Plavčík na dálkové ovládání. Motorizovaný plovák Dolphin 1 se sám dopraví k tonoucímu
Záchrana tonoucích už dávno nevypadá jako v Pobřežní hlídce, hlavně kvůli rozvoji nových technologií. Existují drony shazující záchranné kruhy z nebe a bóje s vlastním pohonem a lidští plavčíci tak často v ruce spíše než plovák drží dálkové ovládání. Novým příspěvkem do této rodiny záchranářských zařízení je Dolphin 1 Smart Lifebuoy od hongkongské firmy OceanAlpha.
Zahlédnutí topícího se člověka vyžaduje co nejrychlejší reakci a vynaložení úsilí pro jeho záchranu. Ani skvělý plavčík ale nestačí rozměrnému plováku, který je schopný se po vodě pohybovat rychlostí až 15 km/h a zvýšit tak šanci na záchranu. Orientace ve vodě navíc nemusí být zdaleka tak snadná jako z pobřeží nebo vyvýšeného bodu paluby lodi. Dolphin 1 stačí hodit do vody a pomocí dálkového ovládání navést k tonoucímu a udržet si skvělý přehled o situaci.
Dosah 500 metrů při výdrži 30 minut
Dálkové ovládání má dosah do 500 metrů a baterie vydrží 30 minut provozu, což by mělo ve většině situací znamenat dostatek pro cestu tam i zpátky se zachráněným člověkem. Svou funkci záchranného kruhu přitom samozřejmě neztratí ani po vybití baterie.
Nehodí se sice pro situace, kdy je tonoucí osoba na pokraji ztráty vědomí, je ale ideální pro vyčerpané plavce nebo lidi, kteří se v hluboké vodě ocitli nezáměrně například přepadnutím přes zábradlí paluby lodi. I v prvním případě však může poskytnout rychlejší dopravu plavčíkovi k tonoucímu a oba udržet nad hladinou do doby, než přijede záchranná loď. Navíc úspěšná záchrana prostřednictvím motorizovaného plováku vůbec nevyžaduje asistenci vycvičeného plavčíka nebo záchranáře.
Dolphin 1 váží 13 kilogramů a jeho rozměry činí 115 × 83 centimetrů, člověku tedy umožní držet se madel na přídi a nechat se unášet nebo najít oporu těla na dostatečně velké ploše plováku. Ten je zepředu opatřen gumovým nárazníkem pro minimalizaci risku úrazu při případném nárazu do tonoucího a vrtule jsou kompletně zakryty kovovými plášti.
Pokud záchranná akce probíhá na silně rozvlněné hladině a plovoucí pomůcka se převrátí, lze ji na dálku přetočit zpět do správné polohy. Užitečné jsou ve zhoršených podmínkách i mlhová světla. Všechny popsané funkce a hlavně potenciál výrazného zvýšení šancí na záchranu tonoucích firma OceanAlpha ocenila na 5 500 dolarů (zhruba 125 tisíc korun). Přesně za tuto částku se totiž zařízení bude prodávat.