Po Netflixu a Disney zdražuje také YouTube bez reklam. Nové ceny už neklesnou pod dvě stovky

Ceny YouTube Premium u nás byly delší dobu stabilní, teď se je ale Google rozhodl výrazně navýšit. Připojuje se tak k Netflixu nebo Disney+.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

youtube

Foto: CzechCrunch

YouTube Premium zdražuje

0Zobrazit komentáře

Rok 2024 je rokem zdražování. S novými a dražšími formami předplatného už přišla většina hlavních streamovacích služeb a teď se k nim připojuje také YouTube, jehož verze bez reklam s názvem Premium podraží až o desítky procent. Navazuje tak na trend poslední doby, kdy se firmy jako Netflix, Disney, Warner Bros. a další snaží snižovat náklady za tvorbu filmů a seriálů a na druhé straně zvyšují ceny pro zákazníky.

YouTube Premium nabízí přístup na oblíbenou videoplatformu bez reklam a další výhody už prakticky deset let a v průběhu této doby jeho předplatné, hlavně na větších trzích, zdražilo mnohokrát. V Česku byla nicméně cena delší dobu beze změn – tarif pro jednotlivce vyšel na 179 korun, pro rodiny do šesti členů pak na 269 korun. Před pár dny ale Google začal uživatelům rozesílat e-maily informující je o změnách.

Základní cena za YouTube Premium se od příštího zúčtovacího období navýší na 209 korun, tedy o 30 korun – neboli necelých 17 procent – více. Rodinné předplatné pak nově vyjde na 389 korun – o 120 korun, respektive 44 procent více. O necelou pětinu více budou muset platit také studenti, předplatné pro ně zdraží z 109 na 129 korun za měsíc. Ceny při objednání prostřednictvím iOS nebo iPadOS jsou pak tradičně vyšší, jelikož zahrnují poplatky Applu za provoz App Storu. Pro jednotlivce cena naroste z 239 korun na 269, pro rodiny z 359 na 509 korun, procentuálně je to podobné.

Zdražuje také YouTube Music Premium, tedy streamovací služba obsahující pouze hudební, respektive audioobsah. Základní předplatné zdražuje ze 149 na 169 korun, rodinné z 229 na 269 korun, studentské pak ze 79 na 89 korun. Ceny při objednání před iOS zůstávají překvapivě stejné, tedy 199 korun pro jednotlivce a 299 pro rodiny.

Nové ceny YouTube Premium v Česku se blíží klasickým streamovacím službám, ony samy nicméně chystají zdražení. Netflix asi před měsícem uvedl nové podmínky, podle nichž trojice tarifů místo dosavadních 199, 259 a 319 korun vyjde na 239, 309 a 379 korun. Chvíli na to pak s novými plány přišlo také Disney+. Místo jednoho tarifu za 239 korun, který obsahoval 4K video a zvuk Dolby Atmos, budou od října dva, Premium s maximální kvalitou za 299 korun a Standard s FullHD videem za 199 korun. Už v květnu při přechodu z HBO Max na Max o několik desítek korun zdražila také streamovací služba Warnerů. I SkyShowtime je nyní dražší, než bylo při loňském spuštění.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

YouTube si od ostatních streamovacích služeb bere příklad i v dalším ohledu, vedení se totiž podle všeho nelíbí sílení účtů mimo jednu domácnost. Jak zmiňuje server Živě, komunitní manažer YouTube nedávno zmiňoval plány na nové tarify a placené způsoby „sdílení výhod s přáteli“. Zatím však není vůbec jasné, jak by to mohlo v praxi vypadat. Netflix za člověka mimo jednu domácnost požaduje příplatek a něco podobného chystá také Disney+.

Přestože i největší streamovací služby mají stále relativně malé počty předplatitelů vzhledem k teoretickému potenciálu trhu, v praxi se ukázalo, že situace je složitější, a není jisté, že jde o dlouhodobě udržitelný byznys. Proto přicházejí nové strategie jako omezování sdílení účtů, navyšování cen nebo rozšiřování reklamy. Náklady na tvorbu obsahu jsou pro YouTube nicméně prakticky zanedbatelné, jelikož drtivou většinu produkují samotní uživatelé. Firma proto tvrdí, že vyšší ceny umožní zvyšovat odměny pro tvůrce a zlepšovat kvalitu nabízených služeb.

Joker v Praze s golemem a Jágrem. Čeští autoři pro DC vytvořili komiks o populárním padouchovi z Batmana

Nakladatelství Crew, scenárista Štěpán Kopřiva a výtvarník Michal Suchánek spojili síly s DC a napsali českou kapitolu knihy Joker: Svět.

joker-boxed

Foto: Crew

Nejdřív vyšel Batman: Svět, teď ho následuje Joker. A také do tohoto komiksu přispěli čeští tvůrci

0Zobrazit komentáře

Neexistuje známější komiksový padouch. A nechvalná proslulost šíleného Jokera, úhlavního Batmanova nepřítele, se teď ještě znásobí – díky českým autorům. Ti totiž ve spolupráci s komiksovým gigantem DC připravili ryze českou kapitolu do nové knihy o Jokerovi. Uvidíte v ní Prahu, ale i Jaromíra Jágra.

