Pohádky do uší namísto televize. V Mitonu nemohli najít kvalitní audiopohádky, a tak si vytvořili vlastní

Iva BrejlováIva Brejlová

kolibka_profily-1

Foto: Tereza Štětinová

Miton si udělal radost audiopohádkami, které čte Vendula Příhodová

0Zobrazit komentáře

Češi mají pohádky rádi, což potvrzují zejména vánoční svátky. Letos na Štědrý den k televizím usedlo téměr 2,7 milionu lidí, aby si nějakou novou vánoční pohádku pustili. A zatímco tradice žene v Česku do televizí každý rok hned několik nových příběhů, jen málokterý to vydrží do roku dalšího. Zkuste ale tradici jinak, moderněji. Konkrétně s podcastem. Jeden představila skupina Miton, jež se propojila s mladými českými autory, kteří bez jakéhokoliv marketingu oslovili už desítky tisíc lidí.

Ryze české audiopohádky s názvem Kolíbka, podcast plný příběhů pro děti začal vydávat tříčlenný autorský tým, Tereza Štětinová, Roman Štětina a Vendula Příhodová. První sérii osmi pohádek si od jara pustilo přes 60 tisíc lidí, a právě proto na období Vánoc tak tým spolu s Mitonem připravil další sérii deseti děl. Jejich výhodou je hlavně to, že během poslechu neútočí reklamy, zachovávají si svou kvalitu včetně doprovodných zvuků a najdete je všechny pohromadě.

Tvůrci vybírají z nových českých knih, které se do současné doby také hodí. Například příběh o tom, jak starý král zbavil svého syna nehezkého zlozvyku vrtání v nose, který si osvojil v karanténě. Princ sice nebyl bez sociálních kontaktů kvůli covidu, ale právě současná situace nasměrovala k různým variantám digitálních pohádek mnoho rodičů.

Ostatně díky potřebám digitálních rodičů se také Kolíbka pod křídla Mitonu dostala. Když zakládající partner investiční skupiny Michal Jirák hledal pro své děti audiopohádky na internetu, nenašel žádné, které by byly profesionálně namluvené, měly propracovanou atmosférou a byly pohodlně přístupné v oblíbené podcastové aplikaci.

Rozhodl se, že by k takovým mohl Miton přispět. „Jen ta původní idea byla, že to vyprodukujeme sami, protože přece nemůže být tak těžké najít hezké pohádky, sehnat fajn vypravěče, nahrát to na kvalitní mikrofon a pak vše sestříhat‘,“ říká pro CzechCrunch Michala Gregorová, šéfka komunikace skupiny Miton.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jenže podcast určený pro děti vyžaduje jiné kvality než byznysový, určený pro dospělé, který si už Miton vyzkoušel. Padlo proto rozhodnutí raději oslovit již úspěšné tvůrce. Ti vybírají jednotlivé pohádky z českých knížek, jejichž autoři dali ke zpracování svolení. A z Mitonu zní, že spoluprací s nimi si skupina zkrátka chtěla udělat radost.

Kvalitní audiopohádky jsou v Česku dlouhodobě oblíbené. Jejich největším producentem je Český rozhlas, který používá známé dabérské i herecké hlasy a systematicky začal repertoár dramatických pohádek vytvářet ve 40. letech. Zhruba o deset let později už audiopohádky získaly pravidelné místo ve víkendovém vysílání a v následujících letech se podle Rozhlasu staly skutečným fenoménem. Dnes jsou dostupné s časovým omezením na webu i v aplikaci mujRozhlas.

Dejme hrůzám minulého roku sbohem. Díky hvězdně obsazenému speciálu Netflixu Death to 2020 to jde i s humorem

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

deathto2020-jackson2

Foto: Saeed Adyani/Netflix

Samuel L. Jackson ve speciálu Netflixu Death to 2020

0Zobrazit komentáře

Uplynulý rok měl pro mnohé jistě své světlé chvíle, obecně ale za moc nestál. Netflix a tvůrci oblíbeného dystopického seriálu Black Mirror se proto rozhodli ho alespoň hezky shrnout. „Proč byste to ku**a dělali?“ ptá se za nás sám Samuel L. Jackson. Inu, jak se říká, poslední naději ztratíme jen, když ztratíme humor. A soudě podle Death to 2020, věci zase tak špatné nejsou. Snad.

