Plasty mění na olej a z něj opět dělá plast. Český startup tím nahrazuje ropu a nabírá sto milionů
Michal Pivrnec mimo jiné založil největší šipkařský e-shop v Česku, teď buduje startup Green Future, se kterým řeší problém s plasty.
Podle analýzy sdružení Plastic Europe bylo předloni v Evropě recyklováno necelých 28 procent plastového odpadu. Český Green Future chce pomoci tento poměr výrazně navýšit, kdy díky technologii dokáže plasty proměnit na speciální olej s vlastnostmi, jako má ropa, a využít jej na další výrobu plastů. To zaujalo také investora, který startupu posílá sto milionů korun. Přinášíme přehled nejdůležitějších informací.
Zainvestovaný startup: Green Future
Kdo investuje: Andělský investor, který si přeje zůstat v anonymitě.
Kolik a v jakém kole: 100 milionů korun ve druhém kole
Kolik již startup získal: V prvním kole od svých zakladatelů a akcionářů více než 100 milionů korun na vývoj, provoz a stavbu první jednotky.
Co Green Future dělá: Provozuje technologii termochemické recyklace plastů připravenou pro komerční využití. Ta umožňuje proměnit většinu druhů plastů v pyrolýzní olej, který má stejné vlastnosti jako ropa. Green Future tak podle svých zakladatelů jako vůbec první přináší do recyklace plastů opravdovou cirkularitu, protože si jejich technologie poradí i s plasty, které se v současnosti pouze spalují nebo skládkují. Produkt v podobě pyrolýzního oleje dokáže při výrobě plně nahradit ropu, z plastu tak vzniká znovu plast.
Sídlo startupu: První technologie termochemické recyklace plastů stojí ve Dvorcích u Bruntálu. Green Future v současnosti pracuje na přípravě dalších dvou recyklačních areálů v Česku v Červených Pečkách a Velkých Pavlovicích. První zahraniční areál se v současnosti připravuje u rakouské obce Hauskirchen. V dalších zemích, jako je Německo, Polsko nebo Švýcarsko, probíhá výběr lokalit a jednání a zjišťování legislativy pro stavbu recyklačních center.
Zakladatel: Green Future založil v roce 2021 za pomoci investorů Michal Pivrnec. Ještě před tím ho svedl na podnikatelskou dráhu šipkový sport, kterému se věnoval od mládí. Po vysoké škole založil a následně vybudoval největší e-shop se šipkovým zbožím v Česku. Odskočil si i k developmentu a jako investor se účastnil výstavby bytových domů nebo vodní elektrárny na Labi.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsJak je startup velký: Letos plánuje dosáhnout tržeb 30 milionů korun, loni vykázal ztrátu téměř devět milionů. Jeho tým čítá deset lidí.
Proč je to zajímavé: „Potenciál Green Future je v unikátní technologii pro termochemickou recyklaci plastů, která jako jediná známá na světě prokazatelně funguje v ekonomickém i ekologickém provozu. To nás staví do role first mover advantage, které chceme co nejvíce využít. Spojujeme se proto s partnery, kteří vnímají jedinečnost naší situace, která nabízí potenciál nejen ovládnout, ale vůbec vytvořit evropský trh s pyrolýzním olejem,“ komentuje Pivrnec.
Na co startup plánuje využít investici: Investice bude využita na budování recyklačních center nejen v Česku, ale i v okolních státech Evropy. Green Future věří, že mu to umožní využít technologický náskok v rychlém obsazení trhu. Do deseti let pak chce ovládat deset procent evropského trhu s plasty, což by představovalo obrat asi 3,3 miliardy eur ročně.
Vše o startupových investicích
- Co se aktuálně děje? Všechno důležité dění přehledně jednou měsíčně ve startupovém newsletteru.
- Kdo již investici získal? Všechny investice posledních let najdete v databázi (CC+).
- Co se děje na trhu? Hlubší vhled a analýzy dat za uplynulý rok přináší projekt CC25: Startupové Česko.
- A kdo vůbec investuje? Více než stovka zástupců investorů a fondů v komplexní databázi (CC+).