Pobřeží Itálie obsypou mořské větrníky. Pomohou jí stát se klíčovým evropským trhem s čistou energií

Filip HouskaFilip Houska

hexicon-1

Foto: Hexicon

Větrná elektrárna na moři od švédské společnosti Hexicon

0Zobrazit komentáře

Větrné elektrárny na moři se ukazují jako dobrý způsob pro výrobu čisté energie, a proto k nim začíná optimisticky přistupovat čím dál více zemí, jež mají k jejich výstavbám vhodné podmínky. Mezi ideální státy patří také Itálie, okolo které se začne budovat tolik plovoucích farem, že se stane jedním z největších evropských hráčů na poli s větrnou energií. Pomohou jí k tomu Švédové.

Národ z Apeninského poloostrova je – stejně jako řada jiných – čisté energii a obecně boji s klimatickými změnami nakloněn, což dokládá i souhlas s takzvaným Green Dealem, v rámci něhož se chce Evropská unie do roku 2050 stát prvním uhlíkově neutrálním blokem na světě. Proto se stavba plovoucích větrných elektráren jeví jako dobrý nápad k dosažení tohoto cíle.

V centru nového plánu bude stát původem švédská společnost Hexicon, která se více než deset let specializuje právě na budování takzvaných offshorových větrných elektráren, jež nepotřebují stabilitu v podobě pevniny, ale dokážou generovat energii také v obklopení nevyzpytatelných mořských vln. Nebude na to ale sama.

Aby okolo pobřeží Itálie vybudovala dostatek větrníků, spojila se s italskou firmou Avapa Energy, která má naopak zkušenosti s výstavbou větrných (ale i solárních) parků na pevnině. Obě strany tudíž věří, že když dají do kupy své znalosti, budou schopny proces výstavby urychlit a zkvalitnit.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Plovoucí větrné elektrárny se svou pokročilou technologií a nízkými dopady na planetu budou hrát významnou roli v procesu italské energetické transformace. Jsme rádi, že můžeme spolupracovat s Hexiconem na rozvoji plovoucích větrných parků v italských vodách,“ zmínil v prohlášení partner Avapy Alberto Dalla Rosa.

Na konkrétnější závěry je však zatím brzy. V aktuální fázi se nová firma AvenHexicon zaměří na hledání vhodných lokalit v okolí pobřeží Apeninského poloostrova, aby bylo možné co nejrychleji zahájit potřebné povolovací procesy pro výstavbu. Až poté se začne s realizací, do které se budou moci připojit i firmy třetích stran.

Pro Itálii zároveň půjde také o poměrně velkou neznámou – v současné době totiž nemá v provozu žádné větrné elektrárny na moři, čímž za některými státy zaostává. Silným hráčem je v této oblasti například Dánsko, které před nedávnem u břehů Anglie spustilo obří farmu s potenciálem dodávat čistou energii až milionu britských domácností.

Italské národní sdružení pro větrnou energii Anev si ovšem stanovilo cíl vybudovat do roku 2040 tolik plovoucích větrných elektráren, aby zajistily pět gigawattů čisté energie.

CzechCrunch Jobs