Po Národním muzeu vás provede nová aplikace. Vyzkoušeli jsme, jak díky ní ožije legendární plejtvák
Aplikace oblékne kostru plejtváka, ale také vás dovede ke konkrétním exponátům i na tramvaj. Anebo přes ni pořídíte vstupenky.
Národní muzeum představilo novou aplikaci, díky které kostra plejtváka ožije
Dlouhé roky se Národní muzeum ukrývalo pod lešením. Spolu se svým otevřením, novou fasádou a úpravou veřejného prostranství chce nyní usnadnit život návštěvníkům. To má zařídit speciální aplikace, kterou pro muzeum vyvinula technologická firma Futured. Ta pomůže s navigací po budově, poskytne ale například také audio prohlídky. A co všechno umí, jsme si už mohli v prostorách muzea vyzkoušet.
„Jde o naprosto unikátní vnitřní navigaci, která využívá technologii nízkoenergetických Bluetooth vysílačů, které předávají informace do mobilů. Po budově je jich rozmístěných víc než tisíc, a jedná se tak o největší vnitřní systém v rámci Česka,“ uvedl pro CzechCrunch ředitel Futured Lukáš Strnadel k nové aplikaci Národního muzea.
Aplikace má čtyři základní funkce. Tou první je zmíněná navigace. Když jsme potřebovali najít šatnu, konkrétní expozici nebo dokonce konkrétní exponát, jednoduše stačilo spustit aplikaci, která nás dovedla na dané místo. Stejně tak ale i mimo budovu na tramvaj či metro. Druhou funkcí jsou zmíněné komentované prohlídky.
Třetí funkce usnadní život těm, kdo neradi čekají ve frontě. Vzhledem k tomu, že historická budova Národního muzea je památkově chráněná, prostor je tu pouze pro dvě pokladny. To v případě zajímavých expozic, které lákají širší davy, znamená, že se venku objeví obrovská fronta. Aplikace umožní koupit si vstupenky a s nimi pak projít rovnou k turniketu, kde je možné je načíst.
Zcela unikátní je čtvrtý um aplikace. Tím je rozšířená realita. Futured ve spolupráci se společností More.is.More zhmotnily jednu z největších atrakcí muzea, kterou je kostra plejtváka myšoka. Díky aplikaci jsme se tak mohli podívat na to, jak obr vypadal ještě před tím, než se z něj staly pouhé kosti. Stačilo na kostru namířit mobilní telefon se spuštěnou aplikací. Za pár okamžiků se objevil kytovec v reálném provedení i velikosti.
„Paní z ostrahy to pojmenovala tak, že je oblečený,“ líčí spoluzakladatel studia More.is.More George Pinkava. Já k tomu dodávám, že je i doma. Nad plejtvákem je totiž vidět hladina, kolem plavou malé rybky. Velryba se vrátila do moře. Kamkoli telefonem či tabletem člověk zamíří, tam je zhmotněný plejtvák. Pokud má návštěvník tu správnou výšku, může se mu podívat i do tlamy. Ti, co nepatří k velikánům, ocení velikost ocasu. Je totiž opravdu obrovský. A to při plejtvákově neoblečeném provedení rozhodně vidět není, kostra totiž končí tam, kde ocasní ploutev začíná.