Pilulka Lab podpořila první startup, který má změnit zdravotnictví. Posílá miliony na technologii, která pomáhá odhalit covid
Chtěli pomoct lékařům lépe, a především rychleji vidět znaky covidu na rentgenových snímcích plic. Teď jim projekt roste pod rukama ještě rychleji, než se na začátku odvážili pomyslet. Mladá společnost Carebot Daniela Kvaka, Karolíny Kvakové a Matěje Misaře se stala prvním projektem, který podpořil akcelerátor Pilulka Lab. Ten hledá inovativní možnosti, jak změnit zdravotnictví.
„Za několik měsíců jsme analyzovali přes 50 firem ze 14 zemí a s několika jsme v užším jednání. Máme radost, že Carebot je první mezi projekty, které se zapojí do akcelerátoru. Splňuje pro nás všechny parametry, aby mohl být extrémně úspěšný a mohl spustit revoluci v kvalitě diagnóz,” říká Martin Kasa, spoluzakladatel Pilulka.cz a Pilulka Lab.
Spojením s Pilulka Lab získává Carebot řádově jednotky milionů korun na svůj další rozvoj. Akcelerátor za to ve společnosti dostane minoritní podíl, podle obchodního rejstříku sedm procent.
Carebot teď projde v Pilulka Lab tříměsíčním akceleračním programem. Online lékárna Pilulka a StartupYard ho otevřeli teprve před pár měsíci a zaměřují se v něm na zdravotnické startupy ze střední a východní Evropy působící v oblastech umělé inteligence, blockchainu, lékařských dat, zdravotní péče a podpory aktivního života.
Vedle účasti v tomto programu se teď Carebot snaží o oficiální certifikaci svého projektu tak, aby se mohl používat ve zdravotnictví. Pokud vše půjde dobře, lékaři by jej mohli mít v ordinacích od roku 2023.
„Pilulka není jen společnost z lékárenského prostředí, ale taky technologická. Do jisté míry je vzorem. I my se snažíme spojovat zdravotnický segment s novými technologiemi,“ uvádí Matěj Misař, spoluzakladatel Carebotu
„Je to rozvoj byznysu, ve kterém Pilulka zkrátka a dobře umí chodit. Rozvoj zdravotnického segmentu. I lidí. Budeme růst, a přicházejí u nás organizační změny,“ přidává Daniel Kvak, druhý ze tří spoluzakladatelů a zároveň CEO firmy.
Třetí oko pro lékaře
Carebot je založený na umělé inteligenci, kterou jeho spoluzakladatelé někdy označují jako třetí oko pro lékaře. Spolu s nimi totiž hledí na rentgenový snímek – aktuálně především plic – a během vteřiny umí poukázat na různé nálezy, jež na něj jsou více či méně viditelné. Respektive zvýrazňuje útvary uvnitř celého hrudníku, což je oblast, pro kterou aktuálně získává zdravotnickou certifikaci.
„Dokáže se strojovou přesností doporučit, jaké nálezy se na rentgenových snímcích hrudníku vyskytují a zároveň i vyznačit ložiska onemocnění. Aplikace tak výrazně zvyšuje kvalitu diagnóz, dokáže odhalit i nálezy, kterých by si lékař v nemocničním provozu nemusel všimnout, a i díky tomu může pomoci zachránit životy,” říká Kvak. Carebot pak podle něj lékaři s 99procentní přesností naznačí, jaký nález se na snímku nachází.