Po virtuálním občanství chystá Estonsko i vlastní decentralizovanou měnu
Zhruba před rokem estonská vláda informovala o tom, že má v databázi svého virtualizovaného občanství již přes 70 Čechů – založit si ho totiž může takřka kdokoliv, s pouhým ověřením na dálku. Takové občanství poté dává možnost především zjednodušeného podnikání a založení firmy online, odevzdání daňového přiznání, komunikaci s úřady nebo založení bankovního účtu.
To vše za pouhých 100 eur, v přepočtu zhruba 2612 korun. Nyní se Kaspar Korjus, vedoucí projektu elektronické rezidence, nechal slyšet, že by Estonsko chtělo zavést vlastní digitální decentralizovanou měnu s názvem “estcoin”, která jako spousta dalších započne takzvaným ICO, tedy prvotní veřejnou nabídkou. Jde tak o vůbec první vládou podporovanou virtuální měnu.
Peníze, které by se prostřednictvím ICO vybraly by chtěla estonská vláda využít k dalším investicím, jak online, tak offline, aby je dokázala efektivně zhodnocovat. Celá věc je momentálně ve fázi příprav a diskuzí, oficiální datum, kdy by se měl estcoin objevit, prozatím nepadlo. Podle všeho by si vlastníci měny mohli zvolit, zda budou propojeni přímo s elektronickou občankou oficiálně a nebo zůstanou anonymní.
Estonsko ovšem není jedinou zemí, která koketuje s kryptoměnami. Centrální banka v Rusku i Číně zvažuje podobný krok, především s ohledem na rostoucí zájem o kryptoměny mezi běžnými uživateli. Estonsko má ovšem výhodu digitální infrastruktury, která může celý proces značně urychlit a také zefektivnit.