Podvedl investory a za nejhorší festival v dějinách šel sedět. Teď prodává lístky na druhý ročník

Fyre Festival měl být symbolem té nejluxusnější hudební párty. Místo vil ale přišly stany a tousty se sýrem. A Billy McFarland učebnicově skončil. Nebo ne?

Filip HouskaFilip Houska

billy-mcfarland

Foto: Netflix

Billy McFarland

0Zobrazit komentáře

Je to příběh, který by nenapsal ani ten nejlepší scenárista. Něco takového vznikne jen tehdy, pokud jste notoričtí podvodníci, kteří dokážou lhát úplně o všem a ještě působit natolik přesvědčivě, že nikdo nemá ani tušení, že prodáváte naleštěné nic. Billy McFarland to dokázal naprosto fantasticky, když před několika lety pořádal přepychový hudební festival v Karibiku, který byl jeden velký podvod na kupující i investory. Jak to prasklo, odseděl si pár let, teď je ale zpět – a ten stejný festival chce uspořádat znovu.

Když někdo umí mluvit s lidmi, vystupuje sebevědomě a má v malíčku marketing, je to koktejl na úspěch. Nebo na obří neúspěch, jak ukázal nechvalně známý Fyre Festival, jehož hlavním strůjcem byl americký podvodníkatel Billy McFarland. Před šesti lety se totiž rozhodl, že uspořádá ten nejluxusnější hudební festival, jaký svět kdy viděl. Už jen to promo, které mu dlouho před startem zajistil… Překrásné modelky v bikinách, drahé drinky, jachty. Na sociálních sítích se to šířilo samo.

Původně měl být Fyre Festival akcí, kde by McFarland a spřízněný rapper Ja Rule propagovali svou aplikaci pro hledání hudebních talentů. Povýšili to ale na takovou úroveň, že si zamluvili celý ostrov v Karibiku, za velké peníze na něj nalákali přední hudební hvězdy a chvástali se tím, že návštěvníci budou bydlet v krásných vilách, jíst jídlo od vyhlášených šéfkuchařů a pít to nejdražší pití. Prostě třídenní záchvat přepychu, z něhož by se všichni vzpamatovávali týdny, možná měsíce. A v některých případech i roky.

ja-rule-billy-mcfarland

Foto: Netflix

Ja Rule a Billy McFarland

Navenek to působilo opravdu dobře, pak ale něco začalo zapáchat, a to dost silně. Ostatně už bylo zvláštní to, že si pronajali ostrov, který dříve patřil drogovému baronu Pablu Escobarovi s tím, že slíbili majitelům, že budou mlčet o tom, kdo na něm dříve operoval. Měli to ve smlouvě. Netrvalo dlouho, než podmínku McFarland porušil a veřejně oznámil, že bude Fyre Festival na Escobarově někdejším ostrovu, bahamském Norman’s Cay. Nájemní smlouva rázem nebyla.

Díky tomu se lavina menších či větších nejasností, polopravd a podvodů na všechny okolo rozjela. Kvůli vypovězení smlouvy museli organizátoři hledat na poslední chvíli nové místo – další ostrov. Členové týmu okolo festivalu už McFarlanda začali upozorňovat, že se akce v takovém rozsahu nejspíš nestihne, ostatně do zahájení zbývaly zhruba dva měsíce. A reálně nic neexistovalo. McFarland ale jel v tom, co uměl nejlépe – lhát, překrucovat a tahat z investorů další peníze.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jak se říká: „Když se něco s**e, tak pořádně.“ McFarland ale zkázu sám udržoval naživu. Místo toho, aby přiznal, že z jeho velkolepé události sejde, dával všem naději. Stejně tak velkou, jak si to předtím vysnil. Investoři mu to věřili, proto mu za přesvědčivý úsměv (a ze známosti) dali další miliony dolarů, aby stihl vybudovat ony honosné vily, zajistit vysoké honoráře pro vystupující umělce, zaplatit za catering… Nebo si vůbec zjistit, jestli je na ostrově tekoucí voda a kanalizace.