Rok 2020 totiž není vůbec těžké označit za epizodu Black Mirror, u níž jsme na mnohé scény už zapomněli jen kvůli naléhavosti těch následujících. Hned zkraje falešného dokumentu líčícího skutečné události tak mnohé překvapí reportáž o rozsáhlých požárech v Austrálii, jako by vytažených z filmu o konci světa. A to je jen začátek 70 minut komentujících pandemii, prezidentské volby v USA, blížící se Brexit, rasové nepokoje, lavinu dezinformací a tak dále.

Přesto bychom se měli většině z toho zasmát díky satirické perspektivě mnoha „odborníků“ s tvářemi hereckých hvězd. Death to 2020 seriózním tónem důležitého dokumentaristy (avšak se směšně bizarními poznámkami) komentuje Laurence Fishburne. Jako novinář se pak objevuje Samuel L. Jackson, do postavy postaršího historika se vžil Hugh Grant, mluvčí Bílého domu ztvárnila Lisa Kudrow a objeví se například také Kumail Nanjiani alias technologický miliardář.

ullman

Foto: Keith Bernstein/Netflix

Tracey Ullman jako Alžběta II. ve speciálu Netflixu Death to 2020

Ačkoliv jednotlivé vtipy nemusí vždy sednout každému, herecké obsazení je dokáže spolehlivě prodat, ať už ústy nejprůměrnější ženy na světě, nebo youtubového influencera, jenž reaguje na vše špatné, co se kde děje. Spolu s bizarními postavami si tak opět můžeme projít časovou osu nejhorších letošních událostí, tentokrát ovšem v nadneseně satirickém tónu.

Death to 2020 se řadí mezi tzv. mockumentaries, dokumenty se ztřeštěnými, falešnými tématy. Od poloviny minulého století se v typicky neseriózním žánru angažovali i známí autorští režiséři jako Orson Welles, Frederico Fellini nebo Woody Allen. V těch nejzajímavějších případech přitom může satirický formát nabízet bystrý společenský komentář, ostatně stejně jako klasický dokument.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jedním z prvních takových byl mockument o rockové kapele Hraje skupina Spinal Tap, nejčastěji si ale diváci vzpomenou na Sachu Barona Cohena. Například jeho Boratovi se podařilo nějak vyprovokovat snad úplně všechny, ze všech si udělat legraci a odkrýt přitom mnoho problémů v západní mentalitě. S ještě větší vervou a mírou politické komedie se pak britský tvůrce v roce 2018 pustil i do série Who Is America?

Death to 2020 má vzhledem k rovinám politiky a dezinformací podobné aspekty, jeho cílem je ale z většiny spíš pobavit, dát dnes už minulému roku vtipnější perspektivu. Skutečné záběry ze zpravodajských pořadů kombinuje s mluvícími hlavami známých tváří a vkládá jim do úst směšné hloupé i směšně pesimistické komentáře.

V souladu se svým konceptem shrnutí hlavních špatných událostí mockument Netflixu z velké části staví na poznámkách mnoha (převážně amerických) televizních pořadů. Fanoušci osobností jako Stephen Colbert, Trevor Noah nebo John Oliver tak nenarazí skoro na nic, co by ještě neslyšeli, na druhou stranu ale mají příležitost se znovu zasmát.

Ostatní diváci narazí hlavně na známé stereotypy spořádaných rasistů ze střední třídy, bizarní efektivitu konspiračních teorií nebo neuvěřitelné postavy v politice. Právě v takových momentech ale Death to 2020 funguje nejlépe. Smích a hrůzu v nás zároveň vyvolá na první pohled zveličenými, ovšem typově poměrně přesnými typy smýšlení ve společnosti.

Death to 2020 se na seznam skvělých mockumentů určitě nezařadí, nabízí ale určitou katarzi, kterou si po uplynulých dvanácti měsících určitě zasloužíme. S nástupem nového roku na ni snad budeme schopni nahlížet s čím dál větším odstupem, ale vědomi si problémů, které shrnuje.