Podvodní stanice pro astronauty a aplikace pro lepší fungování nemocnic. Česko má kosmických aktivit stále víc

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

hydronaut

Foto: Petr Toman/Hydronaut

Matyáš Šanda se svou podvodní stanicí Hydronaut

0Zobrazit komentáře

168 hodin a 168 minut. Přesně tolik času strávil Matyáš Šanda se svým kolegou Františkem Harantem v podvodní stanici Hydronaut, kterou sám vyvinul a přináší s ní unikátní možnosti pro různé experimenty. Její potenciál zaujal i Evropskou kosmickou agenturu, která projekt přizvala do svého podnikatelského inkubátoru ESA BIC v Praze. Do něj nově vstupuje i další český startup Intellmaps.

Že je podvodní stanice Hydronaut unikát, je jasné, už když ji vidíte. Vzhled masivní kapsle je ale jen začátek. Podvodní stanice váží 35 tun a dokáže věrně simulovat reálné podmínky ve vesmíru, takže může sloužit například k výcviku astronautů a nejrůznějším experimentům. Jelikož je mobilní, dá se snadno převážet, a tak je její využití široké.

Za celým projektem stojí konstruktér Matyáš Šanda, který výše zmíněným výkonem překonal český rekord v délce pobytu pod vodou. Mimo jiné si tím s kolegou ověřili, že zařízení je skutečně funkční a schopné trénovat astronauty na různé scénáře, které mohou nastat například při pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici, kam své zástupce vysílá i Evropská kosmická agentura.

hydronaut2

Foto: Petr Toman/Hydronaut

Podvodní stanice Hydronaut dokáže nasimulovat reálné vesmírné prostředí

Podobná zařízení vznikala již v 80. letech i ve Spojených státech, ale Hydronaut proti nim disponuje modernějšími technologiemi i konstrukčními postupy. Reálné podmínky ve vesmíru dokáže podvodní stanice simulovat například tím, že při jejím opuštění na sobě musíte mít skafandr a v případě jakýchkoliv problémů se na hladinu potápěč nedostane hned, ale trvá několik desítek minut, než se kvůli tzv. dekompresním zastávkám může vynořit.

Využití Hydronaut navíc najde také například u hasičů, kteří se učí pohybovat ve stísněném a omezeném prostoru, nebo paleontologů při nácviku na jeskynní mise. Vstupem do inkubátoru ESA BIC, který provozuje agentura CzechInvest, získá projekt počáteční finanční podporu ve výši 50 tisíc eur (1,3 milionu korun), technický a byznysový mentoring i napojení na kosmickou komunitu.

Na to stejné se může těšit také další český startup Intellmaps, který byl jako nový člen ESA BIC Prague představen společně s Hydronautem v rámci letošního ročníku festivalu kosmických aktivit Czech Space Week. CzechCrunch je jeho mediálním partnerem a festival probíhá až do konce tohoto týdne.

„Často se setkáváme s tím, že si lidé pod kosmickými aktivitami představují pouze družice nebo rakety. Ale právě tyto dva startupy ukazují, jak jsou kosmické aktivity širokým a průřezovým oborem. Na jedné straně máme podvodní stanici, která může pomoci při výcviku astronautů, na druhé mobilní aplikaci, která může být prospěšná pro nás všechny,“ říká Michal Kuneš, projektový manažer ESA BIC Prague.

ladislav-capek

Foto: Intellmaps

Ladislav Čapek, zakladatel startupu Intellmaps

Zmíněná mobilní aplikace Intellmaps přináší digitalizovaný systém pro rozsáhlejší nemocnice, kde pomůže zlepšit logistiku celého řízení a racionalizovat procesy, jako je přenos krve nebo skladování a sledování zásob. Stojí za ní Ladislav Čapek, který se rozhodl zkombinovat využití družicového navigačního systému společně s vnitřními čidly.

Aktuálně probíhá pilotní testování na pražské Poliklinice Prosek a v budoucnu se počítá s tím, že by se systém nabídnul dalším velkým a logisticky náročnějším objektům. Intellmaps se tak připojuje k více než třiceti startupům, které se již do ESA BIC v Praze a Brně v rámci prvního pětiletého běhu zapojily. Patří mezi ně například Spacemanic, Neuron soundware, Strafos, OctoGeo či InsightArt.