Vstupenku za v přepočtu i stovky tisíc korun si mělo tehdy koupit zhruba pět tisíc lidí. A zatímco McFarlandův tým už dopředu věděl, že takový komfort, jaký zájemcům naslibovali, nestihnou doručit, oni se těšili na párty svého života. Náklady na festival se pohybovaly v milionech dolarů, výsledek ale odpovídal maximálně tak vesnické akci na louce. Místo vil nafukovací domky, místo kulinářských perel oslizlé tousty se sýrem. A do toho řada interpretů nevystoupila, protože už dopředu věděli, že to bude malér.

McFarland to ale dotáhl – a návštěvníci se na místo skutečně sjeli. Ovšem to, co se stalo pár hodin po příletu na bahamský ostrov, nemělo zdaleka nic společného s tím nejlepším festivalem v historii. Aby toho totiž nebylo málo, pár dní před zahájením začalo silně pršet, takže nově vybudovaná infrastruktura byla blátivá a skoro neprůchozí. A samozřejmě lidem promokly i stanové domky, takže třeba matrace sušili na rozbahněném povrchu venku. V ten moment si McFarland uvědomil, že je konec.

Fyre Festival skončil dříve, než začal, a vyvolal v médiích doslova šílenství. O festivalovém průšvihu desetiletí psaly i přední deníky – a McFarland se stal hlavním viníkem. Dobře tuto zběsilou jízdu popisuje dokument na Netflixu, kde jsou i výpovědi zainteresovaných osob včetně zoufalých pomocných sil, které za práci neměly dostat zaplaceno. McFarlanda to dohnalo až k soudu, kde byl obviněn z podvodu na investory ve výši 26 milionů dolarů, půlmiliardy korun. Ve vězení byl čtyři roky, od roku 2018 do roku 2022.

Jedeme znovu

Poté, co byl Billy McFarland propuštěn z vězení, se příliš nikde neprezentoval. Objevil se v pár podcastech, kde působil o něco smířlivěji a pokorněji, ani čtyři roky za mřížemi mu ale nic neubraly z jeho přesvědčivého vystupování. Mnozí by si tak mohli myslet, že tento jednatřicetiletý podvodníček začne žít nový život a soustředit se na jiné věci než na hudební festivaly, kde má renomé velkého břídila. Opak je ale pravdou – on Fyre Festival chce znovu uspořádat. A teď to má prý vyjít.

„Byla to ta nejdivočejší cesta, než jsem se sem dostal, a všechno to začalo během sedmiměsíčního pobytu na samotce,“ řekl McFarland ve videu na Instagramu. „Napsal jsem si padesátistránkový plán, jak vyvolat zájem a poptávku po festivalu a jak posunout mou schopnost spojit lidi z celého světa, abychom dokázali nemožné,“ pokračoval. Fyre Festival II je opravdový (možná) a už se na něj prodávají vstupenky. A první várka se už dokonce měla vyprodat.

Fyre Festival II má proběhnout 6. prosince příštího roku, opět v Karibiku, byť zatím není upřesněno místo, přičemž druhá várka vstupenek bude stát 799 dolarů (zhruba 18 tisíc korun) a spustí se v dohledné době. Reálně zatím neexistuje ani žádná marketingová komunikace, pouze McFarlandovo selfie video, kde příchod nového ročníku oznamuje. Co ale existuje, jsou rychle se rojící komentáře na sociálních sítích, které celou kauzu z roku 2017 oživují – a nechybí ani zmínky o hořících penězích.

Kde udělali silničáři z ČR chybu? Směrovka na dálnici vedla do Frýdku-Mýstku, ŘSD už ji odstranilo

Z kruhového objezdu v Hranicích na Moravě vedla směrovka na dálnici na Frýdek-Mýstek. ŘSD se omluvilo – a už vyrábí novou značku.

