Podívejte se na investice SoftBank a jeho investičního fondu s kapitálem 100 miliard dolarů

uber
0Zobrazit komentáře

Jedna ze suverénně největších investičních skupin – japonský SoftBank, který vede 60letý Masayoshi Son, má pod sebou mimo nespočtu přímých investic také před rokem založený investiční fond Vision Fund. Jde o historicky vůbec největší investiční fond na světě, který disponuje kapitálem ve výši 100 miliard dolarů, tedy přes 2,1 bilionu korun. Do fondu investovaly i společnosti jako Apple, Foxconn, Qualcomm a několik velkých investorů ze Saudské Arábie.

Během posledních 12 měsíců Vision Fund uzavřel desítky investic, mnoho z nich dosahujících jednotek miliard dolarů. Mezi těmi nejzásadnějšími je jednoznačně investice do Uberu, do něhož Vision Fund vložil 9,3 miliardy dolarů – konkrétně pak 8 miliard prostřednictvím odkupu akcií od stávajících akcionářů a 1,25 miliard napřímo. SoftBank je tak díky tomu aktuálně největší akcionář Uberu.

prusa

Přečtěte si takéJosef Průša koupil 100% podíl v české firmě Futur3D specializující se na 3D tiskJosef Průša koupil 100% podíl v české firmě Futur3D specializující se na 3D tisk

Dále například 8,2 miliardy dolarů do výrobce čipů ARM Holdings, který od roku 2016 spadá plně pod SoftBank po 32 miliardové akvizici, nebo 5 miliard dolarů do společnosti NVIDIA, vyrábějící dnes asi nejrozšířenější grafické karty – to Vision Fund zajistilo téměř 5% podíl. Kromě obrovských korporátních firem se ale Vision Fund zaměřil i na startupy.

wework1

Foto: WeWork

Jeden z kampusů WeWorku

Investoval tak 4,4 miliardy dolarů do oblíbeného newyorského startupu WeWork, který nabízí po celém světě vlastní designové kanceláře, včetně kompletního zázemí pro jednotlivce i menší firmy. Konkrétně pak 3 miliardy dolarů přímo do WeWorku a 1,4 miliardy rozdělených do divizí WeWork China, WeWork Japan a WeWork Pacific. Čtvrt miliardy dolarů získal také kalifornský komunikační nástroj Slack, jehož aktuální valuace přesahuje 5 miliard dolarů.

wag

Startup Wag na venčení a hlídání psů, který získal 300 milionů dolarů

Mezi dalšími startupy je pak například DoorDash, který podobně jako v Česku Damejidlo.cz, nabízí v USA rozvoz z restaurací. Do DoorDash vložil Vision Fund 535 milionů dolarů při valuaci 1,4 miliardy dolarů. Tento rok by se měl startup rozšířit z 600 měst na celkových 1600 a zvýšit počet zaměstnanců o 250 na celkových 800. Dále pak například startup Wag, který od Vision Fund získal 300 milionů dolarů na službu nabízející venčení a dlouhodobé hlídání psů.

E-commerce, půjčky nebo internet pro všechny

Trochu nestandardní oblastí pro SoftBank a jeho Vision Fund mohou být půjčky, které do svého portfolia investic získal díky vložení prostředků do kalifornského SoFi, konkrétně pak 1 miliardu dolarů (stovky milionů jako nová investice a převod původního podílu z investice v roce 2015, pozn. red.). SoFi využívá komplexního systému na vyhodnocení rizika zákazníků a dokáže tak půjčit většímu počtu lidí bez toho, aby musel znát jejich kreditní skóre, což je v USA běžné. Navíc jim dokáže v průběhu splácení nabídnout lepší podmínky, pokud se přihlásí ke službě, která sleduje jejich finanční návyky.

sofi

Naopak standardní oblastí pro SoftBank je byznys v e-commerce, do kterého Vision Fund zařadil například indický Flipkart, který online prodává převážně elektroniku, elektronické knihy, ale i oblečení a další produkty. Flipkart má v databázi přes 100 milionů zákazníků a nedávno bylo potvrzeno, že by měla firma přejít do rukou amerického obra Walmart, díky čemuž SoftBank získal zpět přes 4 miliardy dolarů.

Miliardu dolarů pak Vision Fund vložil také do startupu Fanatics, který prodává oblečení a další sběratelské produkty pro sportovní fanoušky, od NHL, přes NBA a NFL, až k baseballu. Zajímavým přírustkem do portfolia Vision Fund byl také startup OneWeb, který se podobně jako Elon Musk snaží na oběžnou dráhu poslat množství satelitů, které následně poskytnou dostupný internet komunikoliv na světě. Do OneWeb vložil japonský gigant 1,2 miliardy dolarů.

Výroba léčiv, hry i nákup a prodej nemovitostí

V hledáčku Vision Fund se objevil i zajímavý startup Compass, který pro svoji nabídku a poptávku nemovitostí využil tak trochu jiné platformy, jež místo tradičního seznamu domů a bytů k prodeji nabízí komplexního průvodce lokalitami, kde se nacházejí, včetně podrobných informací o zločinnosti, občanské vybavenosti nebo průvodce po okolí. Startup získal od Vision Fund celkem 450 milionů dolarů.

compass

Přes 1 miliardu dolarů dostal v zatím posledním investičním kole, vedeném Vision Fund, také farmaceutický startup Roivant Sciences, který se snaží v předraženém trhu s léčivy najít způsob, jak je vyrábět rychleji, s menšími náklady a jak je poté efektivně distribuovat. Mezi dalšími je pak i Improbable Games, vyvíjející platformu SpatialOS, která umožňuje tvořit hry od A do Z v relativně jednoduchém rozhraní. Vše navíc probíhá v cloudu, takže lze vyvíjet také na dálku v týmech.

masayoshison

Zakladatel a CEO SoftBank Masayoshi Son (vlevo)

SoftBank a jeho Vision Fund investoval do mnoha dalších firem, ale výše zmíněné jsou bezpochyby ty nejzásadnější. Celková proinvestovaná částka fondu se pak blíží 40 miliardám dolarů, což představuje ani ne polovinu z dostupného kapitálu.

Foto: Danny Choo / Flickr, Uber, Wag

Diskuze (0)

Novinka

Anonym