Podmanivé hlubiny vesmíru. Evropská kosmická agentura zveřejnila první snímky z mise Euclid
Mlhovinu Koňská hlava a vzdálené galaxie i hvězdokupy máme nyní jako na dlani. Vděčíme za to teleskopu Euclid, který skládá podrobnou 3D mapu vesmíru.
Evropská kosmická agentura (ESA) ukázala v úterý první barevné snímky ze sondy Euclid, kterou označuje za detektiva pátrajícího v temném vesmíru. Má před sebou jasnou misi: prozkoumat, jaký podíl má temná hmota a temná energie na tom, že dnešní vesmír vypadá tak, jak vypadá. Zároveň jde o teleskop, který je schopný vytvářet velmi ostré astronomické snímky velkých částí oblohy. Euclid tak dokáže poskládat dosud nejrozsáhlejší 3D mapu kosmu a odhalit nám, jaká tajemství ukrývá.
Poslání Euclidu je pevně dané. V příštích šesti letech bude pozorovat tvary, vzdálenosti a pohyby miliard galaxií do vzdálenosti až deseti miliard světelných let. Na základě snímání pak vytvoří největší vesmírnou 3D mapu v historii objevování kosmu.
Pokročilé schopnosti teleskopu potvrzují snímky, které ESA dnes zveřejnila. Euclid totiž dokáže pozorovat celou škálu objektů – od jasných hvězd až po nepatrné galaxie. A tyto nebeské objekty zachycuje v jednom celku v maximální ostrosti, a to i při přiblížení velmi vzdálených galaxií. Na výsledek se můžete podívat sami.
ESA zveřejnila pětici snímků. Na prvním je zachycená galaktická kupa v souhvězdí Persea a ESA ho označuje jako „převratný pro astronomii“. Zobrazuje přibližně tisíc galaxií patřících do kupy v Perseovi a více než 100 tisíc dalších galaxií na vzdáleném pozadí. Mnohé z nich přitom nebyly dosud pozorovány.
Na dalším snímku je spirální galaxie IC 342, které se přezdívá „Skrytá galaxie“. Díky infračervenému zobrazení Euclid odhalil klíčové informace o hvězdách v této galaxii, která se podobá naší Mléčné dráze. Výrazně fialovo-červený snímek je divácky nejpřitažlivější, jelikož je na něm mlhovina připomínající koňskou hlavu. Nachází se v souhvězdí Orion.