Podpora LGBT+ během utkání? Kdepak, tady jste v Kataru. FIFA hrozí postihy za duhové pásky
Pokuta pro vedení týmu, žlutá karta pro kapitána. FIFA omezuje podporu komunity LGBT+, fanoušci i asociace se bouří.
„Každý je u nás vítán,“ hlásal Katar před startem fotbalového mistrovství světa, které domácí celek včera odstartoval proti Ekvádoru. „Jen ale nesmíte být jiné než heterosexuální orientace,“ domýšlejí si fanoušci a podporovatelé komunity LGBT+. Katar má totiž na stejnopohlavní páry jiný názor než zbytek světa a přesvědčil i organizaci FIFA, která za šampionátem stojí. Ta nyní vyzvala, ať lidem s menšinovou sexuální orientací hráči na hřištích nevyjadřují podporu nošením tradičních duhových barev.
Měsíce před startem jednoho z nejkontroverznějších mistrovství světa ve fotbale, které se koná ve stínu utrpení dělníků a korupce šéfů FIFA, se mluvilo o tom, jak budou kapitáni jednotlivých národních týmů nastupovat do zápasů s kapitánskou páskou v duhových barvách, aby v rámci kampaně OneLove vyjádřily podporu komunitě LGBT+, která je podle řady lidskoprávních organizací v Kataru utlačována.
Stejnopohlavní páry nemají v hostitelské zemi prakticky žádná práva, dokonce jim hrozí i vězení, což se naprosto vylučuje s představami moderního západního světa. Proto se fotbalové asociace Anglie, Německa, Nizozemska, Belgie, Švýcarska, Dánska a Walesu rozhodly, že se proti tomu jasně vymezí přímo na hřišti během utkání. To ale nedopadlo.
FIFA poslala fotbalovým asociacím jasný vzkaz – pokud kapitáni národních týmů podpoří komunitu LGBT+ duhovou páskou, dostanou ještě před výkopem žlutou kartu. Už před časem navíc pohrozila, že jakmile hráči nastoupí v „nepovolené výstroji“ (kam spadá i duhově laděná páska), bude vedení týmu čelit finančnímu postihu.