Jokerománie nabírá na síle. Za pár dní k ní bohatě přispěje druhý film s Joaquinem Phoenixem, ale čtenáři komiksů ji cítí už teď. Protože v nakladatelství Crew zrovna vyšla kniha Joker: Svět, ve které se populární padouch ukáže v Česku. A taky ve dvanácti dalších zemích. Podobně jako před třemi lety, kdy Crew vydala knihu Batman: Svět, kdy se do Prahy podíval i netopýří muž.

„Batman: Svět byl úspěšný komiks, prodalo se ho několik tisíc kusů, dokonce jsme ho museli dotiskovat. Líbil se i jinde ve světě a líbil se i v DC. A to natolik, že si řekli, že zkusí i Jokera. Koho jiného, že,“ popsal na křtu knihy Petr Litoš, šéf nakladatelství Crew. „Ale chtěli to pojmout malinko jinak. Ne že Joker přijede z Gothamu do Japonska. Ale tak, že místní autoři předvedou nějakého místního Jokera, který vzejde z lokální kultury,“ uvedl.

Tohoto úkolu se opět jako u světového Batmana chopila zkušená dvojice scenárista Štěpán Kopřiva a výtvarník Michal Suchánek. Do českých Jokerů (nic nespoilujeme – to, že není jen jeden, se hned ukáže) nacpali češství na všechny způsoby. A i když spolupráce s DC byla podle autorů povedená a tvorba Jokera zábavnější než práce na Batmanovi, otisknout do povídky Česko prý nebylo úplně jednoduché.

„Kdykoliv musím pracovat s Českem nebo do příběhu promítnout české vlastnosti, tak jsem nešťastný,“ prozradil Suchánek. „Protože to jediné, čím můžeme ve světě definovat Českou republiku, je pivo. A to nám zakázali,“ uvedl jeden z nejvýraznějších domácích komiksových autorů.

„To jsou obecná pravidla DC, nesmíte ukázat zabíjení v přímém přenosu a propagovat alkohol,“ vysvětlil Kopřiva. „Každopádně já to měl oproti Michalovi jednodušší, protože se mi povedlo dobře vystihnout nihilistický a vychcaný aspekt české povahy. Takže já jsem v tomhle ohledu spokojen,“ přidal scenárista.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Když odhlédnete od tradičních a historických reálií nebo osobností, tak je velice těžké najít signifikantní vizuální motivy, kterými byste nějakou postavu mohli provázat s Českem. Takže náš Joker se vizuálně ani moc neliší od toho amerického,“ zmínil výtvarník.

Tedy s jednou výraznou výjimkou: „Máme tam Jokerku v českém kroji. Je to taková Joker-selka.“ Obtíž propojit češství s Jokerem nicméně neznamená, že by na vás z panelů Česko nedýchlo. Však už název povídky zní Kafka, pivo, semtex.

Kromě těchto tří symbolů českých zemí uvidíte například budovu České národní banky v ulici Na Příkopě, golema, hokejistu Jaromíra Jágra, folklorní festival nebo třeba růžový tank, který dlouhé roky stával na pražském Smíchově. „Těch easter eggů pro české čtenáře je spousta,“ zmínil Suchánek.

Mimochodem, nebýt zmíněných pravidel DC, původně by pivo hrálo větší roli. „Měli jsme určitý pivní záměr, jako opravdu hodně pivní. Ale z DC přišla odpověď, že je to fakt super nápad. A že ho nechtějí,“ přidal s úsměvem Kopřiva, mimo jiné autor knih Rychlopalba a 101 minut.

Bez piva a bez Ruska, ale s Kamerunem

Místo piva se tak hlavním motivem stal takový metakomentář o Češích, o postavě Jokera i o samotné myšlence knihy s mezinárodními Jokery. Do té kromě českého dua přispěly autorské týmy z dvanácti dalších zemí od USA (zastoupené uznávaným scenáristou Geoffem Johnsem) přes Argentinu a Turecko až po Polsko.

Podobně jako u knihy Batman: Svět každý zvolil jiný styl vyprávění i výtvarného zpracování. Oproti Batmanovi ale přece jen došlo k menší proměně zastoupených států. Ze zjevných důvodů chybí Rusko, nově si však můžete přečíst jokerovský příběh z Kamerunu.

„Jsem docela hrdý, protože kamerunská kniha u nás už možná vyšla, ale kamerunský komiks v Česku určitě ještě nikdo nevydal,“ okomentoval Petr Litoš. Knihu Joker: Svět včetně příběhu s africkým i českým padouchem pořídíte na e-shopu nakladatelství Crew za 479 korun.