Po letech našli ve skladu dar od významné malířky z dob protektorátu. Teď pomůže s rekonstrukcí školy
Helena Emingerová ve čtyřicátých letech minulého století odkázala České Diakonii svůj majetek. Ten se k dobročinné organizaci dostal až nedávno.
Během druhé světové války odkázala malířka Helena Emingerová, pionýrka české moderní grafiky, sbírku svých 75 obrazů a 200 grafik v nynější hodnotě čtyři sta tisíc korun charitě. Její dobročinnost ale přerušil sled dějinných událostí a obrazy doputovaly do rukou Diakonie Českobratrské církve evangelické až po dlouhých sedmdesáti letech. Peníze z jejich prodeje teď využije na rekonstrukci speciální školy pro děti s postižením.
Významná česká grafička a malířka Helena Emingerová se na počátku dvacátého století zaměřovala na sociální témata, živila se však především portrétováním příslušníků evropských šlechtických rodin, a tak její obrazy lze najít v řadě evropských galerií. Zároveň byla stejně jako například malíř Josef Čapek členkou prestižního Spolku výtvarných umělců Mánes, kterému předsedal mimo jiné i Mikoláš Aleš.
Emingerová patřila také k průkopníkům české umělecké grafiky. Vystavovala v Drážďanech, Mnichově a často i s již zmíněným spolkem Mánes. Pod vlivem svého přítele, sochaře Františka Bílka, se pokoušela rovněž o sochařinu a byla ilustrátorkou několika dětských knih.
Na sklonku života odkázala řadu svých obrazů a grafik tehdejší České Diakonii. „Emingerovi byli zřejmě evangelíci a Helena i její sestra Julie byly velké podporovatelky České Diakonie, předchůdkyně Diakonie ČCE,“ vysvětluje Zdeňka Marešová, členka správní rady Diakonie Českobratrské církve evangelické, proč se malířka nejspíš rozhodla věnovat svůj majetek právě církevnímu spolku.