od té doby zažil velký otřes a do hry vstoupili další technologičtí velikáni. Microsoft do OpenAI investoval v roce 2019, minulý rok pouto firem prohloubil dalšími deseti miliardami dolarů (243,3 miliardy korun). I to hodnotu startupu vyhnalo na 80 miliard dolarů. OpenAI v současnosti shání další investici, která by jeho valuaci přenesla přes sto miliard dolarů (2,3 bilionu korun).

Když v listopadu 2022 boom kolem umělé inteligence propukl naplno, hnaný zejména textovým generátorem ChatGPT od OpenAI, Musk firmu kritizoval nejen kvůli změně filozofie. Jejímu programu vyčítá, že lže, a kvůli odlišným představám o tom, jak by podobný systém měl fungovat, loni založil startup xAI, se kterým představil konkurenčního chatbota Grok. Dvaapadesátiletý miliardář také minulý rok podepsal otevřený dopis, v němž byznysmeni a odborníci na umělou inteligenci volali po dočasném zastavení vývoje výkonných systémů generativní AI.