Než vyrazíte na dovolenou. Tohle jsou letiště, kterým byste se měli kvůli zpožděním vyhnout
Zpoždění k cestování patří. Na některých světových letištích ale můžete nyní zůstat opravdu nepříjemně dlouho.
Touha po objevování krás zahraničí se do předpandemických kolejí vrátila rychleji, než cestovní sektor počítal. Od začátku prázdnin tak média i sociální sítě zahlcují strašidelné fotky z letišť praskajících ve švech. Apetit na cestování se totiž vrátil, zaměstnanci působící v tomto odvětví nikoliv – alespoň ne v takovém počtu, jaký by byl pro nápor lidí, batohů a kufrů potřeba. Některá letiště, jako londýnské Heathrow nebo amsterodamský Schiphol, se tak kvůli tomu dostala na pomyslnou černou listinu.
Počet odbavených cestujících se totiž po covidu zvýšil v celé Evropě. Podle průzkumu sdružení evropských letišť ACI Europe jen mezi únorem a březnem stoupl o 36 procent, meziročně šestkrát. Pražské Letiště Václava Havla v prvních pěti měsících roku odbavilo přes 3 miliony cestujících, což je rovněž v porovnání s minulým rokem také skoro šestkrát více.
Letiště a společnosti, které zajišťují hladké odbavení cestujících a letadel, se ale po covidové krizi potýkají s vyčerpanými zdroji. Jen pražské letiště během let 2020 a 2021 propustilo téměř 600 lidí.
Ke konci roku 2021 tak měla skupina Letiště Praha 3 337 zaměstnanců, v květnu začala chystat nábor 200 zaměstnanců. I přesto v prvních dnech letních prázdnin narostlo průměrné zpoždění letu na 50 minut, později se ale stabilizovalo na snesitelných 20 minut.
Titulky posledních týdnů plnily zejména zprávy z londýnského letiště Heathrow. Zoufalí cestující se tu kupili v několikahodinových frontách, aby nakonec zjistili, že jejich let nabral výrazné zpoždění nebo byl zrušen.
Vedení letiště se tak rozhodlo omezit počet cestujících, kteří mohou z letiště odletět v jeden den na 100 tisíc. Společnost British Airways dokonce přestala prodávat letenky z Heathrow na krátké vzdálenosti. Omezení by mělo trvat až do 15. srpna.
Jenže podle platformy FlightAware, která sbírá data z každého letiště světa, není Heathrow zdaleka nejhorším místem, kde lze prožít cestovatelskou noční můru. Co do zpožděných letů se objevuje až na pátém místě.