Podívejte, se jak to vypadá, když vám někdo na dálku hackne Teslu Model S
Zní to jako noční můra všech majitelů moderních automobilů, které jsou přeplněné elektronikou a na dálku řízenými systémy, které většinou chrání velmi dobré, ale ne dokonalé zabezpečení. Partička z Keen Security Lab, divize čínského gigantu Tencent, se rozhodla ukázat, jak to vypadá, když se někomu podaří hacknout oblíbený elektromobil Model S od Tesly.
Díky tomu, že v Tesle se vše ovládá pomocí velkého centrálního displaye a veškeré jízdní vlastnosti řídí částečně eletronický systém, lze na dálku ovládat takřka cokoliv. Od zatáčení volantem, funkce brzd, stahování okýnek nebo zrcátek, až po posunutí sedaček, zapnutí světel a blinkrů nebo odemčení dveří bez přítomnosti klíče v potřebné vzdálenosti.
Test proběhl v bezpečných rychlostech v softwaru uloženém na mobilním zařízení, které se na dálku pomocí bezdrátového připojení spojilo s automobilem. V nesprávných rukou by tak mohlo způsobit spoustu nepříjemností. Tesla vzala veškeré poznatky v potaz a během několika dní vydala opravný patch, který si na dálku mohou nainstalovat všichni majitelé Modelu S.
Ve vyjádření pro magazín The Verge navíc Tesla dodala, že v daném testu muselo být několik specifik, aby se takový útok vůbec dal provést – auto musí být v dosahu specifického, napadeného Wi-Fi hotspotu a musí mít otevřený webový prohlížeč, který pak přejde na adresu zadanou hackerem. I tak ale vzala Tesla rady v potaz a problém odstranila. Tým by navíc měl být oceněn odměnou za nalezení chyby v aktuálním softwaru ve výši až 10 tisíc dolarů.