Eliška NováEliška Nová

otvirak-1920×1080

Foto: Petr Korč/Facebook

Hrubka ze základní školy

0Zobrazit komentáře

„Každopádně je lepší, že už k nám do města vede dálnice i s obchvatem, ale pořád někdo neví, jak se jmenujeme, než kdyby všichni věděli, jak se jmenujeme, ale nic k nám nevedlo,“ napsal na svůj Facebook primátor Frýdku-Místku Petr Korč. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) totiž instalovalo dopravní značku s hrubkou ve jméně tohoto moravskoslezského města.

Frýdek-Mýstek stálo na kruhovém objezdu v Hranicích na Moravě, na značce, která ukazuje, kudy se dostat na dálnici vedoucí do 45 minut vzdáleného města. Chybu v „í“ po „m“, což je učivo základní školy, si nikdo nevšiml. Teď už tu značka nestojí. ŘSD ji po kritice odstranilo.

Na hrubku upozornil server Novinky.cz, podle kterého není jasné, jak dlouho tam dopravní značka s hrubkou stála. V roce 2019 směrovala pouze na Ostravu. V červnu letošního roku, po zlepšení dopravního spojené do Frýdku-Místku, už tu stála značka s chybou.

Novinky.cz zároveň uvedly, že dopravní značka musí projít rukama několika lidí. Toho, kdo dělá grafický návrh, kdo výsledek tiskne nebo vyrábí a také toho, kdo samotnou značku instaluje. Nikdo si ale nesprávného jména zjevně vůbec nevšiml.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Přesný proces zadávání výroby značek neznám, ale i kdybych vypátral jméno, asi by to ničemu nepomohlo. Napravíme to – a všem ve Frýdku-Místku se omlouváme,“ uvedl na to konto mluvčí ŠD Jan Rýdl. I když značka stála na kruhovém objezdu ve městě, odkazovala právě na dálnici. Tím pádem jde o zodpovědnost ŘSD. To ji odstranilo už v neděli a zadalo výrobu nové značky.

„Minulý rok opravovali ceduli s názvem obce. Stálo na ní Vrážné, přitom je to správně Vražné. Místní byli naštvaní,“ uvedla pro CzechCrunch jedna z místních obyvatelek. Současná hrubka vzbudila posměch na sociálních sítích. „Beztak to píší na tabuli Pražáci – a ti česky neumí vůbec,“ komentoval jeden z uživatelů.

Frýdek-Místek byl původně dvěma samostatnými městy, které dělila moravsko-slezská zemská hranice. Sloučena byla až v roce 1942. Původně se město jmenovalo jen Frýdek, což by dnes silničářům ulevilo. Už v roce 1945 ale k Frýdku přibyl také Místek. Obě města měla původně německý název.

Frýdek je v pramenech od roku 1327 pod jménem Friedeck, Místek se jmenoval Friedberg, což znamená v podstatě chráněné místo na kopci. Ještě v šestnáctém století se Místek jmenoval Frýdburk. Města se ale zaměňovala, a tak Místek dostal název Neuenstetil, tedy vlastně nové městečko. Spolu s tím se vžila i česká podoba Miestko nebo také Městko. Z toho už vznikla dnešní varianta Místek.

Několik chyb v ulicích Plzně

Ve veřejném prostoru se podobné chyby stávají. Například ŘSD se už v minulosti vloudila chyba do jedné z map, kterou měla státní firma na svém webu. Šlo o mapu, která zobrazovala stavbu silnice mezi Džbánovem a Litomyšlí, ta ale byla na mapce uvedena jako Lytomyšl.

Několik chyb se podařilo udělat také v Plzni. Zatímco na jedné straně ulice visel název U Pumpy, na tom druhém bylo U pumpy. Úředníkům se navíc stejnou chybu podařilo udělat hned ve vedlejší ulici, a tak v jedné její části stálo Na Průtahu, v druhé pak Na průtahu. Další byla objevena i na jednom náměstí, kde stálo Habrmanovo náměstí a hned pod tím Habrmannovo náměstí. Chybně byl také název ulice Plasská, která se správně píše jen s jedním „s“.