Pobyt v poušti, který by záviděl i Indiana Jones. Saúdové budují ukryté skalní město plné luxusu i dobrodružství

archwow11Speciál

Foto: Oppenheim Architecture/CzechCrunch

Je tu další vydání speciálu CC Arch

0Zobrazit komentáře

Hledání skutečně kvalitní architektury se může v dnešní době plné uniformních satelitů a monotónních zástaveb brownfieldů zdát jako hledání jehly v kupce sena. A přesto zajímavá architektura plná unikátních myšlenek není mrtvá. Ve světě, ale i u nás vznikají objekty, které dovedou potěšit oko znalé i neznalé. K jejich nalezení stačí jen trocha trpělivého hledání.

Případně se jen stačí přihlásit k odběru našeho newsletteru CC Arch, ve kterém se prostřednictvím vizuálního výběru ohlížíme za tou nejzajímavější architekturou z domova i ze světa.

Architektura mimo jiné definuje životní styl. Do jaké míry, to ukazuje výběr nejzajímavějších příbytků, které bychom mohli v budoucnu obývat. Ať už se jedná o ukryté skalní město, domy blížící se uměleckým dílům tvořeným 3D tiskem, či ostrovní činžáky coby odpověď na změnu klimatu. Nahlédněme společně do nekonečné fantazie tvůrců ze studií celého světa, kteří posouvají architekturu blíže k jejím zítřkům.

***

Sardinské umění ve svahu

Architektura a umění k sobě měly vždy velmi blízko. V podání domů inspirovaných prací sochaře a výtvarníka Costantina Nivoly se však prolínají v jedno. Modulární stavení od studia Mask jsou koncipované tak, aby je šlo bez problému vytvořit pomocí technologie 3D tisku. Na rozdíl od jiných budov zde však nebude tisknuta betonová struktura, ale ocelový skelet objektů.

Jejich netradičními tvary by se mohli v budoucnu kochat návštěvníci Sardinie, kde mají domy, které by měly být zasazeny v horském úbočí, pomoci posílit místní identitu. Každý z domů má být sám sobě zdroje energie díky využívání síly místního větru. Zvláštní tvar objektů vítr požene k turbíně generující elektrickou energii, jejíž činnost bude podpořena také solárními panely.

archwow8

Foto: Mask Architects

Soubor domů, které nastiňují možnou podobu obydlí budoucnosti na Sardínii


Ztracené skalní město

Ukrýt se v horách před nebezpečím okolního světa bylo jednou ze strategií dávných obyvatel Blízkého východu, jak naznačuje například starověká Petra. Na tuto tradici chce navázat projekt Desert Rock, tedy unikátní turistický resort z pera studia Oppenheim Architecture, který nabídne možnost vychutnat si nedotčenou krásu pouštních hor Saúdské Arábie.

V těžko přístupném skalním komplexu vznikne 48 vil a 12 apartmánů přímo v kameni. Turisté by zde měli mít možnost zažít poušť zcela novým způsobem. K dispozici jim budou exkurze do pouště, projížďky po dunách, naprostá samota, ale nebude jim odepřen ani luxus v podobě bazénů, fitness centra či barů. První hosty chce projekt přivítat ještě letos, přestože jeho dokončení je naplánováno na rok 2023.

archwow13

Foto: Oppenheim Architecture

Objekty jsou zasazeny přímo do skalního masivu


Vodní svět

Zatímco do saúdských skalisek budou lidé odcházet především za odpočinkem a zábavou, v případě návrhu Justiniana Khoo se bavíme o vizi reagující na skutečné nebezpečí. Jeho návrh pojmenovaný The Whale rozpracovává podobu plovoucího města coby reakce na klimatické změny a s nimi spojené záplavy.

Návrh počítá se shlukem obydlených budov, které představují naději pro záchranu lidského druhu. Ten se může při čekání na snížení vodní hladiny naučit životu v souladu s přírodou, získávat potravu zemědělstvím a rybolovem a šetrně nakládat s energií a vodou.

archwow15

Foto: Justinian Khoo

Podoba plovoucího města


Les moudrosti

Aby nedošlo k naplnění scénáře, na který se připravuje předchozí projekt, je nutné předávat naše znalosti příštím generacím. Třeba v knihovně navržené studiem Snøhetta. Ta vyroste v Pekingu a podle architektů by se mělo jednat o první knihovnu v zemi se samonosnou skleněnou fasádou.

Sklo bude doplněno o desítky pylonů, které vytvoří nosnou konstrukci střechy se solárními panely. Toto řešení evokuje podobu lesa či podhoubí vytvářejícího baldachýn nad dřevěnými tribunami u země. Na nich si mohou návštěvníci knihovny najít svůj soukromý prostor pro odpočinek, četbu a vzdělávání.

archwow2

Foto: Snøhetta

Pohled na střechu knihovny


LED centrum

Z Pekingu se přesuneme o téměř dva tisíce kilometrů jihozápadně do provincie Čcheng-tu, kde by mělo vyrůst unikátní centrum NBD s celou řadou využití. Objekt vysoký 120 metrů má sloužit jako opěrný bod v urbanisticky se rozvíjející části provincie, který chce nabídnout zábavu, odpočinek, kulturní vyžití i prostor pro práci.

V nejnižších patrech objektu navrženého studiem Quad se bude nacházet metro a maloobchody, vyšší patra jsou vyhrazena kultuře a dvě věže by měly hostit kanceláře, galerie a výstavní centrum. To vše podtrhne unikátní fasáda s LED prvky, díky které se bude podoba spodní části budovy neustále proměňovat.

archwow6

Foto: Quad Studio

Pohled na nové multicentrum v Číně


***

Nenechte si ujít další poklady světa architektury. Přihlaste se k odběru newsletteru CC Arch, ve kterém se prostřednictvím vizuálního výběru ohlížíme za tou nejzajímavější architekturou z domova i ze světa.

CzechCrunch Jobs